Strona główna Aktualności Polityka Sędzia Stępień ostro o polityce PiS

Sędzia Stępień ostro o polityce PiS

45

Około 350 osób przyszło w niedzielne popołudnie na spotkanie z Jerzym Stępniem, byłym sędzią i prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Lekko spóźniony gość pabianickiego Komitetu Obrony Demokracji był zaskoczony sporą frekwencją. Sala konferencyjna hotelu Fabryka Wełny wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Pojawiło się sporo znanych osób: lokalni samorządowcy, biznesmeni.

Prezes przybliżył strukturę systemu prawnego w Polsce zaznaczając, że na samym szczycie jest konstytucja. Następnie, przez blisko godzinę omawiał aktualną sytuację polityczną w Polsce.

– Sytuacja jest dramatyczna. Tak naprawdę nie ma wiele osób, które potrafią w kilku zdaniach ująć istotę tego sporu. Instynktownie wiemy, że źle się dzieje, ale staramy się to zrozumieć – mówił Stępień.

Prezes zaznaczył, że uchwała przegłosowana przez Prawo i Sprawiedliwość dotycząca zdezawuowania uchwały o wyborze sędziów TK (przyjęta przez PO-PSL) nie powinna być głosowana, bo Sejm nie może odwołać sędziów. Odniósł się również do ustawy o skróceniu kadencji prezesa TK.

– Z tą chwilą skończyło się państwo prawa w Polsce powiedział wtedy Andrzej Zoll. Ale już pierwszy sygnał, który mnie zaniepokoiło, to było zdanie wypowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego na koniec wieczoru wyborczego. Prezes powiedział „a teraz my do pracy, a lud niech się bawi” – tłumaczył Stępień.

Gość odniósł się również m.in. do ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę skazanego nieprawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego.

– Prezydent napisał jeszcze, że umarza postępowanie, czyli wszedł w buty sędziego, czego nie może robić. Dał swoim kolegom sygnał, nie martwcie się, jak wam się noga podwinie, na końcu jestem jeszcze ja – mówił. – Tutaj mamy sygnał – ułaskawiam kogo chcę, w ciągu nocy potrafię uchwalić dowolną liczbę aktów, mogę odwołać sędziów trybunału. Jesteśmy ponad prawem.

Niewątpliwie działania podejmowane przez polityków PiS przyrównał do działań polityków ustroju PRL.

– Mamy próbę wprowadzenia na powrót paradygmatu struktury władzy jaki był charakterystyczny w czasach komunistycznych – porównywał sędzia.

Prezes chwalił również działania obywatelskie, takie jak Komitet Obrony Demokracji.

– Dlaczego KOD-y tak drażnią PiS? Bo to jet realna siła. Nie opozycja, nie Stępień, Zoll czy Gazeta Wyborcza – tłumaczył.

Stępień odniósł się do przyszłości polskiej polityki i sytuacji w państwie – Nie możemy dopuścić do Majdanu. Za dużo polskiej krwi się wylało. Musimy postępować mądrze. Obywatele muszą upominać się o swoje prawa.

Na koniec mecenas Jarosław Szczepaniak mówił dokładniej o ustawach podjętych przez PiS. Padło też z sali kilka pytań.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Kolejny hipokryta z palestry. Może Jaśnie Pan prezes wyjaśniłby brak zapisów w konstytucji o przewlekłości postępowań sądowych ? Gwarancji ich zakończenie np. w ciągu roku i bezwzględnego nadzoru nad pojęciem odroczenia . Może prezes wyjaśniłby zgromadzonym pojęcie równości wobec prawa? Bogaty i biedny pokrzywdzony? Jeden może wynająć trzy kancelarie, biedny może sobie poruszać palcem w bucie.I może jeszcze kwestia dostępu do zawodów prawniczych,blokowanych przez korporacje pływające w maśle? Co Pan na to Panie Stępień może Pan jeszcze wyjaśni czemu ten piękny trybunał nie mlaskał ze zgryzoty kiedy wybierająca go platforma nie zrealizowała kilkudziesięciu orzeczeń trybunału ? Gdzie Pan wtedy był… Czytaj więcej »

Obserwowałem wchodzących gości spotkania od 16.30 do 19.30.Wniosek jest jeden.Tym ludziom obecne i przyszłe zmiany śmiertelnie zagrażają.To są ludzie syci,dobrze ubrani,ustosunkowani.Próbują bronić,do tej pory nienaruszonych układów i interesów.

Jaruś h był na sali. A gdzie brat krzyś ? Był czy tylko do zdjęcia bał się ustawić ?
Patrząc na te zdjęcia to średnia wieku +60 … 🙂 Młodzi wiedzą, że to wycie odciętych od koryta.

W Pabianicach, w Fabryce Wełny, przybytku rozkoszy biznesmena Andrzeja Furmana zorganizowano w niedzielę o godzinie 17 spotkanie Komitetu Obrony pseudodemokracji. Z wyprzedzeniem i sporą „pompą” lokalne media obwieszczały i zapraszały na spotkanie pabianiczan, wszem i wobec deklarując WSTĘP WOLNY. Z grupą znajomych, od najmłodszych po leciwych już mieszkańców naszego miasta, chcieliśmy dowiedzieć się od Obrońców więcej, poszerzyć swą wiedzę, wymienić poglądami, rzeczowo podyskutować, w końcu ponoć wszystkim Nam zależy na Ojczyźnie. Na tą okazję ubraliśmy odzież adekwatną do rangi i miejsca spotkania, przygotowaliśmy się merytorycznie do dyskusji, dbaliśmy o wysoki poziom kultury osobistej. Niestety. To co Nas spotkało przeszło najśmielsze… Czytaj więcej »

W Pabianicach, w Fabryce Wełny, przybytku rozkoszy biznesmena Andrzeja Furmana zorganizowano w niedzielę o godzinie 17 spotkanie Komitetu Obrony pseudodemokracji. Z wyprzedzeniem i sporą „pompą” lokalne media obwieszczały i zapraszały na spotkanie pabianiczan, wszem i wobec deklarując WSTĘP WOLNY. Z grupą znajomych, od najmłodszych po leciwych już mieszkańców naszego miasta, chcieliśmy dowiedzieć się od Obrońców więcej, poszerzyć swą wiedzę, wymienić poglądami, rzeczowo podyskutować, w końcu ponoć wszystkim Nam zależy na Ojczyźnie. Na tą okazję ubraliśmy odzież adekwatną do rangi i miejsca spotkania, przygotowaliśmy się merytorycznie do dyskusji, dbaliśmy o wysoki poziom kultury osobistej. Niestety. To co Nas spotkało przeszło najśmielsze… Czytaj więcej »

Panowie niżej – weźcie sie po prostu do roboty, żeby jeden był dobrze ubrany, a drugiego żeby było stać na wynajęcie 3 kancelarii. Taki jest świat, że będą biedni i bogaci

Pamiętaj przyjacielu, że życie płata różne figle więc i ty przyjacielu możesz się znaleźć w sytuacji kiedy będziesz tym biednym. Wtedy publikuj swoje mądrości. Na wartościowy człowieku każda szata zyskuje na godności.Nigdy na odwrót.

tylko czy narzekający na bogatych są wartościowi?

nie jesteśmy przyjaciółmi 🙂

@x
Pracujemy, nikt nam nie zarzuci lenistwa. Wiem jednak że przez takich Stępniów którzy cały palec, ba, całą głowę trzymają wiadomo u kogo i gdzie nasze dzieci były nadal kiwane. Niemiec w fabryce Opla na terenie swojego kraju zarabia 4krotnie więcej niż Polak w fabryce Opla na terenie Polski. A jestem pewien że Polak pracuje lepiej. I tylko dlatego że polski decydent wziął w łapę od niemieckiego decydenta. Musi teraz czarować że broni demokracji bo nie powie wprost że broni koryta. Proste.

porównaj siłę gospodarki Polski i Niemiec i wtedy mów o zarobkach.

Świetny wykład. Kaczyński zwłaszcza państwo . Narodowcy owinieci flagami na szczęście nie zostali wpuszczeni , zwyczajnie zrobić zadyme chcieli.

Świetną to Waść bzdurę napisałeś. Wypisz wymaluj kodowa fantazja pełną gębą.

,,,Na szczęście nie zostali wpuszczeni,,,to jest wąłsnie nowa demokracja
Po co ma ktoś zadawać niewygodne pytania ,po co mamy się tłumaczyc
Pognać prostaczków a my musimy wlaczyć o demokrację -naszą ,jedynie słuszną demokrację

Stałem prze wejściem trzy godziny.Nikogo z flagami nie było.Młodzież miała chęć zadać niewygodne dla mgr.Stępnia pytania.
Widać w waszych oczach strach.Strach że Eldorado wam się kończy.

KOD w Pabianicach ????? Sami z Platformy z BSR-u i reszte czerwoni Zastanawiam się ,gdzie byli ci Obrońcy Demokracji ,gdy zabierano nam OFE ,dlaczego wtedy nie protestowali że w naszym kraju nie ma demokracji ,gdzie byli jak rządy PO bezprawnie wpisywały do TK trzech sędziów gdzie oni wtedy byli ??? Gdzie byli gdy sędzia Rzepliński (bezpartyjny ) pozwalał na łąmania prawa i sam zabierał glos po stronie PO ( a podobno sędziowie sa niezawiśli i bezpartyjni ,podobno???) Widzę że do tej obłudy i kłamstwa wpisuje sie jeszcze pan włąściciel Aflofarmu ,szkoda Zresztą potraktowanie mlodych ludzi ,nie wpuszczając ich na spotkanie… Czytaj więcej »

Dziewczynko.
Naucz się pisać w języku ojczystym.
Pojmij naukę czytania ze zrozumieniem.
Powyższe umiejętności (zaprawdę są do ogarnięcia) pozwolą ci poznać na nowo otaczającą cię rzeczywistość. I np. pojąć na czym polega ta „nowa” demokracja, jak np. na odrażającym nepotyzmie (tak piętnowanym przez sekciarzy za poprzedniej koalicji).
A podobno miała być „dobra zmiana”. :)))

Dziewczynko to na ciebie koledzy z gimbazy wołają. Chyba masz za dużo wolnego czasu kózko i znów będzie cie trzeba troszkę PO docierać.

Tylko raz, wyjątkowo, odpowiem ci zboczeńcu.
Odpier… się wreszcie od tych biednych zwierząt, zoofilu.

A gdzie byli posłowie PiS, gdy tych trzech sędziów wybierano? Ano powiem Ci gdzie, w sejmie, klepali zielony przycisk ZA. A teraz wielka afera.
Po drugie – jeśli nie widzisz zagrożenia dla demokracji to albo jestes jeszcze za młodym człowiekiem, by pamiętać to, co działo się te trzy dekady temu, albo czytasz za dużo Frondy i wSieci. Proponuję odrobinę bardziej inteligentnej lektury, ot chociażby Orwella.

A może zamiast KOD-wcy nazwijmy ich KORYCIARZE ,bo widzę że cieżko ich od koryta odsunąć
Już po twarzach widać kto tam siedzi ,ci którzy najbardziej ucierpieli na tych przemianach
A ten pan Stępień nadzwyczajniej w świecie kłamie ,przesłuchałem wypowiedzi pana Kaczyńskiego i żadne takie slowa nie padły
Ale co sie tu dziwić oni z prawdą to za dużo do czynienia nie mieli

Widzę że tu sami hejtowcy PiSu , nie macie pojęcia o czym mówicie, Kaczyński dąży do dyktatury jeszcze gorszej niż PRL, ale widać że z tego środowiska się wywodzicie i jesteście tylko mocni w gębie , ale tak naprawę nie macie pojęcia co dzieje sie w tym Państwie. Polityka waszego guru Kaczyńskiego i spółki doprowadzi ten Kraj do upadku a ludzi do upodlenia. Zastanówcie się czasem nad tym myślenie nie boli!!!!!

Determinacja w dążeniu do zmian,to nie dyktatura.Na jakiej podstawie sądzisz że kraj upadnie a ludzie będą żyć w upodleniu.Teraz właśnie uczciwie pracujący człowiek odzyskuje godność a Państwo Polskie coraz lepszą kondycję.

Poproszę przykłady

Jeśli jest opłacony abonament RTV i nie żal kilku złotych na gazetę ,można wszystkiego tam się dowiedzieć.Ale i patrząc własnymi oczami i słuchając wielu osób,dowiedzieć się co było złe a jest poprawiane.

Haracz RTV opłacony, wiem co sie dzieje w kraju i nie widzę tej dobrej zmiany. Nie widzę, aby ludzie odzyskiwali godność (mieli ją więc nie mając o odzyskiwać) a Państwo Polskie coraz lepszą pozycję.
Poproszę o konkretne przykłady

Ale sekciarzy nikt nie przekona, że białe jest białe itd.
I pierd…. jak potłuczeni o tych korytach, bo nie mają żadnego merytorycznego argumentu.
Za swoim szczerbatym starym kawalerem będą tkwić w swych chorych fantasmagoriach.
A wykład P. Prezesa rzeczowy i konkretny do bólu, bo taka jest prawda o swołoczy, która dorwała się do władzy, jak swego czasu bolszewia.

Ta „swołocz” chodziła po ulicach osiem lat.Setki spotkań z ludźmi nauki,kultury i biznesu przyniosły efekt.Bardzo duża część społeczeństwa zdecydowała o zmianie.Zapewne części to się nie podoba.To zrozumiałe.Ale niektórym,tak jak Tobie z nienawiści rozum odbiera.Nie masz innego wyjścia,jak tylko pogodzić się pokornie ze zmianami.A uprzedzam.To początek.
I prośba.Nie próbuj obrażać nieznanych Tobie osób,bo najzwyczajniej nie masz do tego prawa.A sądząc po jakości Twoich wynurzeń,nie posiadasz elementarnych umiejętności.

Marco59 nie bronię princesofwales bo wypowiedź ostra, ale nie dziwię się jej/jemu, bo mnie też nerwy puszczają. Jak słyszę „dobra zmiana” to mnie krew zalewa: zatrudnianie pociotków bez doświadczenia w państwowych urzędach, ignorowanie najwyższej instytucji broniącej prawidłowości w funkcjonowaniu państwa, „apolityczny” prezydent, który obraża ludzi, totalne ZŁE zmiany w TVP i PR (trójce szczególnie, która zawsze była apolityczna i kulturalna)… mam wymieniać dalej? Nie dziw się, że puszczają nerwy, bo PO święta nie była, ale przynajmniej próbowała zachować pozory. PiS robi totalną demolkę i doprowadzi do naprawdę złych rzeczy. I nie mów proszę, że przecież mamy 500zł na „każde” dziecko… Czytaj więcej »

Pani Renato wolne żarty pisze Pani o pociotkach ? Proszę się rozejrzeć po Pabianickich urzędach, ilu doskonałych fachowców pracuje na miernych stanowiskach ponieważ awans pionowy jest blokowany przez ludzi z PO czy BSR. Jeżeli chodzi o TK proponuje sprawdzić co sędziowie z tego gremium uznali za zgodne z konstytucją a co nie np. kradzież pieniędzy z OFE ponieważ to była zwyczajna kradzież tyle, że ubrana jak to Pani nazwała w pozory. Pozory można stwarzać ale nie da się nimi rządzić. Proszę powiedzieć gdzie Pani była jak rząd PO nie realizował chyba z 50 innych postanowień TK przecież to jawne olewanie… Czytaj więcej »

Muszę chociaż częściowo stanąć w obronie Pani Renaty. O pociotkach oczywiście to prawda, tyle tylko, że za takie postępowanie Naród wystawił w ostatnich wyborach rządzącym rachunek. Obiecano Narodowi „dobrą zmianę”, a tymczasem mamy „dobrą kontynuację”. Można by nawet rzec, że „uczeń przerósł mistrza”. To po co nam było jeść tę żabę? Zaoszczędzilibyśmy na milionowych odprawach dla prezesów spółek państwowych. Mam też poważne obiekcje co do fachowości tych nowych elit jak np. w TVP, czy stadninach koni, że o pielęgniarce z zarządzie wielkiego koncernu nie wspomnę. Co do TK, to chciała go sobie podporządkować PO, ale PiS to uniemożliwił i chwała… Czytaj więcej »

Niezmiernie się cieszę , że w końcu jakaś dyskusja nabiera merytorycznego wymiaru, zamiast zajadłego hejtu. Z przedstawioną przez Pana opinią całkowicie się nie zgadzam. Przepraszam za brak chronologii w odpowiedzi. EBI oceniało plan Morawieckiego, nie poprzedniej ekipy. Jeżeli chodzi o zadłużenie to cóż nowy rząd przejął Państwo w określonym stanie z zadłużeniem przekraczającym 1 bln złotych. Metoda rządzenia finansami Państwa przez PO była bardzo prosta: manipulacja słupkami przy jednoczesnym zaciąganiu coraz większych zobowiązań finansowych jako wkład własny do inwestycji dofinansowywanych przez UE, które miały stać pomnikami ich chwały a w połączeniu z pozorami, którymi karmiła nas nadworna telewizja miało to… Czytaj więcej »

Nie zamierzam pogodzić się „pokornie ze zmianami”. Zwłaszcza w wykonaniu pisbolszewików. Ja zakładam i godzę się na to, że te „dobre zmiany” (a tak naprawdę parcie na władzę i nieograniczony nepotyzm) spotkają się z unijnymi sankcjami. Ja to przeżyję. Ale elektorat „pińcet”, który obłąkany tą wrzutką wyborczą, zagłosował na sekciarzy, będzie miał problem. I to tylko dzięki temu elektoratowi mamy teraz, to co mamy, a nie dzięki tym „setkom spotkań z ludźmi …”. Tym stwierdzeniem mnie rozłożyłeś i dowiodłeś swej nadzwyczajnej naiwności. Aha, ta „bardzo duża część społeczeństwa” to ca. 18,5% czynnych wyborców. Stosując takie figury retoryczne wystawiasz się na… Czytaj więcej »

jestem zszokowany że Mec.Szczepaniak bardzo dobry prawnik- wspomaga patologie walczącą o odzyskanie koryta

To prawa reka starosty

Zlot Komitetu Obrony Draństa u Furmana. Wymowne, nieprawdaż… Banda dziada z KC PO i PO Bis

Jurek, alias Yaro, alias princeofwales zapewne… W piekle się zasmażysz za te kłamstwa! Padnij na kolana i błagaj o wybaczenie póki czas…

Schizofrenia jest w tej waszej sekcie nad wyraz powszechna.
Przedstaw dowody na kłamstwa. A jak ich nie masz, to zamilcz, żałosny gnomie.

Gdzie drzewo rąbią,tam wióry lecą.Wszyscy przecież wiemy że w tym składzie TK i jego umocowaniu w Konstytucji,żadne istotne zmiany nie byłyby możliwe.

Jest na to rada w demokracji – wystarczy przekonać odpowiednią do zmian w konstytucji większość wyborców do swoich racji. a tak BTW to was Narodowców PiS grający do ruskiej bramki pierwszych zdelegalizuje i pozamyka.

A cóż to jest BTW ?

a jacy to obrońcy demokracji? karierowicze i dorobkiewicze, boja się że wyjdą na jaw ich niecnie zdobyte mająteczki. Nikt kto nie miał układzików majątku sie nie dorobił.Ma M3 i cieszy się,ze do garnka ma co wrzucić, a dzieci wysłał za granicę, bo tu tylko dla „swoich” były miejsca pracy. byłam świadkiem rzekomego konkursu na stanowisko w powiecie, kandydat doświadczony, wykształcony – wszelkie atuty- a na stanowisko wchodzi dziewczyna po studiach- zero doświadczenia. Dlaczego?

Pani Olu, niecne mająteczki są po wszystkich stronach sceny politycznej. Przypomnę chociażby likwidację RSW Prasa Książka „RUCH”, czy też spółkę Telegraf. Co do fikcyjnych konkursów – pełna zgoda, ale pragnę Panią pocieszyć, że to się już skończyło. Na stanowiska państwowe konkursy zniesiono, teraz się powołuje. Jak to się robi – to ma Pani świetny przykład w stadninach koni. Zatem jedni obrońcy demokracji zastąpili drugich.

Zachęcam do lektury sytuacji stadnin właśnie, np. o dopuszczaniu pewnej wyjątkowej klaczy za pieniążki. Jakoś ciężko mi uwierzyć, że to Pan dyrektor wykonywał cało pracę przy koniach rozplątywał grzywy, czule tulił, piłował zęby, karmił czy zmieniał podkowy. Za funkcjonowaniem każdej firmy stoją z reguły bezimienni pracownicy w takiej stadninie podejrzewam, że dodatkowo pasjonaci.

przeglądając zdjęcia ze spotkania Komitetu Obrony Draństwa można wysnuć następujące wnioski . 1 90% z tych z ludzi która tam siedzi jak by miał wytłumaczyć co to jest Trybunał Konstytucyjny i jakie są tego zadania to by nie miła zielnego pojęcia . Przyszli tylko po to aby bronić swoich ezbeckich emerytur które albo dostali sami albo jako wdowy maja po swoich mężach /patrząc na wiek zainteresowanych/albo są bardzo zdesperowani ponieważ zbliża się koniec roboty załatwionej przez PO a konkursach nie mają szans. Albo po prostu przyszli bo myśleli że jak to zawsze jest po takich pokazach kupią jakieś garnki,patelki a… Czytaj więcej »

Tak czytam komentarze i to wielkie zainteresowanie KODem, partią rządzącą i tak dalej… szkoda, że nie ma tak dużego zainteresowania naszymi lokalnymi sprawami.
I nie mówię o tych politycznych, a tych prostych, codziennych.
Zgłaszanie projektów obywatelskich, interesowanie się sąsiadami na przykład jeśli dzieje się komuś krzywda/bieda, tępienie złodziejstwa i huligaństwa, wyeliminowanie znieczulicy (zróbcie test – połóżcie się na chodniku, ile osób się wami zainteresuje?), a nawet sprzątanie psich kup. I patrzcie, jaki świat byłby lepszy.