Strona główna Aktualności Z miasta W centrum budują podstację trakcyjną dla tramwaju. To nie jedyne przeznaczenie budowli

W centrum budują podstację trakcyjną dla tramwaju. To nie jedyne przeznaczenie budowli

5
W marcu ruszyła budowa budynku, w którym znajdzie się podstacja trakcyjna na potrzeby zasilania linii tramwajowej. Nowy obiekt powstaje na niezabudowanej działce miejskiej przy ul. Żeromskiego 3, która do tej pory pełniła rolę nieoficjalnego parkingu.

Budowany jednokondygnacyjny obiekt będzie miał powierzchnię blisko 200 m². Nowa podstacja zastąpi starą, która znajduje się przy wejściu do parku Słowackiego, obok muzeum.

– Przez dziesięciolecia nie było żadnych inwestycji w obiekt podstacji przy zamku – mówi Małgorzata Wilczek, kierownik działu przygotowania i realizacji inwestycji spółki PROGREG InfraCity. – Fatalny stan techniczny przestarzałych urządzeń, szczególnie w okresie zimowym powodował zaniki napięcia w sieci trakcyjnej. Skutkowało to uciążliwymi dla pasażerów przerwami w ruchu na linii czterdzieści jeden. Przeliczyliśmy obszary zasilania i okazało się, że odpowiednim miejscem na budowę nowej podstacji będzie rejon ulicy Żeromskiego. Dzięki budowie nowego obiektu, wyposażonego w najnowsze urządzenia, zachowana zostanie ciągłość zasilania sieci tramwajowej.

Według projektu działki, dojście i dojazd do budynku zostaną utwardzone. Uwzględniono także nowe nasadzenia drzew od strony wschodniej, a także ogrodzenie działki. Okazuje się, że dla obiektu przygotowano podwójne przeznaczenie.

– Z racji lokalizacji w samym centrum, połowa powierzchni obiektu od strony ulicy Żeromskiego będzie przeznaczona na handel lub usługi – wyjaśnia Małgorzata Wilczek. – Wygląd budynku uzgodniliśmy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków dlatego elewacja od ulicy Żeromskiego będzie wykończona płytkami ceglanymi.

To druga podstacja, która powstanie na terenie Pabianic. Pierwsza została postawiona na Dużym Skręcie, gdzie zastąpiła stary blaszak. Obydwie podstacje będą połączone z Centralną Dyspozytornią Mocy MPK-Łódź

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Epainfo zostajecie w tyle, konkurencja wczoraj pisała artykuł o tej budowie.

To jest komunikat od wykonawcy 🙂 wszystkie redakcje to dostały.

to wszystko niby ma być oddane w Pażdzierniku 2022

No i aligancko 🙂

Jaki koszt takiej budowy. Może ktoś się orientuje