Strona główna Styl życia Robotyzacja produkcji staje się codziennością

Robotyzacja produkcji staje się codziennością

0

W zakładach produkcyjnych o różnych profilach działalności coraz powszechniejsze jest wdrażanie robotów przemysłowych, szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka powtarzalność i jakość produktów. Robotyzacja przyspiesza realizację procesów produkcyjnych, podnosi ich wydajność, zwiększa powtarzalność, minimalizując ryzyko ewentualnych błędów oraz pozwala ograniczyć liczbę pracowników, co przyczynia się do redukcji kosztów. Robotyzacja procesów produkcyjnych daje nieskończone możliwości. Pozwala usprawnić produkcję, maksymalnie wykorzystać czas, a także wyręczyć ludzi w niebezpiecznych i trudnych czynnościach. Właściwa ochrona robotów przemysłowych ma kluczowe znaczenie dla możliwości wykorzystania pełnego potencjału robotyzacji.

Jak chronić maszyny i urządzenia?

Roboty przemysłowe pracują często w szkodliwym środowisku pracy, gdzie narażone są na działanie gorących odprysków metali, dużego zapylenia, wilgoci i pary wodnej, opiłków metali i wiórów, bardzo wysokich lub ekstremalnie niskich temperatur, olejów i chłodziw i wielu innych czynników. Właściwa ochrona maszyn jest kluczowym elementem w celu zapobiegania ich nadmiernej degradacji oraz wydłużenia czasu ich eksploatacji.

Pełne wykorzystanie potencjału robotyzacji mogą zapewnić produkty polskiej firmy EVOTEC. EVOTEC to producent pokrowców ochronnych na roboty i maszyny przemysłowe. Pokrowce ochronne wspomagają pracę robotów oraz maszyn przemysłowych w trudnych i szkodliwych warunkach. Osłony chronią urządzenie w trakcie ich pracy przed działaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń powstałych podczas procesów produkcyjnych. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu awarii, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko przestojów i przyczyniają się do ciągłej i bezawaryjnej pracy.

Pokrowce ochronne stosuje się do różnych procesów, takich jak np.:

  • obróbka mechaniczna – ochrona przed zapyleniem, ostrymi opiłkami oraz odpryskami olejów czy chłodziwa
  • śrutowanie i piaskowanie – ochrona przed rykoszetami ścierniwa i działaniem abrazyjnego pyłu
  • odlewanie – ochrona przez działaniem wysokich temperatur, odpryskami gorących cząstek stałych
  • lakierowanie – ochrona przed substancjami chemicznymi, pyłem lakierniczym oraz odpryskami farb i lakierów
  • spawanie – ochrona robota przed działaniem gorących iskier, zapyleniem czy wysoką temperaturą
  • przemysł spożywczy – ochrona robotów przed wilgocią i bezpośrednim działaniem substancji używanych w przemyśle spożywczym (tłuszcze, oleje, środki higieniczne i środki do czyszczenia stanowiska). Zapewniają także ochronę przed wyciekami olejów z przekładni robota na produkt.

Pokrowiec na robota EVOTEC zabezpiecza ruchome elementy maszyn przed wnikaniem zanieczyszczeń, dzięki czemu przyczynia się do ich bezawaryjnej pracy oraz zapobiega nieplanowanym awariom i przestojom produkcyjnym.

Produkty EVOTEC to ochrona robotów i ich podzespołów przed działaniem pyłu, substancji chemicznych, promieniowania cieplnego, gorących odprysków i iskier oraz wielu innych czynników. Pokrowce szyte są z specjalnych materiałów technicznego przeznaczenia. Rodzaj materiału dobierany jest w zależności od czynników szkodliwych występujących w otoczeniu robota. Konstrukcja pokrowca jest dopasowana do zakresu ruchów robota na danych osiach. Dzięki naddatkom materiału zastosowanym w odpowiednich miejscach, pokrowiec nie ogranicza ruchów maszyny. Dzięki uwzględnieniu oprzyrządowania znajdującego się na robocie, materiał nie ulega naprężeniu a robot może swobodnie wykonywać swoją pracę.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments