Strona główna Aktualności Z miasta Uchwała ws. neutralności klimatycznej. Radni PiS zbojkotowali sesję

Uchwała ws. neutralności klimatycznej. Radni PiS zbojkotowali sesję

61

Większość radnych miejskich przyjęła dziś uchwałę dotyczącą osiągnięcia neutralności klimatycznej przez miasto Pabianice do końca 2033 roku. Udziału w sesji nie wzięli radni z Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego?

Sesja zorganizowana została w w prywatnym parku należącym do rodziny Andrzeja Furmana. To był jeden z głównych powodów nieobecności działaczy PiS. Ci stwierdzili, że przez takie działanie przewodniczącego rady miejskiej ograniczona zostanie dostępność sesji dla zwykłych mieszkańców. Jednak brama do parku była otwarta i na teren mógł wejść każdy. Pojawiła się również obawa, że prywatny przedsiębiorca za udostępnienie terenu będzie oczekiwał w przyszłości „czegoś” w zamian. Jak poinformował przewodniczący rady miejskiej, wynajęcie parku nic urzędników nie kosztowało, biuro rady zapłaci natomiast za zamówiony z Fabryki Wełny catering (przewodniczący nie potrafił podać konkretnej kwoty).

Radni PiS mieli również sporo wątpliwości co do projektu samej chwały.

– Widać kilka wad legislacyjnych. Projekt nie ma opinii prawnej, projekt nie został zaopiniowany przez ani jedną komisję merytoryczną. Dodatkowo na stopce jest adnotacja „uchwalony”. To dziwne – mówił Włodzimierz Stanek.

O co chodzi w samej uchwale? W uzasadnieniu możemy przeczytać:

„Radni Rady Miejskiej w Pabianicach wyrażają wolę, aby miasto Pabianice osiągnęło neutralność klimatyczną do końca roku 2033, jesteśmy gotowi na ten wysiłek, aby zmienić dotychczasowe nawyki i sposób jak do tej pory funkcjonowało nasze miasto, aby redukować ślad węglowy i zmniejszyć ilość gazów cieplarnianych.
Osiągniecie tego celu to proces długofalowy, skomplikowany dlatego tak ważne jest zaangażowanie zarówno obywateli, przedsiębiorstw i inwestorów.”

Za zapisu samego projektu wynika, że „Rada Miejska w Pabianicach uznaje za konieczne osiągnięcie neutralności klimatycznej przez miasto Pabianice do końca 2033 roku”. Wydaje się więc, że jest to uchwała jedynie intencyjna i nie obliguje nikogo do podjęcia konkretnych działań. Przewodniczący rady mówił o „najważniejszej uchwale w historii miasta”, jednak z tym twierdzeniem można polemizować. Może chciał podkreślić ważność tego wydarzenia, na które przyjechała m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Dokument może ewentualnie pomóc w ubieganiu się o środki zewnętrzne dotyczące inwestycji ekologicznych, ale nie wymusza konkretnych działań.

Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz zaznaczył, że Pabianice w pierwszej kolejności muszą pozbyć się z miasta nieekologicznych pieców, czyli tzw. kopciuchów, z których w dalszym ciągu korzysta blisko 2 tysiące gospodarstw domowych.

– Ważne, żebyśmy to skonkretyzowali, żebyśmy określili, że dwie najbliższe kadencje mają doprowadzić Pabianice do „zielonego ładu” – mówił Mackiewicz.

Wydaje się, że sama uchwałą nikomu nie zaszkodzi. Czy pomoże? To się okaże za 10 lat.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Dni Pabianic to też nic na prywatnym terenie p.Mackiewicz jakie czerpiecie korzyści z radnymi z takiego układu ?

Brawo Pabianice, to pierwsza obietnica, którą mają szansę spełnić. Przy ich władzy w 2033 roku z Pabianic będzie „kamieni kupa”

Zielony Ład było widać przy adaptacji budynku dla niepełnosprawnych przy ul. Cichej. Większość drzew wycięto. Na tym miejscu pracownicy parkują samochody. Był fajny zieleniec i jest nic w zamian. Swego czasu p. Werstak chełpiła się tym projektem, wstyd.

Wielka ściema mająca na celu promocję zachodnich firm. Wspierane przez platformę, czyli partię budowaną jeszcze za niemieckie marki. Jedna wielka obłuda i bezczelne szkodzenie Polakom. Będziemy (…) bez wazeliny jeżeli wreszcie nie przejrzymy na oczy.

Aktualnie jesteśmy od dłuższego czasu „(…) bez wazeliny”, a po 4 latach wybór PIS’u na kolejną kadencje pokazuje jak lubimy to jak rząd „dba” o Polaków i ich dobrobyt. Niestety aktualnie realnie możemy wybrać między opcją A albo B i dopóki będą partie typowo PR’owe albo wstawiające swoich niekompetentnych na stołki to za dużo się nie zmieni. Osobiście mam poglądy technokratyczne i dla mnie na danym stanowisku powinien zasiadać specjalista, ale wiadomo że w partii lepsi są potakiwacze niż ludzie z konkretną wiedzą

Szkodzenie Polakom? Przejdź się zimą po zmroku po Zatorzu, może ci to nie zaszkodzi. Jakie zachodnie firmy masz na myśli? Coś tam bredzisz o budowaniu za niemieckie marki a jakoś nie chce ci się sprawdzić ile kopalń zamknęła PO chodząca na pasku Makreli, a ile polskich kopalń zamknął PiS, który wstał z kolan i nie pęka przed Brukselą. Ciekawe za czyje pieniądze takie decyzje podejmowali, szczególnie w kontekście wzrostu o ok. 50% importu węgla z Rosji w stosunku do poprzednich rządów. O imporcie z Kolumbii, Mozambiku itp. z litości nie wspomnę.

A w jakiej walucie budowało się PC i imperium ojca Rydzyka? Hmmmmm… Coś ci świta, czy nic?

Najlepszy ten w czerwonym. Gustowne walonki. Na sesje miasta idealne.

PiS zdenerwowany bo Ciebiada dalej liczy na geotermie a tu mu sie ktoś w rabatki wtrąca… No a ten catering…. bezczelność. Nie można było wziąć parówek od tej znajomej Obajtka?

A nie mogli suchego prowiantu z domu wziąć za nasze lepiej smakuje obiboki

Za jakie nasze, żałosny populisto? Ile podatku zapłaciłeś, że zabierasz głos? A może jeszcze coś wyciągnąłeś? Ja do państwowej kasy dorzuciłem z własnej krwawicy blisko 200 tys. zł, żeby pisuary mogły je nierobom rozdawać i nie żałuję tych kilku tysięcy na catering.

Te, Realista. Napisać o 200tys podatku każdy może. Następnym razem przyjdź i te kilka tysięcy za catering połóż na stole, jak nie żałujesz. Wtedy ja chociaż będę miał pewność, że nie napychają tych tłustych brzuchów drenując budżet miasta, czyli za moje. Ilekolwiek by się tam tych moich nie znalazło. Nawet jeśli 5zł, to wolę dać jakiemuś dziecku na taniego lizaka.

Jak osiągniemy neutralność, ano zakażemy. Jak kogoś stać to będzie miał eko-ogrzewanie a motłoch niech marznie. Czy ten pan w czerwonym to specjalista od ekologii to jak tam utylizacja odpadów w Aflopie ?

Radni są gotowi na wysiłek, czyim kosztem ten wysiłek? Ludzie na co my czekamy?

Zgadzam się z PiS z zarzutem, ze na terenie prywatnym odbył się ten miejski happening! Lewintyn lub Park Wolnosci, bylby lepszym miejscem. Moze zaproszenie nie tylko p. Furmana ale innych biznesmenow z miasta i tez prezentacja ich pomyslu firm na obnizenie emisji CO2 w miescie – czy beda wspierali budowe sciezek rowerowych przy zakladach, lub placili za dodatkowe kursy MZK by pracownicy nie jezdzili prywatnymi autami… pomyslow wiele. Tutaj widac pokazowka pod prase! Zero deklaracji ile taki program wymiany 2000 kopciuchow moze wyniesc i jak to podzielic, skad srodki, itd itp. Niestety PiS reaktywne, mialkie, opozycja totalna, bez pomyslu –… Czytaj więcej »

Z ust mi to wyjąłeś.

Catering na sesjach Rady Miasta. Tego jeszcze nie grali. Podwyższone diety, tłuste stanowiska w mieście z rozdania partyjnego i jeszcze mało! Ciekawe, czy następnym krokiem tego klubu radnych będzie drink bar, kobiety do towarzystwa i chippendalesi? Oczywiście owy catering najdroższy z możliwych. Ale przecież gospodarzowi musiało się wrócić wynajęcie obiektu. I tylko ciemnocie wciskać się będzie, że coś było darmo.

Talerzyk na weselu wychodzi taniej na osobę niż ten katering.

Na jakie wesela chodzisz, że talerzyk taki skromny? 😉 Catering wyszedł przynajmniej trzykrotnie taniej.

Jedynie konfederacja wystosowała wniosek o odrzucenie tego szaleństwa, cala koalicja covidowo-wojenmo-sankcyjna jak zwykle z nurtem lewackiej unii

To ci którzy za szefa mają gościa, twierdzącego, że kobieta nie ma prawa głosować i że jej miejsce jest w kuchni, twierdzi, że dzieci i żony należałoby bić, a inwalidów nie powinno pokazywać się w telewizji i którzy przy okazji głoszą hasła o wolności i twierdzą, że włączyli myślenie? Prawdziwi patrioci. Spod budki z piwem i stadionu.

Jeszcze cos mądrego masz do napisania?A o calej masie rozsądnych pomyslów moze sie wypowiesz?

Rozsądnych pomysłów? Oprawach kobiet czy prawie do legalnej i bezpiecznej aborcji oraz antykoncepcji z litości nie wspomnę. Co zaś się tyczy gospodarki, to choć przedstawiciele Konfederacji często podkreślają, że ich partia jest najlepiej merytorycznie przygotowanym ruchem politycznym w Polsce w zakresie gospodarki, w rzeczywistości trudno jest w wypadku narodowców mówić o „programie” gospodarczym. Jest to raczej zbiór niespójnych haseł opakowanych w charakterystyczne dla polskiej polityki ostatnich lat chwytliwe zwroty takie jak „Piątka Konfederacji” czy „Piątka dla gospodarki” ogłoszona w czasie kampanii wyborczej przez Krzysztofa Bosaka. JEDYNYM rozsądnym pomysłem to likwidacja dotacji w wys. 2 miliardów rocznie dla TVP, ale to… Czytaj więcej »

Żal mi ciebie, wysluchaj ich chociaż raz od początku do końca, może zrozumiesz

Rozsądne pomysły Korwina? 😁😁😁😁

Socjalista go nie zrozumie ,a socjalizm nie ma prawa istnieć

Z pewnością nie ma prawa istnieć dyktatura. A tę właśnie proponuje Konfederacja. W dodatku swoją dyktaturę śmie nazywać wolnością. A najgorsze jest to, że masa słabo wykształconych osób łapie się na te ich głodne kawałki o wolności i patriotyzmie. Wystarczy, że Korwin nazwie niektórych „Pedziami” i już ma kilka stadionów za sobą. Bez względu na to jakiej drużynie by nie kibicowali, już razem idą za Korwinem. To akurat nie jest program. To zwykły populizm.

Last edited 6 miesięcy temu by Hektor

To ja już wolę konfe, niż te całą bandę popisowską, która nas pcha w lewacko zamordystyczną europejską komunę, zaraz dostaniesz limity na oddychanie, co wtedy powiesz?konfa to jedyna partia, która się opiera temu szaleństwu,koniec i kropka,pasą cię korwinem, posłuchaj Mentzena,Dziambora ,Sosnierza,prostota i logika. Gdyby nie konfa już by cię zaszczepili 10 razy, miałbyś paszport, itd…są przeciw bandzie czworga, dlatego taka nagonka na nich.Powtorze jeszcze raz socjalizm nigdzie się nie udał

Twierdziłeś, że wirusa nie ma, że szczepionki służą masonom do depopulacji ludzkości, że przez składniki szczepionek będą nami sterować za pomocą sieci 5G, a teraz stawiasz zaszczepionego Dziambora za wzór? I jeszcze mówisz o logice? 😁😁😁 Szczyt hipokryzji. Powoli zaczynam sądzić, że jesteś przedstawicielem Konfy na Pabianice i próbujesz nieudolnie poszukiwać do niej kolejnych nazioli. Jednakże nieudolność twoich idoli przekłada się na twoją nieudolność. Kompromitujesz się pod każdym artykułem i, pomimo samozaorania, zawsze wracasz. Niestety więcej osób, niż już zdobyliście nie zdobędziecie, bo reszta, najzwyczajniej kiedy był czas, chodziła do szkoły. Ponadto, żyją w Polsce, Europie i świecie, a nie… Czytaj więcej »

Last edited 6 miesięcy temu by Hektor

Hektorek, dajesz przykład dziambora, ok A dla ciebie jest różnica miedzy obowiązek a dobrowolność?tego nie zrozumiesz, bo socjalizm w tobie siedzi w 100%,chciał to się zaszczepił,co mnie to interesuje?ty również, chcesz to się szczep, nawet 2 razy dziennie, tyle tego nakupili ,ze na kimś muszą to zutylizowac. Ciebie już wytresowali, pewnych kwestii nie zrozumiesz , Druga kwestia, kto i kiedy mówił, że wirusa nie ma?wirus jest,cala reszta innych również, pytanie brzmi do czego został wykorzystany, tego swoim prostym rozumkiem nie ogarniasz?gdzie są te miliony chorych na stadionach, które wieszczyl hordzban?Ale skąd taka ameba miałaby mieć wątpliwości?sluchaj dalej tej bandy popisowskiej… Czytaj więcej »

Zaczynasz obrażać, jak zwykle, kiedy brak ci argumentów. Ameba, prosty rozumek, banda. Twoją nerwica daje znać. Dałeś Dziambora na przykład prostoty i logiki Konfederacji, mam nadzieję, że jesteś w stanie powiedzieć mu to co mnie, że pozwolił na sobie zutylizować szczepionkę. Wychodzi na to, że stawiasz za przykład człowieka, z którego przekonaniami się nie zgadzasz. A tutaj to jednak coś przestaje się składać. P.S. Trzeba było się uczyć. Nie musiałbyś zapierd…. na nikogo. Ale Konfa woli interesować się tym, kto z kim śpi, dlaczego bez ślubu i czemu nie ma krzyża w pokoju. Niepotrzebnie marnujesz energię. Zawsze jeszcze możesz iść… Czytaj więcej »

„Nie musiałbyś zapierd…. na nikogo” Hektorek, w dalszym ciągu nie rozumiesz, trzeba ci to prościej wytłumaczyć?Faktycznie, mogłem sie ciężko uczyć
I bardzo potrzebnym urzędnikiem zostać ,wtedy ci wredni przedsiębiorcy na mnie by zapier….a ja chodziłbym na inspekcje do nich i dodatkowo z kasy doil.
Może gdybyś skończył jakąś szkołę techniczną, nie wychodziłaby z ciebie frustracja, że na administrację czy jakieś kulturoznawstwo się rzucileś.Wtedy dotarłoby do ciebie, ze w każdej relacji, czy przedsiebiorca, czy pracownik, to zapie…y na ten bałagan, który nam popisowska banda ufundowała, bo pod względem rozdawnictwa już się niczym nie różnią,mało tego,licytują się kto wyda więcej.

Przecież to z ciebie wychodzi frustracja na każdym kroku. Wszystkie nieszczęścia tego świata cię spotykają. I jeszcze musisz zapitalac. A ja pracuję i mnie zwyczajnie stać.

Poddaję się,z wariatem nie wygram …

Ps.przedstwicielem nie jestem, nie mam czasu, muszę zapierd….na ten twój wspaniały socjalizm reprezentowany przez popis i resztę bandy…

Opis idealnie pasuje do 80% tych co siedzą w Warszawie na Wiejskiej.

Z tego wynika, że to ta sama banda, tylko inaczej się nazywa.

Czyli zasadniczo nie ma różnicy kogo wybieramy, czemu więc taki komentarz ?

To twoje stwierdzenie, że nie ma różnicy.

Czyli jednak nie ta sama banda.

Jak stwierdziłeś, jest między nimi 20 procent różnicy. Dla mnie bez znaczenia.

nie popieram Pisu , ale protest pochwalam jak trzeba nisko upaść żeby sesje robić na prywatnej działce Bogacza , od tego jest Urząd Miasta .Najlepiej zmienić nazwę miasta z Pabianice na Furmanowice i problem rozwiązany

Nareszcie mądrze gadasz

Król Julian zawsze mądrze gada , tylko nie zawsze jest zrozumiany 🙂

Ekooszołomy….. Kolejny prezio odlatuje. Nie ma czym palić, a te &%$$# .dolą jak potłuczeni. Masakra : (

Brak info, czy zdjęcia – ile osób „na sali było”, takich niezależnych, takich normalnych ludzi z miasta, przechodniów (nie takich podstawionych w godzinach pracy). Bo każdy wiedział i mógł przyjść….
Miasto niech zacznie od kopciuchów stojących w ciepłowni i na piaskach które ogrzewają bloki, a nie wymaga od biedoty wymiany starych kopciuchów.
inwestować w ślad węglowy jaki ciągnie się przez całe miasto w postaci zasilania linii tramwajowej… a później wymagać jego wyeliminowania 🙂
Że nie wspomnę o wyposażeniu „gospodarzy domu” w spalinowe, bez żadnych norm, kosy, piły, odkurzacze do spychania piachu na ulice itp.

Zero honoru ,zero przyzwoitości, zero uczciwości, zero godności, i jeszcze wiele dalszych ZER. Czy wreszcie ta cała organizacja mafijna się NAŻRE ?.Już robią co chcą i kiedy chcą. Czy w Pabianicach mamy w dalszym ciągu komunę i PRL, czy też znajdzie się większość ludzi uczciwych,przyzwoitych itp., i przy najbliższych wyborach samorządowych pogoni to dziadostwo tam gdzie jest ich miejsce np.do Niemiec,Rosji itp.? I tu mam wiele wątpliwości. Smutne to ale prawdziwe. Zamówienie żarcia oczywiście u SWOJAKA jakby nie było innych którym można byłoby pomóc.No ale u innych być może nie ta liga i ośmiorniczek nie mają w menu. Hołota za… Czytaj więcej »

Czy tam widzę Zdanowska? Tak nam z Grzesiem zrobili wykopki ze do Łodzi to może pod koniec 2024 r pojedziemy tramwajem. Naprawdę idioci tam poszli na tą sesje

To nie była żadna sesja, tam kręcili kolejną część ,, Ojca Chrzestnego „.

„Rada Miejska w Pabianicach uznaje za konieczne osiągnięcie neutralności klimatycznej przez miasto Pabianice do końca 2033 roku” – w ramach „good will” proponuję rozpocząć już teraz od zneutralizowania spalin autobusu lini Z41 numer boczny 9050. Jak rusza z przystanku następuje zaćmienie słońca 🙁 Następnie wyprowadzenie TIR-ów z Partyzanckiej bo oddychać się nie da! o hałasie nie wspominając 🙁 Wtedy uwierzę, że włodarze tego miasta mają na względzie neutralność klimatyczną i dobro mieszkańców Pabianic. Niestety obawiam się, że obecnie „neutralność klimatyczna” to marchewka wyborcza…choć może dla tych bardziej wrażliwych. Większość Pabianic to „kopciuchy” więc może to być tzw. kulą w płot… Czytaj więcej »

Wszyscy wracają do węgla i śmieci a ci pod prąd. Dress kod na poziomie. Kto odstaje? Piszcie w komnetarzch

A ci „wszyscy”, co „wracają”, to kto konkretnie?

Europa

Nie wraca Europa do węgla tylko wydłuża możliwy termin jego użytkowania, a skraca okres użytkowania gazu. Jedno i drugie jest paliwem kopalnym więc bilans wychodzi na zero.

Miało być konkretnie.

A może całe to towarzystwo przespacerowałoby się chociaż po Warszawskiej i wniosło poprawki do wykonywanych prac? Jeszcze nawet tramwaj nie jeździ a krawężniki wychodzą na prawo i lewo, czy ktoś nadzoruje te prace? Czy ktoś to później poprawi czy tak już zostanie? Takie duże koszty a jakość beznadziejna.

jak platfusowo z miasta lodzi przyjaechało to już mocna jelita

Mam nadzieję, że ta wojna doprowadzi do przełamania lobby paliw kopalnych.
Finowie już pokazują jak ( w Berlinie też kończą już wielkie termosy).
OTÓŻ wystarczy by energią z fotowoltaiki nagrzewać magazyny cieplne(zwykłe szambo wypełnione piaskiem w skrócie) do 600 stopni a potem tą energią grzać centralne i wodę. Nie trzeba gazu, węgla ani ropy. Technologię już wymyślono teraz musi przyjść BIEDA i MILIONY trupów by pozwolono ją wdrożyć!!! TAK ZAKOŃCZY SIĘ ERA WĘGLA I ROPY!!!

Też o tym czytałem, brzmi zachęcajęco.

Magazyn energii, to fajna sprawa, ale rozgrzanie takiego zbiornika w listopadzie, grudniu i styczniu, no nie wiem.

Neutralność klimatyczna. Super 😀Pytanie czy nie jest to eko-ściema? Drzewa zamiast betonozy? Wspaniale. Pytanie czy projektując remont ul. Zamkowej również Włodarze Pabianic mieli na względzie neutralność klimatyczna? Raczej nie- betonoza. Podczas upałów można stracić przytomność. Mimo to kibicuję i żywię nadzieję że doczekam neutralności klimatycznej w Pabianicach. P.S. Cóż to za wizytówka i promocja Miasta- Duży Ben w Centrum Trzy Korony. Zgroza