Strona główna Aktualności Program in vitro: pierwszy był Maksymilian. To chłopczyk z Pabianic

Program in vitro: pierwszy był Maksymilian. To chłopczyk z Pabianic

15
Starosta Krzysztof Habura i wicestarosta Gabriela Wenne - Błażyńska mieli wczoraj okazję zobaczyć Maksymiliana.
Gdy dowiedzieli się o ciąży, dwa dni płakali z radości. Dziś na świecie jest już ich największy skarb – malutki Maksymilian. To pierwsze narodzone dziecko, którego rodzice przystąpili do powiatowego programu in vitro. Równie szczęśliwych par jest więcej. I będą kolejne.

O rezultatach decyzji powiatowych radnych, którzy 24 stycznia 2019 roku zadecydowali, że powiat dofinansuje leczenie bezpłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego mówili dzisiaj na konferencji członkowie zarządu powiatu. Nie mają wątpliwości, że była to słuszna decyzja.

Wczoraj do urzędu przyjechała pierwsza para, która zakwalifikowała się do programu. Z Maksymilianem. Chłopczyk skończył dwa miesiące, jest pabianiczaninem i przyszedł na świat w naszym szpitalu. 

– Widziałem tę radość. Opowiadali, jak długo starali się o dziecko, ile mieli chwil zwątpienia. Pierwszą próbę podjęli na własny koszt, potem przystąpili do naszego programu – mówił starosta Krzysztof Habura.

Dla maleństwa przygotowano wyprawkę: kocyk, pluszowego słonia oraz bon do zrealizowania w jednym ze sklepów. Rodzice otrzymali list gratulacyjny.

Oprócz niego do tej pory urodziły się jeszcze cztery dziewczynki. Kolejne pary czekają na upragnione potomstwo.

– Do końca marca liczba ciąż powstałych przy wsparciu programu wynosiła dwanaście, a mamy pięć urodzeń – podkreślał Jacek Wróblewski, członek zarządu powiatu.

Program realizuje klinika leczenia bezpłodności „Gameta”. Władze starostwa podpisały z nią umowę 30 maja, a pierwszy wniosek o dofinansowanie wpłynął 12 czerwca. Przez cały ubiegły rok do programu przystąpiło 25 par.

– Z tych 25 procedur mamy 12 ciąż, co daje bardzo wysoką skuteczność, bo 48% – zaznacza starosta.

Od początku stycznia starostwo przyjęło już 23 wnioski, wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. Kolejne 2 są w trakcie wypełniania.

– Oznacza to, że pula środków na ten rok została wyczerpana – przyznał Jacek  Wróblewski.

Program in vitro przyjęto na lata 2019 – 2023. Zarówno w ubiegłym, jak i w bieżącym roku przeznaczono na niego z budżetu powiatu po 125 tys. zł. Z programu mogą skorzystać pary małżeńskie oraz pozostające w związku partnerskim. Dolna granica wieku kobiety wynosi 20 lat, górna – 40, a w wyjątkowych sytuacjach – 42. Maksymalna wysokość dofinansowania to 5 tys. zł, co stanowi około połowy kosztów zabiegów (dochodzą do tego jeszcze inne wydatki).

Umowa z „Gametą” wygaśnie w grudniu. Trwają przygotowania do wyboru realizatora programu na kolejny okres.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

źle to rozegrali, bo z tym bobasem to powinien się RT fotografować jak był w p-ce, zaraz po tym jak ściągnął kotka z drzewa, przeprowadził staruszkę przez ulice i uratował dziecko z płonącego budynku.

Albo PAD, kiedy wizytował nasze miasto! A nie, czekaj… On najwyraźniej ma Pabianice w tak głębokim poważaniu, że nie pofatygował się.

Całe szczęście ze Dudus nie ma tyle czasu bo na telefon musi jeździć to na nowogrodzka to do Donalda… grunt ze długopis zawsze w kieszeni jakby 3ba było coś podpisać…

szkoda, że nie przyjechał morawiecki , ten by pewnie powiedział ,że on też jest z in vitro

Mało tego. On wymyślił in vitro. Jak przechadzał się ze Skłodowską-Curie po Sorbonie.. 🙂

…. i do tego sam jeszcze dokonał zapłodnienia….

a tak na poważnie to Gratulacje dla rodziców i najlepszego dla malucha

żle to rozegrali bo wyłożył wszystko gab…ak, a tamci się przyłączyli, rzekomo odwet za dziecko

To wspaniała wiadomość i wielkie szczęście dla rodziców. Gratulacje! Właśnie na takie szczytne cele warto przeznaczać pieniądze z naszych podatków! Szkoda jednak, że przy tej okazji epainfo promuje polityków. Przecież mogliście napisać o tym artykuł bez politycznej propagandy. Zwłaszcza, że ten sukces nie jest zasługą wymienionych w artykule urzędników. Dla przypomnienia, budżet starostwa jest oparty o dochody z tytułu subwencji z budżetu państwa oraz podatków płaconych przez nas – obywateli. Podsumowując, zarządzający starostwem urzędnicy mają obowiązek nam służyć, wykorzystując do tego takie instrumenty jak budżet starostwa. A budżet i pensje tych urzędników finansujemy my. Gratulacje powinny więc płynąć do szczęśliwych… Czytaj więcej »

Obawiam się, że gdyby w Starostwie była inna opcja polityczna to nie byłoby czego gratulowac rodzicom

w jakiej partii trzeba być zapisanym aby móc teraz zapładniać kobiety, bo coś mi umkło i ru….em bezwiednie co leci?

Z pewnością nie w tej, w której uważają, że invitro to grzech, zło i dzieło szatana. BuCHaju.

Gratulacje dla rodziców 👏 Dużo zdrówka dla synka! Oraz czterech dziewczynek urodzonych tą metodą.
Oby więcej parom się udało ! Życzę powodzenia i trzymam kciuki ✊☺️

Gratulacje dla rodziców, a ta para ze zdjęcia to do roboty a nie lans.

Nie mozna adpotowac dziecka tylko trzeba zapladniac sie jak krowa

Mamy nadzieję że już adoptowałeś i dlatego dajesz nam dobre rady ?