Strona główna Aktualności Z miasta Remont starówki: mieszkańcy zgłosili ponad 20 propozycji

Remont starówki: mieszkańcy zgłosili ponad 20 propozycji

11
Urząd Miejski w Pabianicach szykuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu oraz remont Starego Rynku. W minionym tygodniu prezydent przedstawił wstępną koncepcję zmian, ale poprosił również mieszkańców i wyrażenie opinii w tym temacie. Padło ponad 20 propozycji. 

Co zaproponowali pabianiczanie w sondzie umieszczonej na stronie e-pabianice?

– Przede wszystkim jeszcze więcej zieleni, drzew i kwiatów, m.in. ustawienie wież kwiatowych, donic z roślinami, założenie łąki kwietnej. Najdalej idącym rozwiązaniem było zasłonięciem zielenią konstrukcji pomnika. Pojawił się postulat wydzielenia na płycie rynku traktów z gładką nawierzchnią, która ułatwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z dziećmi w wózkach, a także miejsca z parkietem na tańce i zajęcia w plenerze wylicza Aneta Klimek, rzecznik prasowy z ratusza. – Zasugerowano częściowe zadaszenie ławek oraz zmianę ich układu tak, żeby wygodnie usiadła różna liczba rozmówców. Wykorzystanie drewna do mebli miejskich oraz proekologiczną instalację do zbierania i ponownego wykorzystania deszczówki.

Inne powtarzające się propozycje: miejsce na kawiarnie/restauracje ze stolikami na zewnątrz; stojaki na rowery i stacja naprawcza; różnorodne meble miejskie zachęcające do wypoczynku (podest, hamak, huśtawka); rzeźba; przy stołach gniazda zasilania i ładowarki USB; wi-fi; udogodnienia dla mam, np. toaleta publiczna z przewijakiem; wodopoje dla zwierząt; w miejscu pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społecznej i Narodowe umieszczenie jego minirepliki z informacją historyczną.

Uwagi maja zostać przekazane architektom Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie szczegółowego projektu, z uwzględnieniem proponowanych rozwiązań, i realizację inwestycji. Biorąc pod uwagę założenia i wytyczne dofinansowania, cała procedura wyłonienia wykonawcy i podpisania umowy powinna zakończyć się do końca kwietniaTerminy określone w ramach rządowego programu są graniczne, a ich przekroczenie mogłoby spowodować utratę dofinansowania, czyli 4,5 mln złotych.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

„w miejscu pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społecznej i Narodowe umieszczenie jego minirepliki z informacją historyczną”

I to jest bardzo fajny pomysł. Bądź co bądź ten pomnik jest częścią historii naszego miasta, całkowite wygumkowanie go z przestrzeni miejskiej w imię „dekomunizacji” bez pozostawienia choćby wzmianki o tym że istniał i co oznaczał utrudni przyszłym pokoleniom pabianiczan zbliżenie się do naszej przeszłości i jej zrozumienie, a co za tym idzie – wyciągnięcie stosownych wniosków.

Last edited 11 miesięcy temu by Arek

Popieram. Powinniśmy pamiętać o naszej historii. Zwłaszcza tej złej, żeby nigdy się już nie powtórzyła.

Dopiszmy jeszcze kto zaciekle go bronił by młode pokolenie wiedziało, którzy ludzie ich zdradzą. Szczególnie teraz gdy ich wyzwolicielskie wojska wkraczają na Ukrainę a później do nas.

Obok miniatury tego straszydła proponuję jeszcze miniaturowy pomnik Adolfa Hitlera i Stalina tak dla edukacji. WTF?

Dokładnie, trzeba się pogodzić z tym, że komuna minęła i człowiek mógł mylnie wyznawać idee PRL. Pewnie jak zaproponuje Maksymiliana Kolbe to będzie krytyka byłych komuchów

Widać jak na dłoni że starzy komuniści i lewactwo walczy by mieć tak jak do tej pory miejsce spotkań swojej bandy, a takim miejscem był ten ,, pomnik „. Normalni Polacy mają takie miejsca np. w kościele czy przy Pomniku Legionistów a im pozostaje tylko przenośny Len IN, Stal IN, czy też Put IN. Przypadek ?

I jeszcze pomnik-znak czasów, srovida. Taka wielka kula z wypustkami, podświetlana w nocy z napisem: „Tu stał pomnik komuny, teraz stoi pomnik bożka covida. Inna epoka i nowe bożki” : )))))

Na starówce łąki kwiatowe, kwiatowe wieże i klomby…. : ))))))) 2 dni później wszystko sprytni wykopią na swoje balkony i do ogródków. Tu są Pabianice ludzie! Co wy? Poza tym zostawienie tego placu pustego to nie jest żadna koncepcja tylko drobny retusz bylejakości. Nasadzenie nowej trawy i paru kwiatów niczego tu nie zmieni. Jak nie macie pomysłu jedźcie dajmy na to do okolicznych miejscowości zobaczcie jak wyglądają ryneczki-deptaki w centrum…. Boże, znowu jacyś tandeciarze dorwą się do roboty za miliony, a nie zrobią nic sensownego.

Dla ciebie nie powinno to robić żadnej różnicy. Przepowiadałeś zbliżający się wkrótce, nieuchronny, koniec świata na swojej płaskiej Ziemi. Po co sobie zaprzątasz tym głowę? Najważniejsze dla ciebie było to, że umrzesz jako wolny, a nie zaszczepiony człowiek. Coś się pozmieniało, że tracisz czas na tak trywialne sprawy jak niewielki plac w Pabianicach ?

Kolejne bzdurne pomysły. Łąka kwietna, ile m2 tego będzie i za jakie pieniądze, od razu będzie zadeptana jak wcześniej nie stanie się wychodkiem dla psów okolicznych mieszkańców. Jak komuś potrzeba kontaktu z łąką to za szpitalem są hektary. Posadzić rośliny, koło których nie trzeba chodzić i z głowy.

Myślę że pomysł aby były pasy z kostki i czegoś bardziej (kontrastatowego materiału)