Strona główna Aktualności Pierwsze mandaty z nowego taryfikatora

Pierwsze mandaty z nowego taryfikatora

29

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Są też zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Wprowadzono surowsze kary wobec nietrzeźwych kierowców oraz tzw. piratów drogowych. 

Zmiany w prawie drogowym odczuło już kilku kierowców. 20-letni mieszkaniec Łodzi jadąc przez Konstantynów Łódzki przekroczył dozwoloną prędkość o 38 km/h. Policjanci ukarali go mandatem w wysokości 800 złotych. Na jego koncie pojawi się też 6 punktów karnych. Również w Konstantynowie Łódzkim na ul. Lutomierskiej zatrzymany do kontroli został 46-letni mieszkaniec Pabianic, który dozwoloną prędkość przekroczył o 26 km/h. Dostał mandat w kwocie 400 złotych oraz 4 punkty karne.

Tak kształtują się od 1 stycznia kary za zbyt szybka jazdę

przekroczenie prędkości do 10 km/h  – 50 zł
o 11–15 km/h – 100
o 16–20 km/h – 200
o 21–25 km/h – 300
o 26–30 km/h – 400
o 31–40 km/h – 800 (1600 zł przy kolejnym wykroczeniu)
o 41–50 km/h – 1000 (2000 zł przy kolejnym wykroczeniu)
79 o 51–60 km/h – 1500 (3000 zł przy kolejnym wykroczeniu)
80 o 61–70 km/h – 2000 (4000 zł przy kolejnym wykroczeniu)
81 o 71 km/h i więcej – 2500 (5000 zł przy kolejnym wykroczeniu).

– Kierowcy, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wyprzedzają w miejscu niedozwolonym lub naruszają przepisy chroniące pieszych, muszą się liczyć ze znacznie większymi restrykcjami. Wprowadzone zostały także nowe regulacje dotyczące zatrzymywania prawa jazdy. To także zwiększone grzywny za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu czy wykroczenia popełnienie na przejazdach kolejowych – wyjaśnia podkomisarz Ilona Sidorko, rzecznik prasowy KPP w Pabianicach.

Wzrosła też maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie (będą obowiązywać od 1 września 2022 roku). Za złamanie następujących 12 przepisów drogowych będzie można zostać ukaranym maksymalną liczbą 15 punktów karnych:

 • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym;
 • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
 • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia;
 • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
 • niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu;
 •  naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi;
 •  przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym;
 •  przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym;
 •  kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
 •  kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Punkty karne kasują się dopiero po dwóch latach, ale czas liczony jest od momentu opłacenia mandatu.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Teraz to trzeba będzie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych wysiąść zapytać czy ktoś z obecnych nie chce czasem przejść i jak nikt nie będzie chętny to można jechać dalej.

Last edited 10 miesięcy temu by RafałPAB

Niestety ale pewną część zwykłych chamów za kółkiem musi być nauczona choć podstawy kultury drogowej i teraz płacą za to wszyscy kierowcy. Swoją drogą ten margines ma często skłonności do przesady i demonizuje przepisy.

Last edited 10 miesięcy temu by Aerospace

Nie wszyscy kierowcy tylko ci zapłacą którzy łamią przepisy.

problem w tym że nie stosuje się np. upomnienia słownego tylko wali z taryfikatora. Myślę więc za każdy z czasem poniesie opłatę, choćby za chwilę nieuwagi na drodze. A wtedy poczujesz się niesprawiedliwie, otrzymując 1,5 zł kary za drobny błąd, zostając nim zrównany do poziomu seby w bmw za duże przewinienia.

i jeszcze sprawdzić czy jakiś pedalarz nie zasuwa swoim rowerkiem 😀

Noo to się zacznie polowanie na kierowców-
polski ład na nasze + 500 itd

Skoro rozliczenie jest w odniesieniu do +/- 1km/h to mam zapytanie, gdzie mogę zweryfikować poprawność działania mojego prędkościomierza? Wiadomo że niektóre zawyżają , niektóre nie. Mam podziałkę co 10 km/h która drży i nie wiem jak dokładnie jest prędkość. Nie chciałbym, jeździć jak dzisiaj te wszystkie pozrane pisty w swych furach po 40km/h do łodzi.
PS. To zastanawiające jak szybko psy nauczyły się nowego cennika i jak ochoczo dziś wypęłzli na drogi łupać! Doszło do tego że wsiadając w auto czuję się jak przestępca i ciągle patrzę w lusterka i na horyzont wypatrując pał, zamiast jarać się podróżą.

Proponuję podjechać na komendę policji i zapytać co w przypadku gdy ma się problem z prawidłowym odczytaniem wskazania prędkości, „bo podziałka drży” chyba razem z głową, bo zawsze to raczej wskazówka drży. To musi być nowoczesne auto.🤣
Ps. Spokojnie można zaraz po, udać się do stacji kontroli pojazdów.🤦

Last edited 10 miesięcy temu by Aerospace

A która stacja sprawdza wskazania dokonuje badań licznika prędkości?
Poproszę adres.

Bardziej odnosiłem się do tego że przyznanie się do niepoprawnego wskazania prędkościomierza skończy się prawdopodobnie zatrzymaniem dowodu rej. Bo licznik ma być sprawny i tyle. Co do sprawdzenia dokładności da się to zrobić z precyzyjnym licznikami mierzącymi prędkość za pomocą GPS i jeżeli miał bym taki problem by odczytać prędkość zrobił bym to z troski o swój portfel. Sposób szybki i w miarę dokładny mierniki prędkości np. w Górce Pabianickiej i na granicy z Gorzewem lub w Ksawerowie jedziesz i sprawdzasz pomiar ze wskazaniem. Masz adres i to sprawdzenia za darmo.

Mam licznik w milach mądralo skalowany co 10 mil kreseczką. nie mam nowoczesnego cyfrowego wskaźnika. I weź mi teraz wskaż 50km/h jadąc na drodze?

No cóż jest mi przykro. Można zmienić tarcze lub zamontować drugi licznik to dość proste zacznij od odpowiedniego zapytania w google albo już link z podpowiedzią co zrobić, niezadaro. https://www.google.com/amp/s/www.iparts.pl/artykuly/amp/jak-wymienic-amerykanskie-tarcze-licznikow-na-typowo-europejskie,337.html

nie chwal się , nie powinni ci w takim razie dopuscic auta do ruchu, powinieneś miec wyskalowany w km/h

mam na czas przyjazdu do rodziny z „zza wielkiej wody” wymieniać licznik? Tak wiem mam sobie wypożyczyć auto na ten czas….

No wypożyczenie było by tańsze niż ściąganie tego cudu na kołach. Jeżeli już to pozostaje jeżdzić wolniej a nie przy górnym limicie prędkości i zrozum że my tu żyjemy i czasem strach przez pasy przechodzić np na Waltera więc przestań bredzić o liczniku w milach bo tu giną ludzie na drogach przez idiotów dla których ewentualne sankcje były śmiesznie niskie.

Last edited 10 miesięcy temu by Aerospace

ludzie nie giną od prędkości wskazanej na liczniku. moge zasówać 120 po mieście i nikogo nie drasnę. moge jechać tirem 20km/h i rozmaślę kilkunastu przechodniów co wtargnęli pod maskę.

Nie pisałeś że furka twa zarejestrowana za granicą, więc nie marudź, masz problem z jazdą po PL to zmień tarczę, jak kolega radzi powyżej

” z za wielkiej wody ” ! , a kto o zdrowych zmysłach wali przez ocean do rodziny do PL , własnym samochodem ?, chyba że dla ciebie „wielka woda ” to Bałtyk?

+/- jest bardzo łatwe do zmanipulowania. wystarczy, że policjant lekko ruszy ręką przy pomiarze, albo lekko doda gazu jadąc samochodem z wideorejestratorem a na nagraniu nie będzie tego widać. dziwnym trafem najczęściej przekroczenie jest np o 10.7km/h o 21.3km/h itp.

To się przesiąć na rower.

a wlaśnie! mam nadzieję że taryfikator dotyczy też pedalarzy

Naprawdę większych problemów nie macie?

Może redakcja poruszyłaby temat ze światłami przy SDH, do póki były wyłączone nie było aż tak dużych korków, dziś po ich uruchomieniu jechałam 40min przez centrum. Wszystko stało, po co je uruchomili skoro od Zamkowej jadą 2/3 auta?

Były były, bo piesi potrafili przechodzić po pasach prawie gęsiego.

Oh, oh, jakie podniecenie, po prostu ekstaza, MO w swoim żywiole. Bohaterowie, którzy atakują bezbronnych ludzi na ulicach czy w marketach, a których na pęczki jest w stanie sklepać jeden żołnierz USA : )))))) Śmieszni jesteście i żałośni….

MO to ty tylko na filmach i zdjęciach widziałeś.👮‍♂️😂

A skąd ty wiesz synku, co ja widziałem?

„Synkiem” to podskakuj do swoich dzieci (wątpię że posiadasz). Mentalnie gówniarz z ciebie i tyle wyszystko na „Nie” jak rozpieszczony bachor z ciągłą dramą. 🤦😂
Ps. Oczywistych spraw nie widzisz a jak „wejdą na oczy” to udajesz że tego nie ma, nawet jak zobaczysz to i tak nie rozumiesz.

Wyluzuj, bo ci żyłka pęknie. Po prostu zacznij myśleć i postrzegać rzeczy tak jakie powinny być, a nie jak ci mówią, że mają być. Przez takich potakiwaczy jak ty cały ten kraj to jeden wielki cyrk postawiony na głowie…