Strona główna Aktualności Z miasta Rakotwórcze związki w pabianickim powietrzu

Rakotwórcze związki w pabianickim powietrzu

4

Specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska poinformowali o znacznie przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza.

Urządzenia pomiarowe zlokalizowane przy ul. Kilińskiego 4 wskazują 5-krotnie wyższy dopuszczalny poziom rakotwórczego – benzo[a]pirenu.

Zanieczyszczenia te powstają głównie w tak zwanej niskiej emisji, czyli są to gazy pochodzące z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych oraz pojazdów.

Przekroczone są też normy dotyczące pyłu zawieszonego. Norma pozwala na przekroczenie dopuszczalnego poziomu jedynie przez 35 dni w roku. W Pabianicach taki stan utrzymywał się przez blisko 90 dni. Pył zawieszony jest nośnikiem innych zanieczyszczeń: metali ciężkich czy wirusów. Wpływa negatywnie na układ oddechowy i krążenia np. przyczynia się powstawanie zawałów.

Fatalny stan mają też wody powierzchniowe znajdujące się na terenie naszego powiatu. Specjaliści nie polecają np. kąpieli w rzecze Ner.
Optymistyczne są pomiary dotyczące promieniowanie elektromagnetyczne. Na terenie powiatu rozstawionych jest około 180 nadajników, co nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

W dobrym stanie są również wody głębinowe.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Trzeba z tym walczyć – w końcu tu chodzi o zdrowie nas wszystkich.

Wiem, że to nie jest żaden obowiązek ale widząc taki artykuł miło by było przeczytać, że dziennikarz od razu zapytał się naszych władz co zamierzają z tym zrobić i z jakim skutkiem to zapytanie zostało.

Ludzie nie palą śmieci w swych piecach i dlatego jest zanieczyszczone powietrze?

Jaka dramatyczna wiadomość, trzeba szybko podjąć radykalne działania. Najlepiej natychmiast zakazać ogrzewania innego niż elektryczne lub gazowe a najlepiej wydać rozporządzenie nakazujące wszystkim mieszkańcom przyłączenie się do miejskiego sytemu grzewczego. Czekam kiedy pojawi się więcej komentarzy takich jak Michała. Jednak proponuję najpierw zastanowić się czemu ludzie nadal używają piecy węglowych, czemu palą w nich wszystkim co im wpadnie w ręce. Zanim napiszecie jakiś ekologiczno-waleczny komentarz zastanówcie się jaka to niesamowita frajda palić w takim piecu, ten popiół, pył węglowy, targanie węglarki z komórki, dym, wstawanie w nocy celem dołożenia do pieca prawdziwa frajda. Ciekawe, że w mieście padł praktycznie cały… Czytaj więcej »