Strona główna Styl życia Pierwsze mieszkanie dla studenta – na co zwrócić uwagę przy jego wynajmie?

Pierwsze mieszkanie dla studenta – na co zwrócić uwagę przy jego wynajmie?

0

Wakacje to bardzo gorący okres na rynku nieruchomości. To właśnie wtedy większość studentów zaczyna rozglądać się za mieszkaniem, w którym spędzą część swoich studiów. Wybór mieszkań do wynajęcia w Łodzi jest ogromny, jest więc w czym przebierać. Zanim jednak podpiszemy umowę z właścicielem lokalu i z entuzjazmem odbierzemy klucze, warto dowiedzieć się, na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie.

Mieszkania do wynajęcia Łódź – bez pisemnej umowy ani rusz!

Pisemna umowa to ten element wynajmowania mieszkania, którego w żadnym wypadku nie powinno zabraknąć, jeśli zależy nam na bezpiecznym oraz pewnym wynajmie nieruchomości zarówno w Łodzi, jak i innych polskich miastach.

Poprawnie skonstruowana i z punktu prawnego ważna umowa najmu powinna zostać sporządzona w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla najemcy a drugi dla właściciela mieszkania. Przed podpisaniem umowy warto się więc upewnić czy osoba, od której wynajmujemy nieruchomość, na pewno jest jej właścicielem. Tylko z prawdziwym właścicielem mieszkania podpiszemy bowiem ważną umowę najmu.

Bardzo istotne, abyśmy upewnili się także czy wszystkie zapisy umowne są dla nas korzystne, a sam dokument tak skonstruowany, aby gwarantował nam określony czas wypowiedzenia. Warto także umieścić w nim zapis o wysokości kaucji zwrotnej oraz spisać wyposażenie mieszkania oraz jego stan.

Mieszkania do wynajęcia Łódź a kaucja zwrotna

Wynajmując mieszkanie musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia określonej kwoty w postaci tzw. kaucji zwrotnej. Jest to zabezpieczenie dla właściciela mieszkania, które może być przez niego wykorzystane np. na pokrycie strat zaistniałych w trakcie naszego korzystania z mieszkania. W razie, gdybyśmy zwlekali z opłaceniem wynajmu, te pieniądze właściciel także może wykorzystać do uregulowania zaległości. Jeśli natomiast wszystko będzie w porządku, przy opuszczaniu mieszkania otrzymamy wpłacone w ramach kaucji pieniądze z powrotem.

Bardzo istotne jest dopilnowanie, aby wysokość kaucji oraz fakt jej opłacenia zostały zapisane w umowie. Jeśli płacimy ją przelewem zadbajmy z kolei o to, aby jego tytuł bezpośrednio odnosił się do kaucji. Jeśli natomiast właściciel odbiera pieniądze w gotówce poprośmy o podpisanie potwierdzenia przyjęcia kaucji w gotówce.

Mieszkania do wynajęcia Łódź – udokumentowanie stanu

Bardzo istotne jest spisanie w umowie najmu całego obecnego w mieszkaniu wyposażenia, z którego będziemy korzystali jako najemcy. Jeśli właściciel sam sporządził taką listę powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie zawarte na niej elementy fizycznie znajdują się w mieszkaniu. Oprócz tego, warto także zweryfikować ich stan. Pozwoli to uniknąć nieporozumień oraz konieczności zapłaty za sprzęt, którego nie zepsuliśmy lub zwyczajnie nie zastaliśmy w mieszkaniu.

Aby jeszcze lepiej chronić swoje interesy warto wykonać także szczegółowe zdjęcia poszczególnych części mieszkania. Dokumentacja fotograficzna z datą pozwoli zarówno nam, jak i właścicielowi porównać stan mieszkania przed naszym wprowadzeniem ze stanem istniejącym w momencie opuszczania mieszkania.

To tylko niektóre najistotniejsze elementy, o które powinien zadbać każdy student chcący bezpiecznie wynająć mieszkanie w Łodzi. Ich dopilnowanie pozwoli ustrzec się przed działaniem nieuczciwych właścicieli oraz uniknąć ponoszenia kosztów wad, które nie wynikły z naszej winy. Osoby, które dopiero rozpoczynają poszukiwania mieszkania do wynajęcia Łodź na TabelaOfert.pl znajdą wszystkie aktualne ogłoszenia wraz ze zdjęciami nieruchomości, co z pewnością ułatwi im wybór najlepszego lokalu do zamieszkania na czas studiów.

Dodaj komentarz

1600
  Subskrybuj  
Powiadom o