Szef pabianickich policjantów, na sesji rady powiatowej, przedstawił statystyki i omówił działania naszych funkcjonariuszy za pierwszych sześć miesięcy. 

Insp. Cezary Petrus tak naprawdę omawiał działalność policjantów jeszcze pod wodzą swojego poprzednika, bowiem zmiana na stanowisku komendanta nastąpiła w połowie kwietnia. A były momenty, kiedy Petrus musiał świecić oczami przed radnymi. Mamy bowiem najgorszy wskaźnik wykrywalności przestępstw w województwie na poziomie 35,6 procenta. W pierwszym półroczu nastąpił spadek skuteczności o 14,4 procenta. Najlepszą wykrywalnością mogą pochwalić się mundurowi ze Zduńskiej Woli (74,3%). Mamy za to najlepszy wskaźnik wykrywania przestępstw gospodarczych. Jak zaznaczał komendant, wśród nich są też sprawy dużego kalibru.

Warto zaznaczyć, że znacznie zmniejszył się czas dojazdu patroli na interwencję. W terenie miejskich z 8.23 na 6.33, natomiast w terenie wiejskim z 13.34 na 11.22. Co ciekawe, policjanci działają szybciej pomimo uszczuplonej załogi.

– Mamy 10 wakatów i apeluję do państwa radnych, abyście informowali w swoich środowiskach o możliwości pracy w policji – mówił komendant.

Jak zostać policjantem? Sprawdź.

Widać natomiast, że pabianiccy policjanci wypowiedzieli walkę pijanym kierującym. W pierwszym półroczu było 10286 kontroli, czyli o ponad 37 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To daje około 58 skontrolowanych kierowców każdego dnia. W wyniku tak intensywnych działań wobec 104 kierujących zostało wszczęte postępowanie (dynamika na poziomie 114 procent).
Takie postępowanie policjantów jest bardzo istotne, bo od stycznia do czerwca tego roku pijani spowodowali 2 wypadki i 26 kolizji.

Nowy komendant stawia na budowę zaufania na linii mieszkańcy – policjanci. Tłumaczył jak ważna jest dziś rola dzielnicowego.

– Przyjazny, otwarty, komunikatywny, dostępny, aktywny, efektywny i wykształcony, to cechy dobrego dzielnicowego. Nowa forma pracy dzielnicowego ukierunkowana jest w głównej mierze na identyfikację problemów społeczności lokalnych, rozwiązywanie ich i eliminację zagrożeń – zaznacza szef pabianickich policjantów.

Komendant podczas akcji profilaktycznej

W powiecie pabianickim służbę pełni 25 dzielnicowych. Wśród nich są 4 policjantki i 21 policjantów.

Dodatkowo w ostatnim czasie organizowanych jest wiele akcji profilaktycznych i edukacyjnych. Wielu funkcjonariuszy zostało wyróżnionych przez komendanta, ale też przez komendę wojewódzką (18 osób) i główną (1 osoba).

Niestety, nasz powiat wygląda blado pod względem zaangażowania samorządów w finansowanie dodatkowych patroli. Na tzw. służby ponadnormatywne samorządowcy przekazali jedynie 10 880 złotych. Dla przykładu, w dużo mniejszych Brzezinach, gdzie wcześniej rządził Cezary Petrus, na ten cel wpływa 57 600 złotych.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments