Strona główna Styl życia Pożyczki online – na co zwrócić uwagę

Pożyczki online – na co zwrócić uwagę

0

Trzeba przyznać, że rynek firm udzielających pożyczek online urósł w naszym kraju dość pokaźnie i obecnie jego wartość to już ponad 5 miliardów złotych. Jak znaleźć w tym gąszczu tę jedną, jedyną, niepowtarzalną firmę, która udzieli nam doskonałej szybkiej pożyczki? Oto kilka rad, dotyczących elementów wartych uwagi przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu szybkiej pożyczki online.

 

Wyszukiwanie

W polskim Internecie istnieje dość spora liczba wyszukiwarek i rankingów firm pożyczkowych. Warto się z nimi zapoznać, jednak warto też przeprowadzić własne drobne śledztwo zgodnie z zasadą należytej staranności i sprawdzić wszystko samodzielnie. Ponieważ pożyczka to poważna sprawa.

Rejestracja w KNF

Od lipca 2017 pod adresem Komisji Nadzoru Finansowego, istnieje możliwość pobrania listy zarejestrowanych firm pożyczkowych. W rejestrze, który ma format arkusza Excel można samodzielnie zweryfikować dane firmy, które powinny się znaleźć na stronie internetowej instytucji, w której mamy zamiar zaciągnąć pożyczkę. Daje nam to pewność, że nie mamy do czynienia z podmiotem wirtualnym, a legalną firmą. Warto tu zauważyć, że zarejestrowana nazwa główna firmy udzielającej pożyczki online, nie musi być tożsama z nazwą handlową. Dla przykładu wymyślona na poczekaniu strona „Pożyczki Złoty Orzeł”, niefigurująca w rejestrze może być prowadzona przez zarejestrowany w KNF podmiot, np. wymyślony na poczekaniu „Quick Money Bank”, którego dane znajdziemy w stopce strony lub w zakładce kontakt. W tym miejscu jednak dochodzimy do kolejnego ważnego elementu weryfikacji.

Zielony pasek SSL

W pasku adresu przeglądarki internetowej po kliknięciu skrajnej lewej części, czyli zielonego paska informującego o tym, że strona jest szyfrowana (patrz przesyłane informacje nie mogą być przez nikogo podejrzane), powinniśmy znaleźć dane firmy, które są wpisane do rejestru KNF oraz znajdują się w stopce lub w kontakcie strony. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że nasz „Złoty Orzeł” nie ucieknie.

Darmowa pierwsza pożyczka

Kolejnym elementem, wartym naszej uwagi, jest modna ostatnio oferta pierwszej darmowej pożyczki. Tak, dobrze widzicie. Okazuje się, że tłok na rynku powoduje, iż firmy oferujące pożyczki online uciekają się do takich z pozoru samobójczych gestów i oferują całkowicie darmowe, nieoprocentowane pierwsze pożyczki. Dotyczy to 70% zarejestrowanych firm pożyczkowych, więc zdecydowanie jest to element wart uwagi. Znaleźć firmy, które oferują pierwszą pożyczkę za darmo można tutaj – https://credit-10.com/.

Nie patrz na oprocentowanie patrz na RRSO

Rozszyfrowanie skrótu RRSO odpowiada w zasadzie na pytanie, dlaczego jest to tak istotne. Na koszty, jakie ponosimy biorąc pożyczkę online składają się roczne oprocentowanie + koszty udzielenia i obsługi pożyczki, czyli razem RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania). Znane są na rynku przypadki nawet bardzo uznanych i działających od lat firm, które obniżają oprocentowanie nawet do poziomu konkurencyjnego w stosunku do stóp bankowych, windując koszty udzielenia i obsługi pożyczki. Co ciekawe przy rozliczeniu wcześniejszej spłaty okazuje się, że bonifikata jest minimalna, gdyż koszty operacyjne obsługi pożyczki są stałe, nie podlegają zwrotowi, a mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy procent. Warto jest więc zwrócić uwagę na ten, ale też na kolejny ważny element.

Umowa jest jak Biblia

Umowa pożyczki jest nieodzownym elementem, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę. Jest tak dlatego, że w przeciwieństwie do banków, które podlegają prawu bankowemu, instytucje udzielające pożyczek online, działają na zasadzie umów prawa cywilnego, które muszą zawierać określone elementy, takie jak: strony umowy, dokładne dane pożyczkodawcy, kwotę pożyczki, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, koszty dodatkowe, termin spłaty, zasady odstąpienia od umowy, wcześniejszej spłaty, a także opóźnienia w spłacie. Jeżeli któregoś z tych elementów lub całej umowy nie ma, powinno to zapalić nam czerwoną lampkę.

Spłata w ratach

Coraz więcej pożyczek online można uzyskać w wersji ratalnej. Okresy na jakie rozłożone są raty rozciągają się od 6 do 24 miesięcy, co powoduje, że można pozwolić sobie na szybkie pożyczenie nawet bardzo pokaźnych kwot i nie odczuć tego zbyt dotkliwie w naszym domowym budżecie. Warto jest tu dodać, że często koszty są podobne do pożyczek 30 i 60 dniowych.

Weryfikacja w KRD i BIK

Coraz częściej firmy udzielające pożyczek online sprawdzają nasze dane w różnych rejestrach dłużników. Dzieje się tak dlatego, że ilość złych kredytów w Polsce rośnie. Weryfikacja taka, jest jednak o wiele mniej restrykcyjna niż w przypadku pożyczek bankowych. Warto tu zwrócić uwagę na sumienne i terminowe spłaty rat, bo wpływa to pozytywnie na kolejne weryfikacje. Co ciekawe, także informacje o spłaconych kredytach są coraz częściej dodawane przez firmy pożyczkowe online, co może budować naszą pozytywną historię kredytową, podwyższać punktację i w przyszłości zapewniać zdolność kredytową nawet osobom nieposiadającym stałego zatrudnienia.

Pozostaje tylko życząc udanego i owocnego pożyczania jeszcze raz zachęcić wszystkich do zapoznania się z powyższą listą przy każdorazowym wypełnianiu wniosku o nową pożyczkę.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments