Strona główna Styl życia Fitness i rekreacja Poznaj świat sportów wodnych, z którymi pobyt nad jeziorem nie będzie ani...

Poznaj świat sportów wodnych, z którymi pobyt nad jeziorem nie będzie ani trochę nudny

0

Wyjazd nad wodę to idealna okazja na wypróbowanie różnego rodzaju sportów wodnych. Obecnie powstają coraz to nowe, nietypowe i ekstremalne dyscypliny. Podczas pobytu nad morzem lub jeziorem warto spróbować swoich sił w nowych sportach. Ze względu na rozwój infrastruktury i ogólny dostęp do specjalistycznego sprzętu, np. w wypożyczalniach przy kąpieliskach, wodne przygody są na wyciągnięcie ręki.

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne to świetne urozmaicenie pobytu nad wodą i na plaży, a także niesamowita przygoda zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Niewątpliwą zaletą uprawiania sportu jest zachowanie wymarzonej sylwetki i zdrowia. Sporty wodne ujędrniają skórę, są elementem profilaktyki skrzywień kręgosłupa, a dodatkowo wykazują pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Poza tym, spędzając czas na świeżym powietrzu, organizm jest bardziej dotleniony.

Rodzaje sportów wodnych

Sporty wodne to dyscypliny uprawiane w akwenach otwartych lub zamkniętych. Należą do nich morza, oceany, jeziora, kanały, rzeki, zalewy, a także baseny i aquaparki. Do niemal każdej z dyscyplin potrzebne są inne warunki pogodowe. Aby cieszyć się w pełni z windsurfingu, w powietrzu powinien unosić się silny wiatr. Z kolei w przypadku kajakarstwa najlepsze warunki pogodowe to słoneczne i mało wietrzne dni. Sporty wodne można podzielić na te uprawiane w wodzie, pod wodą oraz powierzchniowe. Do pierwszych należy pływanie, skoki, aerobik w wodzie, piłka wodna i ratownictwo wodne. Sporty uprawiane pod wodą to nurkowanie, rugby i hokej. Ostatni rodzaj sportów wodnych to te powierzchniowe, czyli m.in. kajakarstwo, żeglarstwo, wakeboarding, pływanie skuterem wodnym i wiele innych.

Źródło: https://www.olandia.pl/

Podstawa wszystkich sportów wodnych, czyli pływanie

Dzięki umiejętności pływania jesteśmy w stanie wykonywać inne sporty wodne, dlatego warto nauczyć się właśnie tej dyscypliny już na samym początku. Jest ona potrzebna do uprawiania innych sportów wodnych, takich jak windsurfing, kajakarstwo lub rafting. Najpopularniejsze style pływackie, których może spróbować każdy to żabka, styl motylkowy, a także grzbietowy. Najlepszym sposobem na naukę pływania będą lekcje z trenerem, który wskaże nam błędy, zapozna z technikami oddychania i nauczy koordynacji ruchów kończyn. W początkowej fazie nauki pomogą nam rękawki do pływania, deska oraz płetwy. Każdy z tych akcesoriów zwiększy efektywność i ułatwi utrzymanie się na powierzchni wody.

Windsurfing, rafting, kajakarstwo

Dyscypliną pozwalającą spędzić wspaniały czas na powierzchni wody jest windsurfing. To świetna zabawa i forma rozrywki nawet dla najmłodszych dzieci. Deski windsurfingowe są dopasowywane do umiejętności kursanta oraz jego wagi. Doskonałą zabawę zapewnia również wakeboarding, który polega na jednoczesnym pływaniu na desce i trzymaniu liny ciągniętej przez łódź lub wyciąg. Innym rodzajem sportu wodnego na powierzchni wody jest rafting, do którego wykorzystuje się ponton. Rafting należy do sportów ekstremalnych, dlatego nie jest tak powszechny jak klasyczny spływ pontonem. Z kolei kajakarstwo sportowe można podzielić na to klasyczne, górskie, kajak-polo, rodeo, a także żeglarstwo kajakowe. Z tego rodzaju sportu mogą korzystać osoby w każdym wieku. Warunkiem jest umiejętność pływania chociaż jednej osoby na kajaku. Początkujący kajakarze powinni korzystać z łatwych i niewymagających tras.

REKLAMA
Poprzedni artykułLepiej nie parkować na jezdni i chodniku. Będzie lany asfalt
Następny artykułGrzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego zaprasza na ryneczek prosto od rolnika
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments