Strona główna Nie przegap Tak zmienia się dawna „budowlanka”

Tak zmienia się dawna „budowlanka”

1

Pięknieje budynek nieistniejącego Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Partyzanckiej 56. Prowadzoną tam od początku roku inwestycję realizuje Starostwo Powiatowe w Pabianicach. Na własne potrzeby. 

Pierwsze efekty przedsięwzięcia są widoczne. Po tym, jak robotnicy rozebrali szpecącą obiekt przybudówkę, wzrok przykuwa odnowiona od trzech stron – południowej, zachodniej i wschodniej – elewacja, w której należało m.in. wymienić i uzupełnić cegły.

– Jest ona piaskowana i impregnowana, aby wilgoć nie przedostawała się do środka. Ponadto został zrobiony dach – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej starosta Krzysztof Habura.

Budynek będzie ocieplony – od środka, aby nie psuć efektów.

– Nie będziemy kłaść płyt, a później tynku strukturalnego, jak to się robi przy termomodernizacjach. Zaprojektowane jest wyklejenie ścian zewnętrznych od środka specjalnymi termoizolacyjnymi płytami. Dzięki temu elewacja zachowa swój historyczny wygląd – podkreślał starosta.

Po zakończeniu jej odnawiania (od północy) rozpocznie się montaż drewnianej stolarki okiennej. Zaplanowano to na początek lipca. Trwają też prace wewnątrz budynku. Wykonano już m.in. instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną i przeciwpożarową, położone są wewnętrzne tynki, ruszył montaż podwieszanych sufitów. Ale wykonawca ma jeszcze dużo do zrobienia (m.in. panoramiczną windę dla niepełnosprawnych).

Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 700 metrów kwadratowych. Budynek, który kiedyś miał własną kotłownię, będzie podłączony do miejskiej sieci cieplnej. Plac wokół niego robotnicy wyłożą kostką, pojawią się miejsca parkingowe i zieleń. Roboty powinny zakończyć się do 31 października.

Do wyremontowanego obiektu zostaną przeniesieni urzędnicy z wydziału architektury i budownictwa oraz z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Obiekt stanie się ponadto siedzibą archiwum starostwa. Przeprowadzka nastąpi prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Wartość przedsięwzięcia, prowadzonego pod nadzorem konserwatora zabytków, to 3 mln 700 tys. zł, z czego 2 mln 400 tys. zł stanowią środki z budżetu powiatu. Pozostała kwota, czyli 1 mln 300 tys. zł to dofinansowanie unijne.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1600
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
1 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
edek

no pięknie, ale co tam ma być? są chociaż wstępne pomysły?