Dziesiątki hektarów znakomicie nadających się pod inwestycje oraz bliskość dróg ekspresowych i węzłów komunikacyjnych – to sprawiło, że powiat pabianicki stał się atrakcyjnym miejscem dla lokowania pieniędzy. Czy ma szansę dorównać wyjątkowej pod tym wględem nie tylko w skali województwa gminie Stryków? Wydaje się, że szanse są spore…

Tereny wokół Pabianic upodobał sobie Panattoni, międzynarodowy potentat nieruchomości przemysłowych i magazynów, który właśnie tutaj widzi potencjał na stworzenie dużego centrum magazynowego. A potwierdzeniem jest wyraźne zainteresowanie kolejnymi gruntami.

Pierwsze efekty działalności dewelopera już widać – ogromne hale powstają między Jadwininem i Pawlikowicami, po zachodniej stronie drogi wojewódzkiej nr 485, przy wjeździe na S8 w kierunku Warszawy i Wrocławia. Powierzchnia działki to około 20 hektarów. Ciężki sprzęt nie pracuje wprawdzie na całej (teraz budowana jest „tylko” hala dla Amazona, właściciela największego na świecie sklepu internetowego), ale jej zagospodarowanie pozostaje kwestią czasu. Raczej niedługiego…

Na takie same cele mają też być przeznaczone tereny w obrębie Pabianic – przy ul. Lutomierskiej, należące do osób prywatnych.

Panattoni jest na etapie ich pozyskiwania. Chodzi o obszar znajdujący się po tej samej stronie co Miejski Zakład Komunikacyjny. Planowana powierzchnia pod magazyny to ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych.

Władze Pabianic i przedstawiciele developera zawarli już porozumienie w zakresie współpracy. Miasto ma pobudować na tym obszarze drogi. W zamian będzie czerpało wpływy z podatków od nieruchomości. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie centrum nastąpi za około dwa lata.

Powiat pabianicki ma również szansę stać się dużym centrum magazynowym dzięki kolejnej lokalizacji. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, jest nią gmina Dobroń. Gdzie mogą powstać hale? Przy drodze z Pabianic do Łasku, koło węzła z drogą S14. To również tereny prywatne, o  powierzchni 15 hektarów, z których pod dachem ma być docelowo 6,5. Trwa procedura przekształcania działek, aby można prowadzić na nich działalność.

REKLAMA

14
Dodaj komentarz

1600
8 Wątki komentarzy
6 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
14 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
XYZ

To są informacje dla niedowiarków, którzy przed wyborami KRZYCZELI, że prezydent i starosta nie mają planów na pozyskanie inwestorów… Mam nadzieję, że bijecie się teraz w pierś.
Brawo nasza Władzo.

Walk

XYZ A to myślisz że to prezydent i starosta ich tutaj sprowadzili?;););) taki potentat szuka terenów na własną rękę i własnymi kanałami. Rola włodarzy sprowadza się tylko do podpisania umowy i chwalenia sie 😉 ciekawe jaki wpływ będzie to miało na zatrudnienie A nie tylko na wpływ do kasy miasta gdzie jest wieczna dziura…

Piter

Guzik prawda to miasto przeksztalcilo grunty rolne na inwestycyjne bo inaczej nic by nie powstalo czyli zadbali o przyciagniecie inwestora i zrobili to pod niego.

Piotr

Tak się składa że szukaliśmy jaki firma 4-5hektarow na budowę nowej hali i bardzo dużo zależy od podejścia władz lokalnych przy wyborze lokalizacji. Jeżeli nie ma chęci współpracy że strony wladz ( i nie chodzi tu o zadne ulgi ale w szczególności o np. Plan zagospodarowania czy współpracę z wlascicielami) to wybiera się inna lokalizację.

pabnin

To nie prezydent zdobywał inwestorów, tylko sami się zgłaszają. Mieszkańcy ulic bez asfaltu, z tego wynika, że jeszcze długo poczekacie na swoje ulice. Wy chyba podatków za grunt nie płacicie, bo czekacie kilkanaście lat, a tutaj w dwa lata drogi powstaną….

Przemysław

Prezydent? Co ma prezydent do terenu gminy, jak chwalić to wójta, rade gminy, staroste itp.

P

Ciekawe czy w wymaganiach pracy będzie znajomość języka rosyjskiego, ukraińskiego czy chińskiego jak to ostatnio bywa.

P

A pracy dla ludzi z okolic i tak nie będzie, bo wszędzie będzie Ukraina. Nic do nich nie mam, ale niech już wracają do siebie, bo ja przez nich lepszej roboty nie mogę znaleźć.
Niech mi ktoś wyjaśni!? Pracodawca woli zwolnić Polaka i zatrudnić trzech Ukraińców na jego miejsce?
Jak to się opłaca?
Pozdrawiam!

Katarynka

Ano tak, że: 1. Ukrainiec robi po 12h bez mrugnięcia 2. Ukrainiec dostaje mniejszą wypłatę 3. Ukrainiec w 12h zrobi tyle, co przeciętny Polak w 3dni robocze (oczywiście nie zawsze, nie generalizujmy). 4. Ukrainiec chętnie idzie do pracy fizycznej, teraz nikt nie chce robić za „robola” bo co, nagle jakiś wstyd? Wszyscy chcą pracować umysłowo.

Qwerty

Polska zagłębiem taniej siły roboczej dla zagranicznych korporacji. Trzy zmiany za 2500-3000zł (600-700 euro) brutto. Nie wiem czy śmiać się czy płakać.

Olololo

Czyli będzie więcej Ukrainców w Pabianicach 🙁

Moderator

I tak źle, i tak niedobrze! Ile pomyj wylało się na władze miasta przy okazji inwestycji Miele w Ksawerowie! Nieudolni, nieroby, do wymiany, Ksawerów mógł a u nas marazm itp. itd. Jest wielka inwestycja i będą następne!!! Też źle! Nic nie robili, bo inwestorzy sami przyszli, w dwa lata drogi powstaną (za ich pieniądze!), Ukraińców i Chińczyków ściągną (no to podnoście swoje kwalifikacje) itd. itp. Co mnie nie dziwi malkontenci powtarzają się – jak można się domyślać – z tej samej opcji. Prawdziwi Polacy, nawet sukces potrafią przekuć w klęskę!!!

IVAN

Prezydent i Pawlikowice czy Jadwinin. Padłem

Czym tu się podniecać zaraz na tym biznesie położy łapy jakaś agęcja pracy ,która będzie tam zatrudniać Ukraińców za psie pieniądze tyle z tej inwestycji nam zostanie . Jeżeli dadzą umowę o pracę bezpośrednio u nich i za stawki np jak w Niemczech to wtedy będzie o czym mówić.