Strona główna Aktualności Z miasta Termomodernizacja w prokuraturze. CBA podejrzewa przestępstwo

Termomodernizacja w prokuraturze. CBA podejrzewa przestępstwo

16
Sprawą termomodernizacji pabianickich placówek oświatowych, z którą problemy zaczęły pojawiać się krótko po rozpoczęciu robót, zajmie się prokuratura. Inwestycji przyjrzeli się wcześniej funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mają podejrzenia, że nie przebiegała zgodnie z prawem.

Rezultatem tego jest złożenie przez delegaturę CBA zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pracowników Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Chodzi o trzy osoby: prezydenta Grzegorza Mackiewicza, byłą skarbnik oraz byłego naczelnika nieistniejącego już wydziału inwestycji i eksploatacji, który na własną prośbę z końcem sierpnia zakończył pracę w magistracie.
Według kontrolujących mieli oni przekroczyć uprawnienia i nie dopełnić obowiązków przy realizacji przedsięwzięcia. Jak podaj natomiast serwis niezalezna.pl, dodatkowo prezydentowi miasta CBA zarzuca niezapewnienie bezpieczeństwa użytkowników termomodernizowanych placówek oświatowych, za co prawo budowlane przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

– Zawiadomienie, jakie otrzymała Prokuratura Okręgowa w Łodzi zostało sporządzone na podstawie wniosków z kontroli przedsięwzięcia pod nazwą „Poprawa efektywności wykorzystania energii w budynkach użyteczności publicznej gminy miejskiej Pabianice” – informuje Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. 

Inwestycja, na którą część pieniędzy Pabianice pozyskały z Unii Europejskiej, była realizowana w formule partnerstwa publiczno – prywatnego z konsorcjum firm Siemens oraz Siemens Finance. Dotyczyła zaprojektowania i wykonania robót budowlanych i termomodernizacyjnych, zarządzania energią oraz utrzymania technicznego jedenastu placówek oświatowych.

 Jak to się stało, że funkcjonariusze CBA zainteresowali się przygotowaniami i przebiegiem inwestycji, nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że kontrola trwała siedem miesięcy – od 19 lipca ubiegłego roku do połowy lutego bieżącego. Jakie zastrzeżenia znalazły się w dokumencie pokontrolnym?

– Nie możemy ich ujawniać, raport jest dowodem w sprawie – tłumaczy Temistokles Brodowski.

Na tym samym stanowisku stoi pabianicki magistrat.

Po kontroli prezydent Grzegorz Mackiewicz miał zastrzeżenia co do ustaleń funkcjonariuszy CBA i odmówił podpisania protokołu.

–  Jest to zgodne z przepisami ustawy o CBA – zaznacza Aneta Klimek, rzecznik urzędu. – Na temat skierowanego do prokuratury zawiadomienia prezydent wypowie się po zakończeniu przez nią wstępnych czynności i zapoznaniu się z dokumentami.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

skarbnik już nie pracuje, naczelnik też już odszedł – coś tu brzydko pachnie ale to chyba jest Czajka

Poczekaj na wyniki, póki co, Moro odprowadził pontonem…

A przypomnij sobie jak śmierdziało, kiedy Kaczyński był prezydentem Warszawy – on nic nie oczyszczał, tylko wszystko walił wprost do Wisły.

By nikt nie miał wątpliwości, że podaję jedynie fakty, przypomnę:
– za prezydentury Kaczyńskiego Warszawa była jedyną stolicą europejską, która zrzucała ścieki do rzeki bez oczyszczania ich,
– oczyszczalnia Czajka zaczęła oczyszczać ścieki lewobrzeżnej Warszawy w 2012 r.,
– zasady jej funkcjonowania dla prawobrzeżnej radykalnie zmieniono w 2008,
– 50% kosztów tej inwestycji wyłożyła UE.

Zatem: rzeczywistą intencją (wolacy nazywają to dziedzictwem) Kaczyńskiego było wpuszczanie ścieków do Wisły. Gdyby jego intencja była inna, wybudowałby oczyszczalnię, ale jak mógł to zrobić, jeśli nie chciał.

Czyli przed śp. Lechem Kaczyńskim i po , oczyszczalnia działała? Tak?

Nie. Do końca jego kadencji jako prezydenta Warszawy oczyszczalnia nie działała, bo on nie zamierzał oczyszczać ścieków, jak poprzednicy. Dopiero po nim przyszli do władzy w Warszawie ludzie, którzy zaprzestali zrzucania ścieków dwumilionowego miasta wprost do Wisły (czytaj Bałtyku).

Dziś słusznie nazywa się obecną awarię katastrofą ekologiczną, wolacy nawet mówią o kolejnym Czarnobylu. Podchwytując to porównanie należałoby przyjąć, że każdy dzień kadencji Kaczyńskiego w tej skali to była kolejna Hiroszima.

nie wypominaj innym piluj własnych śmieci bo śmierdzi z daleka

Osobiscie nie przepadam za żadną partią polityczną .
Ale dogrywka w prokuraturze
to dla mnie rozgrywka partyjna .

CBA=Kamiński =PiS
zatem CBA powinno badać,
czy ktoś na tym zarobił pod stołem,
czy też nie ?
Od prawa budowlanego i bezpieczeństwa na budowie sa inne urzędy .
Nie widziałem, żeby CBA tak szeroko wertowalo sprawy i zgłaszali nieprawidłowości do prokuratury
z innych dziedzin niż korupcja,
jeśli to dotyczylo spraw PIS .

To zgłoś do innych urzędów.

Ale jajca. Wiedzieli, że są wałki i się zmyli… Śmierdzi na kilometr. Inwestycja na ponad 50 mln bez nadzoru? Oj, oj… Ktoś tu beknie

Teraz akurat śmierdzi tobą na całym Portalu, bo dawno cię tu nie było i nagle zmartwychwstałeś ?
Prawo i sprawiedliwość. Jest wina. Musi być kara. Tylko w pisdowie nie wszystkich to dotyczy. A pozostały suweren równy i równiejszy !

Ktoś te 10mln przytulił,niezła pemia !!!No ale,kto władzy zabronioni!!!.Ciekawe ile zniknie przy renowacji Zamkowej?!!

A kampania wyborcza była taka bogata,piękna. Banery w najlepszych miejscach.Och i ach! Zważywszy że większość kandydatów to miejscy urzędnicy z niskimi zarobkami,to zaiste cud.

Wlodek! Dziękujemy Ci za Twój wkład w rozwój tego miasta! Dzięki Tobie urzędnikom którzy są nisko opłacani na pewno będzie chciało się więcej i zostawać po godzinach żeby działać dla Pabianic! Firmy dzięki Tobie z jeszcze większym entuzjazmem będą wchodziły w współpracę prywatno-publiczna!

Partia rządzi, partia radzi, partia nigdy Cię nie…

A czy można mieć wkład w rozwój miasta nie mając żadnej mocy sprawczej?

W związku z zamiarem złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego sposoby realizacji kontraktu, Norma Plus sp. z o.o. – podwykonawca projektu realizowanego przez Siemens sp. z o.o. prowadzący pracę do końca marca 2018r, na w sumie 11 obiektach w gminie Pabianice, zwraca się z uprzejmą prośbą o kontakt wszystkie osoby zaangażowane bezpośrednio w współpracę z nami w szczególności Dyrekcje obiektów na których były prowadzone prace lub osoby odpowiedzialne za prowadzenie tychże prac. Korespondencje prosimy kierować na adres biuro@normaplus.com.pl

Z poważaniem
Adam Dziubanda – właściciel Norma Plus sp. z o.o.