Strona główna Aktualności Z miasta Skąd ta gruźlica, czyli pytania do prezydenta

Skąd ta gruźlica, czyli pytania do prezydenta

42

Pabianiccy radni potrafią zaskakiwać. Zachorowalność na gruźlicę, liczba wykolejeń tramwaju czy odpadające płytki w szatni na basenie, to tylko niektóre sprawy, z jakimi zwracają się do prezydenta Grzegorza Mackiewicza. Co jeszcze spędzało radnym sen z powiek w 2017 roku? 

Antoniemu Hodakowi (PiS) – skład chemiczny masy służącej do uzupełniania ubytków pabianickich ulic o nawierzchni gruntowej.

– Jakie substancje składają się na tę masę? Czy zawierają one składniki szkodliwe dla zdrowia ludzi? Na jakiej podstawie stwierdza się ich szkodliwość lub brak szkodliwości? – pisze w interpelacji do prezydenta.

Z kolei Wojciech Wójtowicz (PiS) zaapelował kilkanaście tygodni temu o naprawę ogrodzenia przy ul. Narutowicza 11, które „straszy swoim wyglądem, jak i jest miejscem częstych spotkań nie zawsze trzeźwych osobników”.

Drogi, chodniki, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, miejsca parkingowe i wszystko, co się z tym wiąże (uliczne oświetlenie, znaki drogowe, pasy zieleni, drzewa) to bodajże najczęstszy temat interpelacji. Pojawia się w nich również komunikacja. Na początku marca ubiegłego roku radny Rafał Madaj (PiS) pytał władze Pabianic, ile razy wykoleił się tramwaj – od 29 grudnia 2014 roku do kwietnia 2016 roku i od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku.

Wyjątkowo często na tle koleżanek i kolegów pisze do prezydenta Grzegorza Mackiewicza  radna Monika Cieśla (PiS). W jednej z interpelacji prosi o podanie przyczyn zwiększenia zachorowalności w Pabianicach na gruźlicę oraz informację na temat występowania innych chorób zakaźnych, „których wcześniej nie notowano lub notowano na niskim poziomie”. W innych apeluje o zwiększenie liczby wieszaków na ręczniki na basenie, uzupełnienie terakotowych płytek w męskiej szatni i zakup szafy mroźnej dla schroniska dla zwierząt, bo „szafa mrożąca mięso dla psów jest w kiepskim stanie technicznym”. Również ona zaproponowała prezydentowi wyodrębnienie na terenie Pabianic miejsc parkingowych dla rodziców dzieci. W konkretnym wieku. Do 6 lat. 

Poglądy na to, co jest dobre dla pabianiczan, a co nie są czasami skrajnie odmienne. W marcu ubiegłego roku Antoni Hodak zwrócił się do Grzegorza Mackiewicza o rozważenie zadaszenia targowiska przy ul. Moniuszki. Z kolei Rafał Madaj, jego klubowy kolega, zaapelował o „powstrzymanie inwestycji polegającej na zadaszeniu terenu targowiska”, który to pomysł, jak pisze radny, „pojawił się w przestrzeni publicznej za pośrednictwem radnej Bożenny Kozłowskiej, która wbrew nastrojom społecznym, a także obawom handlowców próbuje doprowadzić do zadaszenia powierzchni handlowej”.

W związku z tym, że jesienią odbędą się wybory samorządowe, można spodziewać się, iż radni staną się bardziej aktywni. A Wy, Czytelnicy załatwienia jakich spraw oczekiwalibyście od nich?

42
Dodaj komentarz

1600
16 Wątki komentarzy
26 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
24 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin

Żeby ci wymienieni z nazwiska już więcej nie startowali. Niech robią z siebie baranów na koszt własny a nie pabianickich podatników.

zyczek

Raczej dotyczy tych, o których cisza w artykule … 🙂

Rafał Madaj

Bardzo się cieszę, że redakcja EpaInfo dostrzegła Moją pracę na rzecz Miasta i jego mieszkańców ale i rownież całego Klubu Radnych PiS. Zawsze odpowiadam na prośby mieszkańców, tak jak w tych sprawach, które zostały wymienione już w artykule ale i w tych, które można znaleźć na BIP UM Pabianice np: asfalt na ulicy Próżnej, stojaki na rowery przy targowisku miejskim przy ul Moniuszki/Orla, parkingi przy SP 13, zabieganie o Strefę Kibica na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji, jednocześnie ważna jest też praca i obecność na sesjach(100%frekwencji) oraz merytoryczne pytania związane z budżetem za które zostałem… Czytaj więcej »

felek

Szkoda, że redakcja nie pisze o innych wnioskach tych radnych np. remontach dróg i chodników, niedofinansowaniu oświaty kosztem zakupu autobusów hybrydowych. Co za dziwny zbieg okoliczności, że wszyscy z PiS. Może warto napisać o czterech radnych, którzy startowali z listy PiS a zasilaja klub wspierający Prezydenta i zadłużenie miasta na lata.

Redakcja bardzo często pisze o innych wnioskach, więc stwierdzenie to jest kłamstwem np https://epainfo.pl/czy-bedzie-strefa-kibica/ czy tutaj https://epainfo.pl/gdzie-indziej-plywamy-do-poznego-wieczora-ale-nie-w-pabianicach/

stromy

Jest tylko o tych z PiS, bo reszta nic nie robi oprócz kawek z prezydentem w klubie wzajemnej adoracji i pomocy kosztem podatników. A zaraz jesienią zaczną udawać nowych, niezależnych działających dla miasta, żeby ukryć lenistwo i skompromitowane szyldy PO, BSR i SLD.

zwyklysprzatacz

A ile razy radny M pierdnął w stołek podczas obrad RM?

trilux

PiS to co prawda nie moje klimaty, ale widze i trzeba ucziciwe przyznać, że radni z tego srodowiska cos robią, a o interpelacjach pozostalych, tych od prezydenta z Koalicyjnego Klubu nie slychac nic. to co robią pozostali radni, tylko chyba robią wazelinę prezydentowi

Juno

o jaki biedny Prezydent na tym zdjęciu, prześladowany interpelacjami tych wrednych radnych, co w ogóle mają czelność czegoś od niego wymagac w imieniu mieszkańców . Skandal! Radni powinni dbać o uśmiech prezydenta, tam problemy mieszkańców 😉

A-Z

„ Juno „
1. Pozazdrościć samopoczucia, skoro tylko masz problem z foto PMP !
2. Fotka była już wcześniej na łamach Portalu w zupełnie innym temacie, więc twój comment trochę spóźniony, ale twoja ironia na czasie !

zyczek

Skoro piszą tylko o radnych PIS to znaczy, że tylko Oni pracują dla miasta i zadają niewygodne pytania rezydentowi … PO i reszta koalicji siedzi cicho i brak im jakichkolwiek pomysłów … no czasem rąsia się odezwie i wymyśli aby nazwę ulicy 20 Stycznia powiązać z przegraną bitwą z krzyżakami 🙂

jfk2777

Widać na zdjęciu zmęczenie. Czas na zmianę na stołku prezydenta jesienią i na kogoś z energią a nie tylko z urzednicza rutyną

Kat

Oj, oj… Jaka śliczna pisowa wazelina na Forum dla pisowych przegranych w RM…
Zawsze tak było, że opozycja idzie masą i szturmem na urzędującego ( lub urzędujących ), aby wykazać jego mierność, ale nie zawsze są to wnioski mieszkańców, lub właściwe merytoryczne wnioski, bo czasami jakiś hak, tylko po to, aby było. Natomiast generalnie z partii sprawującej władzę, nikt nie zakłada na siebie wzajemnych haków, aby sobie nie przysparzać problemów. Tak było, jest i chyba nadal będzie !
Poza tematem, aby była jasność : ja nigdy nie słyszałem w Sejmie, aby ktoś z PiS ośmielił się zapytać Jarosława Kaczyńskiego o cokolwiek…

princeofwales

To jest przecież oczywiste! Ale jak widać nie dla wszystkich. 😃

yeti

Facet wyraźnie ma dość … zadłużył miasto na 100 mln, uwikłał się w układy z PO i KOD-u … pozatrudniał kolesi tu i tam … nawet takich po wyrokach … Ludzi ma w wielkim poważaniu … koniec będzie smutny …

Marcin

Smutny to będziesz ty i pączek jak Mackiewicz wygra w pierwszej turze 🙂

alvin

Zmień czopki … bo za mocne bierzesz 🙂

A-Z

alvin
A ty chyba wiesz, jak działają, skoro proponujesz. Też zmień, bo głupoty wypisujesz…

rogyy

@yeti
kolejny ograniczony, który uważa, że to obecny prezydent odpowiada za obecne zadłużenie miasta…

Zły

Krótkie pytanie: Skoro nasz prezydent jest zły, to kogo proponujecie ?

A-Z

Niech startuje Ciebiada… Do 3 razy sztuka, może się w końcu załapie, gdy pół Pabianic nie pójdzie na wybory…

fanklub

Prawie senator, prawie prezydent, prawie poseł… człowiek sukcesu po prostu 🙂

edna

No zapowiadał się na pistoleta po emerycie Zbyszku … a okazał się cienkim bolkiem … zero decyzyjności i asekuranctwo … megalomania i miękka kita … i krótkie spodenki …
… czas na zmiany …

A-Z

Zmiana zależy od suwerena a nie od ciebie… Byli gorsi od Macka w historii Pabianic…

x

Dodałbym jeszcze Pana Ciebiade, którego nikt nigdzie nie chce wpuścić, ale wszędzie ma zasługi

Delacroix

Interpelacje ma prawo złożyć oczywiście każdy radny, ale, rzeczywiście, jest to dobry materiał do przemyślenia przed wyborami. Radny powinien być aktywny, ale musi być przede wszystkim KOMPETENTNY. Wiele spraw zgłaszanych w tych interpelacjach nie należy do samorządu gminy, a tym samym do prezydenta. Na miłość boską normy dla substancji wypełniających dziury w jezdni i ich szkodliwość na zdrowie oraz dopuszczenie do stosowania nie ustala prezydent, podobnie jak nie do prezydenta należy monitorowanie wzrostu zachorowalności na określoną jednostkę chorobą, ponieważ prezydent nie posiada instrumentów do przeciwdziałania takowym zjawiskom. Kompromitacją jest fakt, że to prezydent miast ma podać PRZYCZYNY wzrostu zachorowalności na… Czytaj więcej »

edi

A sztab kryzysowy to przypadkiem nie działa w urzędzie miejskim. Jak dopadnie nas epidemia odry, ktora jest tuż za nasza granicą zobaczymy co zrobi miasto.

felek

To prawda. W tym mieście remontuje się tory tramwajowe dopiero jak Łódź zawiesi połączenia. Kto by pomyślał, że w przedszkolu może panować epidemia. Kto poniesie koszty szczepień dorosłych ludzi. Czy wogole warto myśleć. Jak się wydarzy to się pomyśli.

lex

Dobrze, że chociaż jeden radny wie o czym mówi i pisze. Otóż zarządzanie bezpieczeństwem i porządkiem publicznym polega na zorganizowanym działaniu z wykorzystaniem zasobów kadrowych, finansowych, technicznych oraz informacyjnych w celu zmniejszenia potencjalnego zagrożenia, zapewnienia niezakloconegi przebiegu życia społecznego, a także ochrony zdrowia i życia ludzi oraz mienia i środowiska. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie zapobieganie zagrożeniom lokalnym leży w kompetencji administracji lokalnej. Dla osób zainteresowanych polecam lekturę Waldemara Walczaka: Zarządzanie kryzysowe-rola i zadania organów administracji. Polecam poczytać również o problemach występujących w samorządach w przypadku pojawienia się chorób zakaźnych np. w Puławach.

Kat

lex
Generalnie racja, ale już teraz Macek powinien odpowiedzieć, zanim padną pytania, o chorobę CJD, świński i drobiowy pomór… A i dlaczego jest przymus szczepienia dzieci, no i parę innych jeszcze spraw na zapas aby był komplet…

felek

Problem chyba cały jest w tym, że nie wszyscy szczepia swoje dzieci. A później cierpi społeczeństwo.

Kat

„ felek „
Szczepienie dzieci, to zupełnie inny i bardzo poważny temat. Był już wałkowany na tym Portalu do granic absurdu za i przeciw !

Delacroix

No właśnie, „z wykorzystaniem zasobów kadrowych, finansowych i technicznych”. Proszę czytać ze zrozumieniem. Samorząd gminny nie posiada środków na zakup np. szczepionek, czy zatrudnienie epidemiologa.

Kat

„ Delacroix „
I vice versa ( jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem ) !

Delacroix

Sztab kryzysowy powołuje się doraźnie i w zależności od sytuacji. Proszę przeczytać ustawę o zarządzaniu kryzysowym

felek

Pewnie, że powołuje się w zależności od sytuacji. Ale warto wiedzieć przy współpracy z sanepidem co się dzieje na terenie miasta. Dlaczego następuje wzrost zachorowalnosci i jaka jest skała problemu. Ale widocznie masta to nie interesuje. A co do szczepionek: w Puławach jak brakło w sanepidzie środków na zakup szczepionek kupiło je miasto. Ciekawe bo niedawno miasto wydatkowalo srodki na szczepionki dla dziewczynek, patrz: wirus HPV.

Barbara

Już wiem na kogo głosować

nikt ważny

Pani redaktor czy tylko radni pis mają takie pytania?

omega

Radni PiS mają różne pytania. Publikuje się te trudniejsze mniej wygodne. Może redakcja napisze o tych pytaniach, na które radni nie otrzymali wogole odpowiedzi lub po terminie przewidzianym prawem. Myślę, ze radni PiS wogole powinni przeprosić, ze myślą, pytają i wnioskuja o remonty dróg, inwestycje drogowe, nowe miejsca pracy. Trzeba przykryć to, że za granicami miasta powstaje ogromną fabryka Miele, że ludzie będą mieć pracę a gmina podatki.Dlaczego PREZYDENT do Pabianic nie sprowadził takiej fabryki?

Alfa

„ Omega „
Kat już pisał na ten temat
20 stycznia 2018 17:44
a Ty ciągle jeszcze kijem Wisłę zawracasz !

Nolan

No i dobrze, że Pan Jach pisze o tym. Przynajmniej widać kto jest aktywny, a kto tylko idzie po społeczną kaskę i przez 4 lata nawet japy nie otworzył, bo nie wiedział co powiedzieć

ania

A ja mam pytanie o aktywność radnej Marczak. Bo mam wrażenie, że siedzi tam tylko po to, żeby mieć na ratę kredytu.