Strona główna Aktualności Z miasta Usiądziemy przy kronikarzu

Usiądziemy przy kronikarzu

2

Łódź ma swojego Tuwima, my będziemy mieli Jana Długosza. Rzeźba za 100 tys. złotych stanie przy Zamku. 

Pomysł pojawił się około 10 lat, ale dopiero 2017 roku znajdą się środki w budżecie na jego realizację.

– Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem pomnika kanonika Jana Długosza, który stanie obok zamku. Pomnik składa się z dwóch elementów: siedzącego na fotelu Jana Długosza, który trzyma na kolanach rozłożoną księgę oraz drugiego fotela, na którym będzie można przysiąść i na przykład zrobić sobie zdjęcie – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

Autorką projektu jest pabianicka rzeźbiarka Ewa Maliszewska, która prowadzi również nadzór autorski nad realizacją. Pomnik z brązu powstaje w odlewni artystycznej w Pleszewie. Odlew zostanie wykonany do 23 grudnia. Jedną z formalności, które pozostaje dopełnić, jest zgoda rady miejskiej na wzniesienie pomnika – uchwała w tej sprawie stanie na najbliższej sesji RM. Wykonawca podejmie się również montażu pomnika, przy czym termin uzależniony jest m.in. od pogody. Pomnik stanie na tle zachodniej elewacji zamku (tzn. bliżej centrum), nieopodal wejścia do parku Słowackiego.

Pierwotny projekt rzeźby
Kronikarz Jan Długosz w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” ok. 1466 r. jako pierwszy sporządził opis Pabianic i miejscowości okolicznych stanowiących własność Kapituły Krakowskiej. Więcej na temat związków z Pabianicami http://um.pabianice.pl/artykul/110/871/dlugosz. Inicjatorem ustawienia rzeźby było stowarzyszenie Nasz Park. W 2016 roku rada miejska przekazała 100 tys. zł dotacji celowej dla muzeum miasta na wykonanie i posadowienie pomnika.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Inwestycja pierwszej potrzeby, gratulacje.

Zgodzę się! Nie mówię że chcę mieszkać w nieładnym mieście, ale przecież tamta okolica jest już ładna! Może by wydać te pieniądze w jakiś mądry sposób żeby inne części miasta przestały być brzydkie!