Strona główna Styl życia Płot osłonowy lamelowy i ryflowany – który jest idealny do Twojego ogrodu?

Płot osłonowy lamelowy i ryflowany – który jest idealny do Twojego ogrodu?

0

Ogrodzenie z drewna jest bardzo przyjazną opcją zarówno dla środowiska, jak i dla oka. Drewno pięknie komponuje się z zielenią, jest materiałem trwałym i ogólnie dostępnym. W przypadku płotów osłonowych na przód wysuwają się dwa jego rodzaje: płoty osłonowe lamelowe oraz płoty osłonowe ryflowane. Wybór nie jest wcale taki prosty, musimy przecież uwzględnić nie tylko walory estetyczne ale także koszta i nakład pracy na montaż oraz utrzymanie ogrodzenia.

Płoty osłonowe mają kilka podstawowych funkcji. W pierwszej kolejności mają wytyczyć obrys działki i osłonić jej wnętrze przed osobami trzecimi – jest to więc bariera mechaniczna. Drewniane wykończenie pozwala także cieszyć oko, odpowiadają za to misterne wykończenia, łukowe krawędzie górne czy elementy ze stali nierdzewnej.

Płot osłonowy lamelowy

Za intymność w naszym domu odpowiada właśnie płot osłonowy lamelowy. Jego wykonanie jest niezwykle proste. Z reguły jego wysokość przekracza 2 metry, przez co stanowi naturalną barierę przed wzrokiem wścibskich przechodniów czy sąsiadów. Szczelnie połączone sztachety płotu osłonowego pozwalają także na izolację akustyczną, która może być istotna, jeśli nasza działka zlokalizowana jest blisko ruchliwej ulicy.

Płot osłonowy lamelowy jest w tej chwili najtańszą i najpopularniejszą opcją w grupie płotów pełnych, czyli takich, które stanowią jednolitą barierę (bez prześwitów). Jest to wersja dosyć funkcjonalna, gdyż nie wymaga skomplikowanego montażu, na przykład kotwienia. Jest przyjemne, gdyż bardzo łatwo można nim zastąpić lub zakryć już istniejące ogrodzenie (przykładem jest siatka stalowa, która nie należy do najbardziej estetycznych i jest całkowicie prześwitująca).

Rama płotu osłonowego lamelowego ma grubość 2,5 cm, co gwarantuje małą wagę, a jednocześnie solidną konstrukcję, która potrafi stawić opór nawet silnym powiewom wiatru oraz innym czynnikom mechanicznym.

Powyżej zaprezentowano drewniane płoty osłonowe ze sklepu ProduktyOgrodowe.pl (www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe).

Płot osłonowy ryflowany

Taki typ ogrodzenia drewnianego jest opcją dla ludzi o nieco zasobniejszym portfelu. O wyższej cenie płotu osłonowego ryflowanego decyduje bowiem jego mocna konstrukcja. Rama wykonana jest z profilu o przekroju 4 cm, co oznacza, że jest on prawie dwukrotnie mocniejszy niż w przypadku płotu lamelowego. Większa ilość zużytego drewna determinuje więc wyższą cenę jednostkową.

Płoty osłonowe ryflowane mają z reguły bardzo przyjemne wzornictwo. Szczególnie górna jego część wykonana jest w formie ażurowej lub kratownicowej. Może także występować jako łuk. W Polsce płoty osłonowe tego typu wykonywane są w większości z rodzimych gatunków drewna: sosny lub świerku. Mają one całkiem dobrą trwałość i odpowiednio impregnowane będą służyły przez dziesięciolecia.

Dodaj komentarz

1600
  Subskrybuj  
Powiadom o