Strona główna Styl życia Uroda i zdrowie Sposoby na ból gardła – jak złagodzić ból?

Sposoby na ból gardła – jak złagodzić ból?

0
Ból gardła to dolegliwość, która może być wynikiem działania wirusów, bakterii, a nawet towarzyszyć nowotworom. Najczęściej ból ten nie powoduje, że idziemy na kontrolę do lekarza – próbujemy leczyć się sami, a dopiero w przypadku braku efektów decydujemy się na konsultację ze specjalistą. Jak złagodzić ból gardła domowymi sposobami?

Ból gardła – ważne informacje

Najczęściej przyczyną bólu gardła jest stan zapalny, do którego w 85 proc. przypadków doprowadzają wirusy. Szacuje się, że z infekcją wirusową będzie musiało się zmagać ok. 70 proc. domowników chorego. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze pojawiające się efekty przeziębienia. Jeśli wystąpią symptomy infekcji, np. ból gardła, to warto rozpocząć leczenie, dzięki któremu dolegliwości, które towarzyszą chorobie, będą mniej uciążliwe i szybciej ustąpią. Jak wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia – 3 września 2018 roku, tylko 40 proc. Polaków udaje się do lekarza, jeśli objawem infekcji jest ból gardła. Co ciekawe, 31 proc. ankietowanych twierdzi, że nie można się nim zarazić. 30 proc. Polaków nie chodzi do lekarza z powodu przeziębienia – wolą leczyć się sami. Aż 90 proc. badanych ma w swojej apteczce leki na grypę i przeziębienie. Większość z nas ma leki przeciwbólowe (67 proc.). Jesteśmy zaopatrzeni też w pastylki (37 proc.) i spraye (23 proc.) na ból gardła. Dla 68 proc. badanych najskuteczniejszym środkiem na tę dolegliwość są tabletki do ssania. Niestety, ale aż 80 proc. badanych nie bierze zwolnienia lekarskiego na czas choroby – chodzimy do pracy, przez co zarażamy innych pracowników, a jednocześnie powodujemy, że sami musimy dłużej zmagać się z infekcją. Co więcej, takie działanie może spowodować, że nasz osłabiony organizm nie poradzi sobie z atakiem kolejnych wirusów czy bakterii.

Sposoby na ból gardła

Jeśli ból gardła nie jest dokuczliwy i nie towarzyszy mu gorączka czy inne objawy, to wówczas możesz podjąć próbę samodzielnego leczenia. Warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z infekcją, takich jak:

  • Płukanka z wyciągu z rumianku – działa kojąco na stany zapalne gardła. W aptece możesz zakupić preparaty przeznaczone do płukania gardła zawierające wyciąg z rumianku. Aby przygotować płukankę wystarczy ok. 5-10 ml takiego preparatu rozcieńczyć w 1 szklance świeżo przegotowanej i ostudzonej wody. Gardło płucz kilka razy dziennie.
  • Płukanka z szałwii – szałwia ma działanie silnie odkażające. Zalej szklanką wrzątku łyżkę suszonych liści szałwii i odczekaj około 15 minut, a następnie przecedź. Takim naparem w letniej temperaturze możesz płukać gardło do 5 razy na dobę.
  • Nawilżanie powietrza – staraj się wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz, a nawilżacz powietrza stosuj szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy mieszkania są ogrzewane, a powietrze jest suche. Warto stosować też olejki aromatyczne.
  • Nawadnianie organizmu – pij dużo niegazowanej wody, a jednocześnie unikaj alkoholu, nie pal papierosów i nie korzystaj z ostrych przypraw.
  • Inhalacje – są doskonałym sposobem na walkę z bólem gardła. Warto poddać się inhalacji z pary wodnej czy soli fizjologicznej. Poza tym możesz przygotować również inhalację na gardło z rumianku lub majeranku – roślin, które działają przeciwzapalnie i łagodząco lub olejku eukaliptusowego o właściwościach przeciwbakteryjnych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments