Strona główna Aktualności Polityka W obronie rolników

W obronie rolników

27

Krzysztof Habura, starosta pabianicki, skierował apel do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. W piśmie bierze w obronę rolników z powiatu pabianickiego, którzy doświadczają gigantycznego wzrostu kosztów produkcji żywności. Przyczyną są astronomiczne podwyżki przede wszystkim nawozów, paliw i prądu.

Rozmawiałem dziś z rolnikami w Górce Pabianickiej. Jeden z nich przyznał się, że jeszcze nie zaorał pola, bo mu zabrakło paliwa. Powiedział też, że nawozów nie kupi, bo nie ma za co. Czy tak ma wyglądać polskie rolnictwo? Nie można zostawić rolników samych sobie, bo to oni nas karmią. Ich problemy są naszymi problemami. Tę drożyznę odczuwamy wszyscy i będziemy odczuwać jeszcze mocniej przez kilka najbliższych lat kupując coraz droższą żywność – mówi Krzysztof Habura, starosta pabianicki.

Apel do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka to stanowisko Zarządu Powiatu Pabianickiego.

Uwzględniając specyfikę Ziemi Łódzkiej, rolnicy, ich rodziny, pracownicy, a także inne osoby wspomagające bieżące funkcjonowanie gospodarstw, opierają swoje codzienne utrzymanie i byt zwłaszcza o pracę uprawną, sadowniczą i hodowlaną. W ostatnich miesiącach społeczeństwo, w tym właśnie rolnicy, zmagają się z szeregiem problemów gospodarczych wprost oddziałujących na ich działalność oraz egzystencję” – pisze w imieniu Zarządu Powiatu Pabianickiego starosta Krzysztof Habura.

Nasz powiat liczy prawie 119 000 mieszkańców. Większość mieszka w Pabianicach, Konstantynowie Łódzkim czy w Lutomiersku. Jednak powiat pabianicki to także bardzo duże obszary wiejskie, na których jest prowadzona działalność rolna w kilkunastu tysiącach gospodarstw. Do gmin tzw. wiejskich zaliczyć należy Dłutów, Dobroń, Ksawerów, gm. Pabianice i Lutomiersk (gmina miejsko-wiejska).

Wprowadzony w drugim kwartale obecnego roku system dopłat do nawozów okazał się niewystarczający i nieprzystający do realiów rynkowych, zwłaszcza do gwałtownych skoków cenowych na rynku energetycznym. Rolnicy nie tylko nie odczuli więc ulgi w prowadzeniu gospodarstw i realizacji upraw, ale wręcz wskutek wzrostu kwotowego pozostałych czynników wpływających na ogólny koszt produkcji, ich równowaga gospodarcza nadal pozostaje niepewna” – apeluje starosta.

Wzrost cen nawozów, takich jak choćby saletra amonowa (z ceny ok. 1.200 zł/t do nawet 4.300 zł/t, w szczytowym momencie do 6.100 zł/t) lub mocznik (od ok. 1.400 zł/t do nawet 4.800 zł/t), a także znaczne zwiększenie cen prądu (podwyżki od ok. 12% do nawet 57 %) oraz paliw gazowych (od ok. 9% do nawet 40%) i płynnych (dynamiczne zmiany cenowe tego surowca mają już charakter permanentny), na co dzień wykorzystywanych przecież w procesie produkcji rolnej.

Te ceny i podwyżki mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów wytwarzania towarów i płodów rolnych. W konsekwencji proces ten prowadzi do obciążenia portfeli wszystkich konsumentów, którzy każdego dnia coraz bardziej odczuwają podwyżki cen podstawowych produktów spożywczych i żywnościowych, między innymi owoców, warzyw, nabiału oraz wyrobów mięsnych.

Niestety Izby rolnicze wskazują, że tak znaczny i dynamiczny wzrost cen nawozów oraz surowców energetycznych doprowadza sektor rolniczy do zapaści ekonomicznej i utraty bieżącej płynności finansowej. Sytuacja ta odnosi się również do rolników z powiatu pabianickiego, którzy obok trudów związanych z ciężką pracą w swych gospodarstwach, muszą mierzyć się jeszcze z problematyką utrzymania rentowności swoich działalności.

„Zwracam się z apelem o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu udzielenie rolnikom województwa łódzkiego, w tym z tutejszego powiatu, stosownej i realnej osłony ekonomicznej przed dalszymi, negatywnymi skutkami zawirowań gospodarczych na krajowym i lokalnym rynku rolnym. (…) Żywię głębokie przekonanie, że Pan Premier z należytą uwagą pochyli się nad przedstawionym zagadnieniem branży rolnej powiatu pabianickiego i w konsekwencji podejmie jako organ rządowy niezbędne, a zarazem szybkie działania mające na celu poprawę zaistniałej sytuacji. Ze swej strony deklaruję pełną wolę współdziałania oraz wsparcia w celu znalezienia optymalnej formy rozwiązania przedmiotowej problematyki” – czytamy dalej.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Skończy się tym, że większość rodzimego rolnictwa padnie na mordę, a żywność będziemy importować z jakichś mozambików tak jak surowce energetyczne

Człowieku spójrz co zrobiłeś z tym powiatem. Zostaw w spokoju rolników. Z tobą mogą mieć gorzej.

jednocześnie ten pan zmienia plan zagospodarowania i zielone połoniny oraz pola rolne zamienia na betoniozę i działki budowlane dla śpiochów z łodzi…. cóż za hipokryzja….

Połoniny 😃 O fuck 😃😃😃😃😃😃😃

nieźle nie? 🙂 no ale popacz na zdjęcie z szanownym panem 🙂 połoniny jak okiem sięgnąć

Twój samozachwyt nad własną głupotą sięgnął zenitu, tak jak dna sięgają twoje komentarze.

najedz się sera to ci się humor poprawi i stosunek do ludzi. jak nie, to ić się nakryj deklem od kibla i wyślij tam gdzie twoje własne mniemanie już przesiaduje…

Łał

Rolnikom żyje się bardzo dobrze. Niedawno jeden, deklarujący rocznych dochód na poziomie 5 tyś. zł!!! Wyprawił wystawne wesele na kilkaset osób w prestiżowym miejscu, a w prezencie ślubnym, od innego rolnika, dostał ciągnik za 1,5 mln.

Takie pismo to każdy może naskrobać.
Tutaj trzeba pokazać że ma się jaja , zakasać rękawy i wykazać inicjatywę w pomagania rolnikom niezależnie od odpowiedzi na wniosek Panie Starosto.

Kampania do Senatu rozpoczęta?

Jemu już dziękujemy.

Jak widać….problemy się piętrzą ale czas na fotki i populistyczne pisemka w sprawach różnych….

znalazł się ojciec Wirgiliusz ,obrońca ucieśnionych

Ludzie to jest przecież artykuł sponsorowany.

Nie tak dawno był tusek pod sdh, to mógł zapytać, czemu unia kazała zamykać nam kopalnie a półtusk temu przyklaskiwał.Jeszcze artykuł promocyjny.haburak niezłe masz jazdy….

Może już wystarczy tej propagandy dla ciemnego ludu? Unia nie każe nam niczego, do czego byśmy się sami wcześniej nie zobowiązali. To po pierwsze, po drugie to może pokażesz chociaż jedną zamkniętą kopalnię (za jakichkolwiek rządów), która była dochodowa? A po trzecie to obecny patriotyczny rząd ograniczył wydobycie w polskich kopalniach i zwiększył import z Rosji. Ale pełna zgoda Kinia – niezłe masz jazdy.

to ty pokaż mi jakąś w pabianicach otwarta kopalnię?

W Pabianicach to nie, ale jeśli chodzi o powiat to już tak, otwarto kopalnię i to całkiem niedawno, bo w ubiegłym roku i nie węgla tylko innych kopalin ale zawsze. Czyli chciałeś kopalnię to masz kopalnię. file:///C:/Users/jacru/Downloads/Decyzja_koncesyjna_z%C5%82o%C5%BCe_PORSZEWICE_I.pdf

Obrońca uciśnionych, szkoda tylko, że ich koledzy z sejmu czy z Unii Jewropejskiej robią wszystko byśmy padli na pysk. Oczywiście poza nimi. Bo rząd się wyżywi 🙂

Akurat kto inny doprowadził do tego, że nie padamy, tylko już padliśmy na pysk.

Kiedy rządziła opcja pana starosty to mieli plany sprzedaży zakładów produkujących nawozy ruskim oligarchom ciekawe jakby dzisiaj wyglądała sytuacja z nawozami gdyby do tego doszło

Bzdury totalne opowiadasz!!! Nie mieli takich planów a dodatkowo uchronili przed próbą „wrogiego przejęcia” przez ruskiego oligarchę. Tu masz aktualny materiał: https://www.farmer.pl/fakty/czy-rosyjski-oligarcha-sprzeda-akcje-grupy-azoty,116519.html
A przy okazji przy okazji zainteresuj się komu niedawno sprzedano część Lotosu i jakie są powiązania węgierskiej grupy MOL z ruskimi oligarchami.

Jak się rolnikowi nie chce jechać na cpn to mu brakło. Habura ile hektarów żeś przekształcił POd zabódowę w Górce Pabianickiej

A chciałeś je obrabiać, że się teraz pytasz?

Coś pan starosta ostanio aktywny. I jakie fotografie. Fiu fiu

Wstydu oszczędź panie