Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Sucha skóra: kremy nawilżające, zimne prysznice… Jak radzić sobie z przesuszonym naskórkiem?

Sucha skóra: kremy nawilżające, zimne prysznice… Jak radzić sobie z przesuszonym naskórkiem?

0

Lato w pełni, a razem z nim upał lejący się z nieba. Piękna opalenizna to jednak nie jedyny jego skutek. Równie częsta może być bowiem… bardzo sucha skóra! Dowiedz się, jak jej zaradzić!

Sucha skóra – najczęstsza latem

Sucha skóra to częsty problem zwłaszcza podczas najcieplejszej pory roku. Podstawowym środkiem ochronnym będzie dobrej jakości krem nawilżający, który dostarczy naskórkowi składników niezbędnych do zachowania dobrej kondycji. Nie da się bowiem ukryć, że skwarna pogoda i wszechobecne słońce w połączeniu z wysokimi temperaturami mogą wydatnie przyczynić się do powstawania pozornie niegroźnej dolegliwości, jaką jest bardzo sucha skóra. Niegroźnej, lecz jednak uprzykrzającej życie na tyle, by wymagała ona specjalistycznej interwencji.

Zadbaj o nawodnienie!

Przyczyny suchej skóry to przede wszystkim niedostateczna ilość wody znajdująca się w naskórku. Z tego właśnie powodu należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – zwłaszcza w trakcie upałów. 3 litry płynów dziennie to rozsądne minimum wtedy, gdy chcemy zachować dobrą kondycję skóry. Pamiętać przy tym należy, że płyny znajdują się również w pożywieniu, zwłaszcza w świeżych warzywach i owocach. Skóra przesuszać się może również z powodu niedostatecznej ilości snu – w tym wypadku specjaliści zalecają spanie minimum 8 godzin na dobę.

Mydło winowajcą suchej skóry?

Jeżeli na naszym ciele pojawiają się objawy suchej skóry, warto w tym przypadku zrezygnować z… mydła! Standardowe środki myjące, chociaż dobrze pozbywają się tłuszczu i codziennej warstwy nieczystości środowiskowych, wykazują jednak silne właściwości wysuszające. Sucha skóra na nogach, korpusie i innych partiach ciała może być zatem oznaką niewłaściwej pielęgnacji. W takim wypadku najlepiej będzie odstawić preparaty na bazie naturalnego mydła i skorzystać ze środków opartych na przykład o masło shea.

Prysznic? Tak, ale… zimny!

W przypadku pojawienia się na ciele wykwitów bardzo suchej skóry, dobrym pomysłem będzie również unikanie codziennych gorących pryszniców: wysoka temperatura wody niszczy bowiem warstwę lipidową naskórka, wskutek czego ta ostatnia nie ma czasu na skuteczną odbudowę. Przestaw kurek termoregulatora na drugą stronę, a problem powinien ustąpić chociaż w niewielkim stopniu. Do zimnego prysznica z początku trudno się przyzwyczaić, ale z czasem docenisz jego zalety.

Zmiany trądzikowe objawem przesuszenia

Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z lejącym się z nieba słońcem może również powodować zmiany trądzikowe, zarówno u osób o suchej skórze twarzy, jak również obdarzonych tłustą cerą z tendencjami do łojotoku. Krem nawilżający do cery trądzikowej, zwłaszcza taki, który wykazuje właściwości dermokosmetyczne, powinien być skutecznym remedium na problemy z krostkami i wągrami. Pamiętać należy przy tym o częstych zmianach pościeli – na poduszce codziennie osadzają się tysiące powodujących zmiany bakterii, które przynoszone są z zewnątrz.

Przyczyny suchej skóry – nie tylko zewnętrzne?

Krem intensywnie nawilżający (w ofercie https://sklep.arkana.pl/) to jednak nie wszystko. Pamiętać należy o specjalistycznej pielęgnacji wszystkich partii ciała w połączeniu z opisywanym wcześniej odpowiednim nawadnianiem organizmu. Sucha skóra dłoni i innych miejsc na ciele może również mieć o wiele poważniejsze przyczyny. Oprócz uwarunkowań środowiskowych, bardzo sucha skóra może być też objawem między innymi zaburzonej gospodarki hormonalnej. W szczególnie trudnych, uciążliwych przypadkach warto zatem udać się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na ewentualne specjalistyczne badania.

Dodaj komentarz

1600
  Subskrybuj  
Powiadom o