Strona główna Dzieje się Stare cmentarze wokół Pabianic. Jest o nich przewodnik

Stare cmentarze wokół Pabianic. Jest o nich przewodnik

0
To gratka dla osób lubiących historię i zainteresowanych zwłaszcza I wojną światową. Staraniem Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic ukazała się kilka dni temu publikacja poświęcona miejscom pamięci z okresu Bitwy Łódzkiej w 1914 roku. 

Broszurę zatytułowano „Operacja Łódzka i cmentarze z Wielkiej Wojny na terenie powiatu pabianickiego”. Ma przybliżyć właśnie te, które znajdują się na terenie gmin położonych wokół naszego miasta.

„Ślady tej krwawej, wielodniowej batalii są widoczne do dziś w krajobrazie okolicznych pól i lasów w postaci pojedynczych grobów, mogił zbiorowych i regularnych cmentarzy. Dają świadectwo ogromu strat istnień ludzkich poległych na przełomie listopada i grudnia pierwszego roku Wielkiej Wojny” – czytamy we wstępie.

48-stronicowa publikacja oprócz rysu historycznego zawiera opisy i zdjęcia 21 cmentarzy, które w lepszym lub gorszym stanie zachowały się do dzisiaj. Do informacji i ilustracji dołączono mapy. Mają one ułatwić lokalizację miejsc tym, którzy chcieliby zobaczyć je na własne oczy. Jest też wykaz nieistniejących cmentarzy.

– Broszura, w nakładzie pięciuset egzemplarzy, będzie wkrótce dostępna we wszystkich filiach naszej biblioteki oraz w dziale archeologicznym Muzeum Miasta Pabianic – informuje Maciej Wlazłowicz, sekretarz TMDP.

Wydanie tej publikacji nie byłoby możliwe, gdyby nie fundusze zewnętrzne. Udało się to dzięki dofinansowaniu ze środków samorządu województwa łódzkiego oraz z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” na lata 2014 – 2020.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments