Strona główna Styl życia Sprawdź, czy pracujesz … ergonomicznie

Sprawdź, czy pracujesz … ergonomicznie

0

Pracownik spędza w pracy średnio 7–8 godzin, siedząc lub stojąc. Odbija się to na jego zdrowiu, chyba że korzysta z ergonomicznych mebli i rozwiązań. Nie każdy ma jednak o tym pojęcie. Może więc warto sprawdzić, czy warunki, w jakich pracujesz, są optymalne pod tym względem?

Spędzasz sporą część dnia w pracy za biurkiem, przy komputerze? Czy zastanawiałeś, jaka część Twojego życia upływa w ten sposób i jak to się przekłada na Twoje zdrowie? Już po kilku latach wiele osób pracujących codziennie w pozycji siedzącej lub stojącej zaczyna uskarżać się na zespoły lub urazy z przeciążenia, które mogą przybierać różnorodną postać. Najczęściej to przewlekłe, niespecyficzne bóle mięśniowe połączone ze sztywnością i tkliwością mięśni.

Odpowiednio ustawione stanowisko pracy

 Przy takim charakterze pracy warto jednak pomyśleć o rozwiązaniach, dzięki którym można choć w pewnym stopniu zapewnić sobie bardziej komfortowe warunki do wykonywania zadań służbowych. A diabeł tkwi przecież w szczegółach. Na rynku dostępnych jest wiele mebli czy akcesoriów, które zapewnią ergonomiczność pracy i pozwolą uniknąć dyskomfortu i różnorodnych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Jedną z firm, które je oferują, jest np. AJ Produkty.

Mając odpowiednio skonstruowane biurko, możemy dopasować jego wysokość do naszych potrzeb. Z kolei duża powierzchnia mebla zapewni nam właściwe podparcie dla nadgarstków. Krzesło, które stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia stanowiska pracy, powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie, najlepiej wzmocnione podparciem w części lędźwiowej kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem są także regulowane podłokietniki.

Doskonałym pomysłem są krzesła z mechanizmem synchronicznym, gdzie siedzisko i oparcie podążają za ruchami ciała użytkownika, pod optymalnym kątem względem siebie. Jeśli ktoś ma ulubioną pozycję w pracy, może zablokować w tej pozycji ustawienie krzesła. AJ Produkty ma też w swojej ofercie takie modele, które mają mechanizm multisynchroniczny polegający z kolei na tym, że siedzisko i oparcie poruszają się niezależnie od siebie. To ustawienie również można zablokować.

Przy długotrwałej pracy przy biurku przydać się może także ergonomiczny podnóżek, dzięki któremu zmniejszyć można nacisk ciała na nogi i stopy, a także zachować prawidłową postawę i zwiększyć komfort pracy w pozycji siedzącej. Podnóżek z reguły ma kilka stałych wysokości, które nadają się do indywidualnego dopasowania.

Pomocne akcesoria

 Do akcesoriów przydatnych do pracy przy komputerze zaliczyć można np. uchwyty do monitorów. Nie każdy pracownik ma bowiem dobrze ustawiony ekran, co skutkuje dolegliwościami wzrokowymi, bólami głowy, a także nadwyrężeniem karku czy kręgosłupa. Uchwyty monitorowe dostępne są w formie pojedynczej na jeden monitor lub w podwójnej. W tym drugim przypadku można zaoszczędzić miejsce na biurku. Uchwyty pozwalają też na jednoczesne utrzymywanie dwóch monitorów. To rozwiązanie będzie korzystne także dla osoby, która siedzi obok lub naprzeciwko – w wygodny sposób będzie ona mogła zobaczyć informacje widoczne na ekranie monitora. Uchwyty do monitorów sprawdzą się z pewnością w takich miejscach pracy jak np. hurtownie, biura obsługi klienta itd.

Kolejnym często spotykanym w pracy biurowej problemem zdrowotnym jest zespół cieśni nadgarstka. Zapobiec mu można, używając ergonomicznej podkładki po myszkę. Ta specjalna podpora dla przedramienia odciąża ramię, pozwala ułożyć się wygodnie się ręce, a długi i jednostajny nacisk na nadgarstek i całą kończynę niweluje ból. Zapobiega także odpływowi krwi i nerwobólom, jakie pojawiają się przy intensywnej pracy. Podporę można używać w sposób uniwersalny, zarówno siedząc przy biurku, jak i w czasie pracy na stojąco. Jeśli jednak Twoja praca głównie odbywa się w pozycji stojącej, przydatnym elementem wyposażenia stanowiska pracy może być ergonomiczna, antypoślizgowa mata, wykonana np. z miękkiego winylu, który odciąża nogi, kolana i plecy.

Mając już taką wiedzę, możesz sprawdzić, czy Twoje stanowisko pracy jest rzeczywiście ergonomiczne. Jeśli nie – może warto porozmawiać z pracodawcą o tych udogodnieniach? Praca biurowa nie musi się przecież kojarzyć ze zmęczeniem fizycznym i długimi godzinami spędzonymi w niegodnej pozycji.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments