Strona główna Aktualności Z miasta To będzie najtrudniejszy rok. Deficyt wyniesie blisko 50 mln złotych

To będzie najtrudniejszy rok. Deficyt wyniesie blisko 50 mln złotych

28
Prezydent Pabianic zapowiada, że w 2021 roku musimy zacisnąć pasa, bo już w tym zabrakło nam aż 8,5 mln złotych. Ma być jeszcze gorzej. 

Taka perspektywa oznacza, że Pabianice nie zrealizują wielu inwestycji, aczkolwiek nie będą to te kluczowe dla miasta. Modernizacja linii tramwajowej i przebudowa dróg gruntowych nastąpią według planu. Nie będzie też rezygnacji z budowy hali sportowej przy SP 13, modernizacji boiska Orlik przy SP 3, przebudowy amfiteatru i nawierzchni na „górce aktywności” w parku Wolności, budowy szkutni oraz budowy bieżni na terenie MOSiR.

– Budżet na 2021 rok będzie jednym z najbardziej wymagających w historii Pabianic. Wymagający, bo niepewny, obciążony pandemią koronawirusa i zbudowany na regule ostrożnościowej. Boimy się o nasze zdrowie i dochody. Mamy kryzys, jakiego dotąd nie było i nasz samorząd odczuwa gwałtowny spadek dochodów – mówił prezydent Grzegorz Mackiewicz podczas konferencji prasowej.

Przez epidemię i ograniczenia z nią związane miasto notuje mniejsze wpływy z podatków PIT (35,09% całego budżetu), z podatków od nieruchomości, z czynszów, z komunikacji miejskiej, zawieszenia strefy płatnego parkowania czy wynajmu obiektów sportowych. Dodatkowo w przyszłym roku musi przeznaczyć około 2,5 mln złotych więcej na pensje w związku z podwyższeniem płacy minimalnej oraz około 6 mln złotych więcej na podwyżki dla nauczycieli.

Jak zapowiada prezydent, oszczędności będą czynione nie tylko na inwestycjach. Zredukowana zostanie liczba urzędników i pracowników jednostek budżetowych. Na czym ma to polegać? Nie będzie wakatów po osobach odchodzących na emeryturę, możliwa jest reorganizacja wydziałów czy np. połączenie Rejonów Obsługi Mieszkańców. Oznacza to zwolnienia.

Trudna sytuacja miasta i planowany deficyt na poziomie ponad 48 mln zł sprawia, że urzędnicy z ratusza będą musieli wyemitować obligacje na kwotę 22 mln złotych (rodzaj pożyczki). Reszta dziury budżetowej (26 mln zł) zostanie pokryta z wolnych środków zgromadzonych w latach ubiegłych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Gdy czytam takie teksty, jak to jest źle itd, to z życia wiem jedno a mam 36lat. Mianowicie trzeba podnieść podatki za domy i czynsze, ogrzewanie, parkowanie itd itd. Deficyt sam się nie spłaci.

Oczywiście. Niech podniosą podatki za ogrzewanie co z tego że samo ogrzewanie mieszkania32m w Ch…. mnie kosztuje pomimo tego że staram się oszczędzać. Taki bogaty jesteś? To może opłacisz mi książeczkę za centralne ogrzewanie?

Już mamy najdroższe media w Europie.Energia w 21 roku 30% wyżej Należy wyrzucić Do UP wszystkich tzw. PAŃSTWA darmozjadów z Urzedów.Na koniec pytanie – kiedy do jasnej ………..y nieroby otworzą Kilińskiego do Bychlewa. Kiedy ???????????. Dlaczego nic nie piszecie na ten temat? Temat tabu?!. DLACZEGO musimy stać w kolejkach w całym tym rozwalonym mieście. Zamknijcie jeszcze całe centrum i będzie fajnie.

Nie do wiary – jak może nie być konkretnego terminu na zakończenie inwestycji. Czyli dwa lata także.Dziękuję za odpowiedż

Prosze o odpowiedz. W jam celu na drodze do Bychlewa jest wykonany ciagnacy sie kilometrami pas czerwonej kostki i krawezniki na srodku drogi ?

Odkąd rządzi to każdy rok jest najtrudniejszy i od lat nie ma ciągle pieniędzy.. nudne to już.

Nie potrafi zrobić dobrze żadnej przebudowy w tym mieście. Ma pozapychane „żyły”, które mogły być tętnicami miasta. I te zmiany, które mógłby teraz wnieść zaniosły by go do panteonu. Tak to będę sobie go przypominał, jak będę oglądał Pingwiny z Madagaskaru tylko. Szkutnia? Przebudowa amfiteatru? W przyszłym roku są to największe potrzeby Pabianiczan? Poważnie? Nosz q…
Zobaczymy co zrobi Skarbnik miasta. Czekamy z niecierpliwością na jej kreatywność.

Obligacje – współczesny lek na całe zło dzisiejszego świata. Życzyłbym sobie, żeby na portalu pojawił się dobry, rzetelny artykuł na ten temat, aby przybliżyć mieszkańcom to zagadnienie. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego mieszkańcy Pabianic nie mogą kupić tych obligacji? Przecież ktoś mógłby chcieć zainwestować swoje oszczędności w rozwój miasta, prawda? Czy zastanawialiście się ile będą w ogóle kosztowały te obligacje? Czy ktoś sobie zadał pytanie czemu zmianę taboru MZK sfinansowano obligacjami, których termin wykupu przypada za ok 18 lat? Nowe hybrydy są fajne, a jak widzicie te same autobusy za ok 18 lat? Przecież to by oznaczało, że mieszkańcy będą… Czytaj więcej »

Dokładnie mam takie samo zdanie. Dodam że w wyludniającym się mieście zadłużenie na jednego mieszkańca będzie coraz większe więc można wnioskować że w przyszłości będą czekać nas kolejne podwyżki podatków co moim zdaniem nie zachęca do inwestowania w mieście i pogłębia obecny stan rzeczy. Z obligacjami jest jak z kredytami firmowymi. Kredyt firmowy bierze się by np. kupić towar do firmy, zainwestować reklamę, dokonać rozbudowy budynków, kupić nieruchomość. Gorzej gdy kredyt firmowy się bierze by kupić luksusowy samochód (szybko na wartości traci), pojechać na urlop itp. Ogólnie teraz jest taka moda na życie ponad stan, nie tylko w sferze miejskiej.… Czytaj więcej »

Całe szczęście inwestycja w szkutnie za 5mln (10% deficytu) jest niezagrożona! Ufff… kamień spadł z serca!

Szkutnia idzie z kasy którą miasto dostało i nie można raczej wydać ich na inne rzeczy.

Można! Prosze doczytac!

ale mu nos rośnie od tych kłamstw. Kończ waść i wstydu oszczędź.

Przypominam, że to My mieszkańcy wybieramy od lat te same osoby aby rządziły naszym miastem. Więc teraz narzekanie nam nic nie pomoże.

Tu nie o to chodzi, że „wybraliście to teraz cierpcie”! Prezydent został wybrany w sposób demokratyczny. Ważne jest to, że jest to osoba publiczna, która nas mieszkańców reprezentuje. Innymi słowy działa w naszym interesie! Dlatego musi się liczyć z krytyką. Dlatego też, tak ważne są osoby, którymi się on otoczy, bo to z nimi realizuje swoje zobowiązania przed wyborcze! A, to idzie mu słabo. Co mamy? Lewityn? Parę drabinek, gdzieś rozlokowanych po placach. Ale to z poprzedniej kadencji. Zaraz będziemy mieć szkutnie dla garstki osób, który stanie się snobistyczny, jak kort tenisowy przy Roweckiego. No nic. Nasuwa mi się tylko… Czytaj więcej »

Ludzie a jakich on ma doradców w około siebie? . Tacy którzy zakłamują mu rzeczywistość, że jest pięknie i cudnie. Jarmakowską wice albo Szewczykową Monię? i jeszcze paru podobnych rodzynów co na biednym jak mysz kościelna mieście robią własne interesy i machloje. Każdego jednego dnia. To jak tu może być lepiej choć trochę dla Nas wszystkich?

Proszę pomyśleć o wydziale funduszy w ZWiK, tam jest więcej ludzi niż potrzeba.

nadal zwik wypożycza za kasę auta dla Urzędu Miasta, który mu za to płaci?

Po tej konferencji nos urósł o 10 cm …

Przez plandemię?????? A ja myślałem, że przez nietrafione planowanie, w którym wywala się np. miliony na nikomu niepotrzebny tramwaj!!!!! Plandemia wam się trafiła jako przykrywka nieudolności ciągnącej się od lat i taka jest prawda!

No nie zgodzę się z tobą. Uważam, że tramwaj jest potrzebny! I to bardzo! Wszystkie wysoko rozwinięte kraje idą w tym kierunku. Niestety auta, którymi się poruszamy nie są w porządku. Są duże, najczęściej wożą tylko jedną osobę, zajmują dużo miejsca w przestrzeni miejskiej, zatruwają środowisko (te częste mycie aut mnie śmieszy i zarazem chce się płakać ile wody się zużywa) i itp. Dobroć z posiadania tramwaju odczujemy, gdy poluzuje się polityka ropy (blokują rozwój alternatywnych technologii) i zaczną funkcjonować na dobre tokamaki. Pojazdy zasilane paliwami kopalnianymi nie będą niedługo miały racji bytu. Wystarczy tylko jedno rozporządzenie (tak jak w… Czytaj więcej »

Last edited 2 miesięcy temu by ommp

nie chcę mieć przebudowy centrum wedle takiego projektu jaki przedstawiono! totalny paraliż!

A co by było misiu, gdybyś nie dostał 18 MLN OD RZĄDU (na który tak plujesz), 10 mln na projekt autobusowy … Jaki byłby deficyt !!! Ostatni zgasi światło

Deficyt deficytem, pandemia pandemią ale rodzina jest najważniejsza … Czy to prawda, że brat Grzesia został szefem przychodni w PCM ?

„Rodzina na swoim…”

Pajace z magistratu na sobie niech zaoszczędzą i na durnych inwestycjach, typu staw w parku przy strzelnicy, w którym nie ma wody.