Wszystko zaczęło się około 6 lat temu kiedy przeglądał strony internetowe i zobaczył jak inni jeżdżą na motocyklach. – Wyglądało to super, więc pojechałem na zawody zobaczyć na czym to w ogóle polega i tak zaczęła się moja przygoda z wyścigami – mówi Mateusz.  Dzisiaj jest jednym z kilkudziesięciu młodych zawodników ścigających się na torach cross country.

Mateusz Gawlik, to 15-letni pabianiczanin, który na motocyklu jeździ od dziesiątego roku życia. Jak sam opowiada – swoją przygodę ze sportami motocyklowymi rozpoczął w 2015 roku i już po roku jazdy na tym sprzęcie wystartował w pierwszych zawodach.

Jak łączysz starty z nauką?

W dosyć prosty sposób. Uczę się tak samo jak inni w moim wieku. Natomiast gdy mam zawody i wiąże się to z wyjazdem na cały weekend, to po prostu odrabiam lekcje oraz uczę się od razu po szkole. I wtedy jestem przygotowany na poniedziałkowe zajęcia.

Na czym polega konkurencja w której startujesz?

Cross Country to dwudniowe zawody, które polegają na jednym 1,5-godzinnym wyścigu na trasie o długości około 10 kilometrów. Kto zrobi najwięcej okrążeń ten wygrywa.

Czym różni się klasa Junior 85 od klasy Junior?

Klasa Junior 85 to motocykle o pojemności 85 2t i przedział wiekowy do 16 roku życia, a klasa Junior to motocykle 125 2t oraz 250 4t i przedział wiekowy od 15 do 21 roku życia.

– W sezonie 2019 niestety przez swój młody wiek nie mogłem wystartować w zawodach. Było to spowodowane właśnie tym, że motocykl, którym jeździłem musiałem zastąpić na większy. Niemniej, nie poddałem się. Trenowałem jeszcze mocniej i to z najlepszymi trenerami w Polsce.

W 2020 roku wrócił do ścigania mocniejszy i dzięki temu udało mu się zakończyć całe zmagania w Pucharze Polski Cross Country klasa Junior na bardzo wysokiej 3 pozycji.

 

fot. prywatna galeria Mateusza Gawlika (od lewej Maksymilian Ciosek, Kacper Dębiec, Mateusz Gawlik – zawody Pucharu Polski Cross Country w Połczynie Zdroju 20 września 2020)
Ile dni w tygodniu poświęcasz na treningi?

Zazwyczaj są to 4 dni w tygodniu.

Jak one wyglądają?

Jeden trening wykonuję na siłowni, gdzie ćwiczę z moim trenerem Łukaszem Stępniem. Drugi poświęcam na bieganie lub rower. Natomiast dwie ostatnie jednostki treningowe, które zazwyczaj odbywam w weekendy, polegają przede wszystkim na przygotowaniu typowo na motocyklu. W tych treningach pomaga mi mój trener Łukaszem Kurowskim.

Kiedy rusza Twój sezon startowy?

Zazwyczaj moje sezony zaczynają się w kwietniu, a kończą w październiku. Jest to cykl około 14 rund. Zawody organizowane są na specjalnie przystosowanych do tego torach, które usypane są z piasku, gliny lub ziemi. Oczywiście między startami intensywnie trenuje, aby cały czas się rozwijać i z zawodów na zawody być coraz szybszy.

Jaki masz cel na ten sezon?

W tym, tak jak i w poprzednim sezonie będę się ścigał w Pucharze Polski Cross Country w klasie Junior. Dlatego też, chcę się skupić na wszystkich rundach i walczyć o zwycięstwo.

O czym marzysz?

Myślę, że jednym z moich największych marzeń jest to, aby pojechać z najlepszymi zawodnikami w Polsce (Mistrzostwa Polski Cross Country) i oczywiście stanąć na podium.

Życzę Ci dużo zdrowia i wytrwałości, żebyś w przyszłości stanął na najwyższym stopniu podium ścigając się z najlepszymi zawodnikami w Polsce i na świecie!

 

Wszystkie poczynania Mateusza można śledzić na jego fanpage’u: https://www.facebook.com/Gawlik145/?ref=page_internal. Natomiast wyniki zawodów, w których startuje można śledzić na stronie internetowej: https://wyniki.motoresults.pl/en.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments