Strona główna Aktualności Z miasta Przeciwni tresurze i zwierzętom w klatkach

Przeciwni tresurze i zwierzętom w klatkach

19

Czy Pabianice będą kolejnym, polskim miastem, które zabroni występów cyrkowych z udziałem zwierząt?

Rusza akcja, mająca na celu zebranie wymaganej liczby 250 głosów pod projektem uchwały. Chodzi o zakaz udostępniania terenów miejskich oraz powiatowych cyrkom, które w swoim repertuarze oferują występy oraz pokaz tresury zwierząt. Taki zakaz obowiązuje już m.in. w Słupsku, Wrocławiu, Radlinie, Warszawie.

Właśnie z tego powodu, od jutra (sobota) w godz. od 9.00 do 11.00 rozpocznie się zbieranie podpisów wśród mieszkańców Pabianic. Pierwsza z akcji, która ma objąć każdą z części naszego miasta, odbędzie się przy ryneczku na Bugaju, od strony ul. Nawrockiego. Gdy zebranych zostanie 250 podpisów, projekt uchwały trafi do radnych miejskich w Pabianicach, którzy zdecydują za podjęciem lub odrzuceniem tejże uchwały.

W związku z akcją utworzone zostało na Facebooku specjalne wydarzenie: Cyrk bez zwierząt – Pabianice, dzięki któremu użytkownicy tego serwisu społecznościowego oraz miłośnicy zwierząt, będą mogli na bieżąco śledzić przebieg tego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy miłośnikami zwierząt. Wiemy doskonale, że ich tresura jest wymuszaniem nienaturalnych zachowań w nienaturalnych dla nich warunkach – mówi Zofia Kriger – Kozłowska, radna miejska, jedna z organizatorek akcji – Konwencja praw dziecka uznaje, iż dziecko powinno być wychowywane w poszanowaniu do natury. Cyrk nie uczy szacunku do zwierząt i nie ma nic wspólnego z ich środowiskiem naturalnym. Zwierzęta nie są mechanizmami, jak uważano w oświeceniu. Traktowanie ich przedmiotowo jest niezgodne z etyką oraz prawem.

– Ustawa o ochronie praw zwierząt mówi, że zwierzę nie jest przedmiotem, że jest zdolne do odczuwania i cierpienia, a ludzie są im winni szacunek – mówi Anna Kusiak, nauczycielka w Gimnazjum w Piątkowisku oraz wolontariuszka w pabianickim schronisku. – Zakazuje się zmuszania zwierząt do czynności, które wywołują ból lub są niezgodne z ich naturą. Zwierzę w naturze nie żyje w klatce.

– Chcemy również, by nie było propagowania i rozdawania w szkołach biletów do cyrków, tak jak to się w tej chwili dzieje, gdyż zabieg ten jest pewną pułapką marketingową. Wiemy, że dzieci dostają bilety za darmo, tylko, że nie są wstanie same pójść do cyrku. Wtedy to rodzic staje wobec trudnej decyzji. Taki sposób kolportacji biletów jest moralnie dwuznaczny – dodaje Arkadiusz Jaksa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, któremu podlega łódzkie ZOO.

REKLAMA
Poprzedni artykuł„Mamy dość ćpunów” (WIDEO)
Następny artykułTo będzie hit tego lata?
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Czy to są jakieś jaja czy już hipokryzja ludzka sięgnęła kosmosu !!! Jaksa dyrektor ZOO w łodzi protestuje przeciwko więzieniu zwierząt w klatkach w cyrku !!! To z roboty się zwolnij śmieszny gościu jak tak kochasz zwierzęta. Chyba, że kochasz tylko te w Pabianicach a w Łodzi tam gdzie ci dają chlebek za trzymanie zwierząt w klatce to już ich nie kochasz 🙂

Wczytaj się raz jeszcze w artykuł;) Chodzi o cyrki, nie ogrody zoologiczne;p

Może utwórzcie KOZ – Komitet Obrony Zwierząt i wyprowadźcie ludzi na ulice buhahaha
Radni pracują pilnie żeby nie zostali wybrani w kolejnych wyborach hehe
Co za pierdoły OMG

O Boże, ci ludzie na głowę upadli? Ja rozumiem, że utrata wladzy boli, ale jak mozna z się tak osmieszac. Mam nadzieję, że rada miasta, gdzie PO ma mniejszosc odrzuci ten kretyński pomysł.

Janek, dlaczego każdy pomysł, który Ci się nie podoba, musi być rodem z PO? To okropne demagogiczne myślenie, charakterystyczne dla PIS. Większość ludzi, którzy biorą udział w takich akcjach polityka nie interesuje.

To dlaczego w tej akcji są tam radni z PO ? Przypadek ? Ps. Jaksa to sobie w kolano strzelił tą akcją. Sam w zoo więzi zwierzęta w klatkach 1mx1m ale generalnie jest przeciwny klatkom 🙂 śmiech na sali Jaksa … żenada !!!

Jaki kretyński pomysł?! Ochrona praw zwierząt to „kretyński pomysł”?!!
Ja akurat popieram takie akcje. Świat nie należy wyłącznie dla ludzi, ale również dla innych stworzeń i im też należy się szacunek. Tak , teraz na pewno wielu z was nazwie mnie „kretynem”, ale mam to w d..ie:) To moje zdanie i tyle w temacie:)

Co za po**********y pomysl. W jakich czasach przyszlo nam zyc by tacy (nomen omen) cyrkowcy walczyli o takie akcje i bez wstydy wracali do domu.

Lewactwo, z tego nie ma nigdy nic dogbrego.
„Jesteśmy miłośnikami zwierząt. Wiemy doskonale, że ich tresura jest
wymuszaniem nienaturalnych zachowań w nienaturalnych dla nich warunkach –
mówi Zofia Kriger – Kozłowska, radna miejska, jedna z organizatorek akcji ”
Trzymanie w klatkach zwierzat tez nie jest to idz „mundra” kobieta do zoo i wypusc te zwierzeta a najlepiej sama odwiez do lasu albo do dzungli bo gwalcone sa ich prawa buahaha

JAKSA czy Ty aby nie pracujesz w ZOO człowieku ogarnij sie … myślę że Twój czas sie kończy Gdzie są trzymane zwierzęta w zoo NIE W KLATKACH … BARANÓW TRZEBA TAM ZAMYKAĆ

Bardzo dobry pomysł! Koniec z cyrkową paranoją typu Zalewski, itp. Jak chcą bawić to niech sami cyrkowcy osobiście „zatańczą” dla publiczności.

Zajmiscie się ciekawszymi sprawami, np umozliwienie strazy miejskiej wystawianie mandatów osobom dokarmiajacym golebie, raz drugi 500zl nauczylo by ludzi

Brawo Wy!
Gdzie mogę podpisać listę?

Panie Jaksa populizm pana zjada
Uwierze w pana dobre chęci jeśli dziś wypuści pan wszystkie zwierzeta z klatek w ZOO

Jako Dyrektor ZOO chyba pan może ?
Wstyd mi za takich jak wy dużo krzyczycie nić nie robicie ,
A może to was z PO powinno sie do klatek zamknąć ?
Typowe dla Platformy dużo krzyku ,żadnego efektu

Akcja pewnie wymyślona przez sztabowców PO. Czyli kompletny bezsens. Będą zbierać podpisy, robić pikiety i zaśmiecać fb swoją akcją, a skończy się na tym, że nawet jeśli Rada Miejska podejmie taką uchwałę to może ona dotyczyć tylko terenów miejskich. Cyrk przyjedzie i swobodnie się rozłoży na terenach spółdzielni mieszkaniowej czy też terenach innych właścicieli 🙂 Ot i po całej akcji będzie. Na temat hipokryzji Jaksy się nie wypowiadam bo już sporo napisano. Hipokryzja pełną gębą 🙂

Kut….a nie mogę słuchać tego pana hipokryty. Kwintesencja po.

Po 8 latach rządów PO jedynym problemem, który należy rozwiązać to problem zwierząt w cyrku….Dzieciom zostawmy szczaw i mirabelki 🙂

Kolejny zastępczy temat wykorzystywany na potrzeby autokreacji . Ale skoro rozwiązaliśmy już problemy bezrobocia ,dopalaczy , ultra niskich zarobków ,rozpadających się kamienic … .

Nie zabierajmy matkom ich dzieci i pokarmu !!! Nie jedzmy jajek i nie pijmy mleka !!!Paranoja i hipokryzja .
P.S Te szaliczki i płaszczyk p.Jaksy to z wełny ??? Żenua .

Dyrektor ogrodu zoologicznego protestuje przeciwko trzymaniu zwierząt na uwięzi….
Takie rzeczy tylko w Polsce 🙁