Strona główna Aktualności Policjanci. Za cenę życia

Policjanci. Za cenę życia

0
Więzienie w Sieradzu kilka godzin po strzelaninie

W zawodzie policjanta śmierć wliczona jest w ryzyko zawodowe. Wkrótce w sprzedaży pojawi się książka opisująca najbardziej sensacyjne sprawy policji.

Opowieści policjantów oraz rodzin i przyjaciół funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie zostały zebrane przez Joannę i Rafała Pasztelańskich. Książka opisuje nie tylko okoliczności, w których policjanci zapłacili najwyższą cenę za wykonywanie swoich obowiązkówale również momenty bardziej bolesne – to jak ich rodziny musiały poradzić sobie z tragedią. Przedstawia ona dziewięć historii, w czasie których życie straciło dwunastu funkcjonariuszy.

Na kartach publikacji znajdziemy także opis tragedii, która w w marcu 2007 roku wstrząsnęła cała Polską. Chodzi o strzelaninę z Sieradza wywołaną przez strażnika więziennego Damiana Ciołka. W jej wyniku śmierć poniosło trzech funkcjonariuszy policji, konwojujących wówczas zatrzymanego Tomasza Ch., który miał udzielić prokuraturze informacji na temat grupy zajmującej się jedną z największych w Polsce akcją kradzieży i przemytu samochodów. Jego zeznania miały pomóc ujawnić polityka, który ułatwiał przerzut towaru za wschodnią granicę.

Andrzej Werstak i Wiktor Będkowski z Pabianic oraz Bartłomiej Kulesza z Łodzi byli policjantami, którzy doprowadzili do schwytania podejrzanego i właśnie im przypadło zadanie przewiezienia więźnia na przesłuchanie. Z jakichś powodów, ten konkretny konwój na cel wziął sobie Damian Ciołek. Blacha Fiata Stilo nie wytrzymała uderzeń kul z kałasznikowa. Spośród czterech pasażerów, przeżył jedynie Tomasz Ch., o co zadbał strzelec, nie pozwalając pomocy zbliżyć się do wykrwawiających się policjantów.

Ciołek został skazany na dożywocie, podczas rozprawy broniąc się przeżywanym stresem i ciężką sytuacją życiową, o której oficjalnie nikt nie wiedział dając mu do ręki broń zdolną trafić celu z 1700 metrów. Sytuacja ta była impulsem do zmian w więziennictwie – strażnicy w centrum miast nie noszą już karabinów, a broń krótką.
Premiera książki będzie miała miejsce 13 września w Warszawie (Biuro Historii i Tradycji Policji KGP, ul. Orkana14). Tytuł można zakupić już w księgarniach internetowych m.in. na stronie wydawcy.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments