Strona główna Dzieje się Życie szkolne Rekord pobity. 1924 resuscytacje w pół godziny

Rekord pobity. 1924 resuscytacje w pół godziny

0

Uczniowie i nauczyciele pabianickich szkół wzięli udział Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. W biciu rekordu pomagali strażnicy miejscy, strażacy, policjanci i ratownicy. Do akcji włączył się też prezydent miasta.  

Uczniowie z SP 1, SP 3, SP 5, SP 8, SP 9, SP 13, SP 14, Gim 2 i Gim 3 stworzyli 6-osobowe drużyny, które wzięły udział w biciu rekordu w liczbie przeprowadzonych resuscytacji w ciągu 30 minut. W tym roku impreza rozrosła się do rangi miejskiej, a akcja zorganizowana została w hali przy ul. św Jana. Wcześniej bicie rekordu odbywało się w sali gimnastycznej w SP 1, która jest inicjatorem tej imprezy w naszym mieście.

U ubiegłym roku uczniowie przeprowadzili 747 resuscytacji, tym bardziej tegoroczny wynik jest imponujący. – Akcja ma przede  wszystkim oswoić najmłodszych do tego, by w przyszłości nie bali się udzielać pierwszej pomocy – mówiła Anna Leśniak, dyrektor SP 1.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, RKO – zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments