Strona główna Na sygnale Trzy przestępstwa dziennie. Na cały powiat

Trzy przestępstwa dziennie. Na cały powiat

0

Czy mieszkańcy Pabianic i innych gmin w naszym powiecie mogą czuć się bezpiecznie? Policjanci z KPP podsumowali swoją pracę w pierwszym półroczu i z ich statystyk wynika, że wzrosła wykrywalność najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw. 

Są to rozboje, bójki, pobicia, kradzieże z włamaniem,kradzieże cudzej rzeczy, a także uszkodzenia mienia i uszczerbek na zdrowiu.

 – Od początku stycznia do końca czerwca policjanci odnotowali we wszystkich tych kategoriach 293 przestępstwa. Ustalili 117 sprawców – 103 dorosłych i 14 nieletnich, którym przedstawiono zarzuty. Aż 38 zostało zatrzymanych na gorącym uczynku lub podczas pościgu. – wyjaśnia insp. Cezary Petrus, komendant KPP w Pabianicach.

Wśród tych niespełna 300 wymienionych przestępstw najwięcej było kradzieży cudzej rzeczy – 110 oraz kradzieży z włamaniem – 82 (chociaż liczba tych drugich w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku wyraźnie spadła – ze 133, czyli aż o 51). Policja odnotowała też 69 uszkodzeń mienia, 17 uszczerbków na zdrowiu, 9 rozbojów oraz 6 bójek i pobić.

Coraz lepsze wyniki pracy policji to też w sporej mierze zasługa mieszkańców, którzy bardzo często przekazują funkcjonariuszom informacje pomocne w ustaleniu sprawcy. Dzięki temu, a także zaangażowaniu stróżów prawa w służbę, wykrywalność tych przestępstw wzrosła o 11%. Teraz mundurowi wykrywają takie co drugie.

Wszystkich policja odnotowała 558. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku to o 39 mniej (na szczęście nie było wśród nich tych poważnych – zabójstw i zgwałceń). Wykrytych zostało 377, a zarzuty usłyszało w sumie 275 osób – 258 dorosłych i 17 nieletnich.

Funkcjonariusze są też coraz bardziej skuteczni w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i korupcji.

– Z dniem 1 stycznia bieżącego roku w KPP powstał nowy wydział, kompleksowo zajmujący się tą problematyką. Pabianiccy policjanci, którzy wykryli 402 przestępstwa gospodarcze i 127 korupcyjnych należą do jednych z najlepszych w garnizonie łódzkim  Większość tych przestępstw została ustalona w sposób operacyjny. Świadczy to o dużym profesjonalizmie i zaangażowaniu w służbę naszych policjantów – podkreśla komendant.

Ogólnopolskie badania na temat poczucia bezpieczeństwa wskazują, że 86% Polaków uważa, że w naszym kraju żyje się bezpiecznie, a 93% twierdzi, że czuje się tak w miejscu zamieszkania. Pracę policjantów w miejscu zamieszkania dobrze ocenia 72,4% respondentów.

– Mam nadzieję, iż te pozytywne opinie podzielają mieszkańcy powiatu pabianickiego – dodaje insp. Cezary Petrus.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments