Strona główna Nie przegap Słyszysz syrenę alarmową? Sprawdź, co robić

Słyszysz syrenę alarmową? Sprawdź, co robić

1

Dźwięk syreny alarmowej, jaki rozbrzmiał w piątek rano w Pabianicach wywołał wśród mieszkańców, którzy go słyszeli konsternację. Trwał jednak tylko kilka sekund. Powody do niepokoju są wtedy, gdy syrenę słychać bez przerwy trzy minuty. Jak się wtedy zachować?

O ile nie rozlega się ona w ramach ćwiczeń przeprowadzanych przez obronę cywilną ( o tym służby uprzedzają) to znak, że istnieje zagrożenie. Bez względu na jego rodzaj i charakter ostrzeżeniem jest modulowany dźwięk syreny. Dodatkowo podawane są komunikaty głosowe, określające zagrożenie, poprzedzone słowami: UWAGA! UWAGA!
Ciągły sygnał oznacza odwołanie alarmu.

Po usłyszeniu alarmu należy wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe, zamknąć okna, zabezpieczyć mieszkanie, spakować niezbędne rzeczy (dokumenty, zapas żywności, środki opatrunkowe, latarkę, koc) oraz zawiadomić o alarmie sąsiadów. Osoby znajdujące się w zakładzie pracy, w szkole lub miejscu publicznym powinny przerwać swoje zajęcia (np. naukę, pracę) i stosować się do zaleceń i informacji przekazywanych w komunikatach, np. podczas skażenia chemicznego trzeba zamknąć szczelnie okna, uciekać od miejsca skażenia z wiatrem itp. Można też ukryć się w schronie.

Czy Pabianice są przygotowane na zagrożenie o szerokim zasięgu? Niestety, nie! Kryjówek wystarczyłoby dla niespełna 2600 pabianiczan.

– Na terenie miasta posiadamy 3 schrony o pojemności 756 osób. Znajdują się one przy ulicy Kilińskiego 10/12 (Pabian – Med – 111 osób) oraz dwa przy ulicy Partyzanckiej 105/127 (dawne Pabianickie Zakłady Tkanin Technicznych – 485 osób i Sąd Rejonowy – 160 osób) – wyjaśnia Daniel Duraj z wydziału zarządzania kryzysowego i informacji niejawnych w magistracie.

W Pabianicach jest też 27 ukryć zabezpieczających, które mogą pomieścić 1829 mieszkańców. Znajdują się w starych budynkach przy ulicach: Skłodowskiej, Moniuszki, Ludowej, Robotniczej, Odrodzenia, Szarych Szeregów, Wiejskiej, Ostatniej Zamkowej, św. Jana, św. Rocha, Warszawskiej i Granicznej. Są tam specjalne tunele ewakuacyjne. Pierwszeństwo skorzystania z ukryć mają mieszkańcy danych budynków.

– Warto przy tym podkreślić, że utrzymanie należytego stanu technicznego schronów i ukryć jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku. Na co dzień mogą one być wykorzystywane w innych celach, np. handlowych, usługowych, kulturalnych, szkoleniowych, sportowych czy też jako magazyny – dodaje Daniel Duraj.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko 3 ? Chyba było (jest) więcej.