Rząd ogłosił zakaz wychodzenia z domu bez konieczności

  19
  Chwilę  przed godz. 13.00 premier Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję prasową i przedstawił działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. 

  – Za nami kolejny tydzień obostrzeń. Dla wielu z nas to bardzo ciężki tydzień, dla niektórych może najcięższy w życiu – zaczął konferencję Mateusz Morawiecki. – Ale będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są niezbędne, aby nie dopuścić do sytuacji jakie widzimy w Hiszpanii czy Francji.

  Po obszernym wstępie przedstawiającym obecną sytuację w kraju, premier ogłosił, że w trosce głównie o seniorów wprowadzone zostaną nowe restrykcje dla obywateli:

  Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

  Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

  Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.   

  Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

  W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

  Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

  Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

  Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

  Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

  Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

  Rząd zachęca jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

  Zakłady pracy

  Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

  Premier zapowiedział, że po świętach Wielkanocnych wszystko ma wrócić do normy, dlatego matury i wybory prezydenckie nie są zagrożone.

  REKLAMA
  Subskrybuj
  Powiadom o
  19 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Ale ćwiczenia NATO defender 2020 odbędą się 😂😂
  Gdzie sprowadzono 30 tyś uzbrojonych
  po zęby żołnierzy do Europy czyli
  Włoch Niemiec Polski .
  Zgromadzenie 30 tyś żołnierzy jest ok👍
  Natowscy żołnierze
  będą roznosicielami Wirusów .
  Więc słowianki nie wychodzić z domu 😉

  No może matura i wybory nie są zagrożone, ale przygotowania do nich już niestety baaaardzo…

  A kto się zabrania maturzystom uczyć w domu? Mają na to więcej czasu niż kiedykolwiek. Jaka ta dzisiejsza młodzież biedna 🙂 W czasach internetu są tak nieporadni, że szkoda gadać.

  Rządzący są tak wszechwładni, że wirus nie śmie dłużej nękać Polaków.

  @Ola kup sobie koło i pierd.olni się w czoło

  założę się że egzaminu 8-klasisty , wyborów prezydenckich nie bedzie a matura jak się uda pod koniec czerwca lub na wakacjach. Chuńczycy 3 miesiac wychodzą i wyjśc nie mogą. Tylko wariat podejmie decyzje ze dzieci maja iśc do szkół.

  Obyś tego wariata nie wywołał w złą godzinę. Licho zwykle śpi, kiedy wszyscy są aktywni, ale budzi się, gdy inni usypiają.

  No w końcu..
  Jak za komuny, 3 osoby i pałom przez łeb
  Brawo !

  Czy komunie się odbędą w maju ?

  W zeszłym roku przez nauczycieli nie mogli się uczyć bo strajkowali. W tym roku przez wirusa z Chin..

  Już oglądałem ten film. Emitowali go w nocy z 12 na 13 grudnia 1981.

  W naszych autobusach miejsc siedzących jest 27. Czyli gdy będzie 14 osób lub więcej to autobus nie ruszy?

  zerknij za okno Seba. w pabianickich autobusach jeździ obecnie 2 do 6 osób jednocześnie.

  „Po świętach wszystko ma wrócić do normy”… chyba żart. Dopiero wtedy się zacznie…

  Wróci do normy bo Jarek tak zarządził.

  Po świętach bożego narodzenia w 22roku 🙂

  Dla osób zastanawiających się czy można samemu biegać lub jeździć na rowerze: „Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze? Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).” „Czy mogę biegać? Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach… Czytaj więcej »

  Zastanawiam się czy skoro można chodzić na spacery to czy można pójść np. w odosobnieniu na działkę i coś podłubać w ogródku lub pojechać na ryby? oczywiście z zachowaniem odstępów od innych osób na ponad 1m.

  Na rmfm facet odpowiada co wolno, a czego nie. Na spacer czy rower można iść, do fryzjera też choć lepiej uważać