Strona główna Aktualności Komunikacja Pierwszy krok po nowoczesne tramwaje

Pierwszy krok po nowoczesne tramwaje

0
W Pabianicach pasażerowie będą korzystać z takich tablic, jakie ma już Łódź.

Dziś w Ozorkowie podpisany został list intencyjny w sprawie modernizacji podmiejskiej sieci tramwajowej. Pabianice i Ksawerów mogą dostać blisko 120 milionów złotych.

Chodzi o pieniądze z Unii Europejskie, a konkretnie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach tego programu będą wspierane inwestycje w zakresie rozwoju niskoemisyjnego transportu miejskiego jakim jest tramwaj. List intencyjny podpisali przedstawiciele miast i gmin Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (Konstantynów, Ksawerów, Lutomiersk, Ozorków, Pabianice i Zgierz).

Współpraca będzie polegać na prowadzeniu wspólnych działań na rzecz pozyskania jak największych środków zewnętrznych umożliwiających realizację inwestycji, która ma kosztować 494 miliony złotych. Z tej kwoty aż 407 milionów ma pochodzić z dofinansowania. Pabianice i Ksawerów mogą liczyć na 119 milionów. W budżecie obu gmin musi też znaleźć się 21 milionów wkładu własnego. Co można zrobić za takie pieniądze?

  • kapitalny remont torowisk na całym odcinku Pabianic i Ksawerowa (8.9 km lini)
  • kapitalny remont sieci trakcyjnej od Małego Skrętu do pętli na Piaskach
  • kupić 5 niskopodłogowych tramwajów mogących przewieźć min. 170 pasażerów (35 mln złotych)
  • zmodernizować wszystkie przystanki z dostosowanie wysokości peronów do taboru niskopodłogowego, przystosowaniem dla niewidomych i niedosłyszących
  • zamontować tablice z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej pokazującego rzeczywisty czas przyjazdu najbliższego tramwaju (na zdjęciu)
  • zmodernizować podstacje trakcyjne.
  • przebudować ulicę Warszawską i Zamkową (nowa jezdnia, chodniki itp).

Co ciekawe, są różne koncepcje modernizacji torowiska. Pierwsza zakłada pozostawienie torów na środku jezdni i obsadzenie zielenią jak np. w Strasburgu (zdjęcie na dole), a druga przeprowadzenie torów przy północnej krawędzi jezdni.

W dni powszednie tramwajem podróżuje około 9000 pasażerów. Rocznie liczba ta się 2,5 miliona osób.

 

REKLAMA