Strona główna Aktualności Prokuratura podsumowuje pracę. Czy jest bezpiecznie?

Prokuratura podsumowuje pracę. Czy jest bezpiecznie?

0
Wśród spraw, którymi zajmuje się prokuratura są wypadki.

Jazda pod wpływem alkoholu, kradzieże oraz wypadki drogowe to jedne z najczęściej powtarzających się spraw, z jakimi w ubiegłym roku miała styczność Prokuratura Rejonowa w Pabianicach.

Od 1 stycznia do 31 grudnia nowych wpłynęło 2555. Zakończono natomiast 2425, ale w tej liczbie mieszczą się również te z poprzednich lat. Sądy otrzymały 542 akty oskarżenia. Prokuratorzy skierowali oprócz tego 211 wniosków o skazanie bez rozprawy oraz 48 o warunkowe umorzenie postępowania (wśród nich 3 o zastosowanie środka zabezpieczającego).

670 razy prokuratura wydawała postanowienie o umorzeniu postępowania, a 391 razy – decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia. 137 postępowań zostało zawieszonych.

Przez cały 2017 rok nie zarejestrowano żadnej nowej sprawy z zakresu przestępczości zorganizowanej (aczkolwiek kilka jest na etapie sądowym). Było natomiast m.in. jedno usiłowanie zabójstwa, dwanaście rozbojów i dwie sprawy o spowodowanie pożaru.

A jakie się powtarzały? Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości – 181, wypadki drogowe – 114, kradzieże – 144, kradzieże z włamaniem – 96, złamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – 67, spowodowanie uszkodzeń ciała, pobicie lub udział w bójce – 62.

Zmniejsza się liczba najpoważniejszych, drastycznych przestępstw, co miało wpływ na ilość skierowanych do sądów wniosków o tymczasowe aresztowanie.

– Mimo to w sprawach tutejszej prokuratury sądy zastosowały w ubiegłym roku areszt w stosunku do 38 osób. Ponadto 51 razy orzekano o innych środkach zapobiegawczych oraz wydano 89 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na łączną kwotę 1 mln 422 tys.766  zł – informuje prokurator Tomasz Szczepanek, do niedawna szef Prokuratury Rejonowej w Pabianicach.

W 2017 roku sądy wydały wyroki dotyczące 804 osób (z uwzględnieniem oskarżonych w ubiegłych latach), spośród których 783 usłyszały wyroki skazujące.

Konieczność uczestnictwa prokuratorów w rozprawach ograniczyła ich czas na bieżącą pracę.

– Musieli obsadzić 1191 wokand w Sądzie Rejonowym w Pabianicach i w innych sądach rejonowych oraz w Sądzie Okręgowym w Łodzi – dodaje prokurator Tomasz Szczepanek.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments