Strona główna Aktualności Ptasia grypa po sąsiedzku. Czy dotrze też do nas?

Ptasia grypa po sąsiedzku. Czy dotrze też do nas?

0
W naszym powiecie jeszcze jej nie stwierdzono, ale dotarła do sąsiedniego – bełchatowskiego. Zostało tam wykryte ognisko ptasiej grypy. 

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dzikie ptaki, ale znaczenie ma również zachowanie ludzi, stąd też apel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pabianicach o przestrzeganie zasad bioasekuracji, które minimalizują ryzyko wystąpienia choroby.

Są to:

– odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych
obiektach budowlanych, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub ptakami z innych gospodarstw oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami
– utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do
których dostęp mają dzikie ptaki
– przechowywanie paszy oraz ściółki dla drobiu w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami
– karmienie i pojenie drobiu w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami

W jaki sposób przestrzegane są powyższe zasady, PIW zamierza sprawdzać podczas zapowiadanych kontroli gospodarstw.

– W przypadku niestosowania się do nich będą nakładane kary administracyjne, a w przypadku stwierdzenia ogniska ptasiej grypy nie będą wypłacane odszkodowania – informuje Andrzej Śmiechowicz, powiatowy lekarz weterynarii.

Równocześnie prosi o zwrócenie uwagi na ewentualny, nielegalny obrót żywym drobiem (w naszym powiecie nie ma targowisk, na których taki handel mógłby być prowadzony). Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie należy zgłaszać do PIW (ul. Karniszewicka 37, tel. 42 215 – 19 – 14, email: pabianice.piw@wetgiw.gov.pl).

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments