Strona główna Aktualności Pabianiczanin odznaczony w Londynie

Pabianiczanin odznaczony w Londynie

0

Rodowity pabianiczanin został odznaczony przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie. Przyznano mu tytuł Ambasadora Kultury Polskiej!

Piotr Kasjas to uznany literat i poeta, który od 10 lat mieszka w Birmingham.  Pabianiczanin został odznaczony znaczkiem szachownicy przyznawanym przez Ambasadę RP aktywnym społecznie Polakom, którzy pełnią rolę ambasadorów Polski.

46-latek jest współtwórcą i prezesem organizacji polonijnej „Głos Polskiej Kultury”. Działa w skupiskach polonijnych m.in. na terenie szkół i parafii organizując warsztaty poetyckie i spotkania z twórcami. Jest również organizatorem znaczących imprez i wydarzeń kulturalnych promujących polską kulturę i sztukę na terenie Europy. Twórca pierwszej poza granicami Polski filii Klubu Polskiej Książki w Birmingham.

Jest także członkiem uznanej londyńskiej grupy artystycznej o nazwie „PoEzja Londyn”, dzięki której w lutym 2011 miał swój publiczny debiut literacki na wydarzeniu poetycko-muzycznym „Mój Jestem Kawałek Podłogi”, które miało miejsce w Londynie. Jego twórczość tłumaczona była na język angielski, niemiecki, rosyjski, białoruski, jakucki, rumuński i obejmuje ponad 100 utworów prezentowanych w radio, publikowanych w prasie czy znaczących czasopismach literackich.

W 2012 roku wydał tomik „Gdyby miłość nie istniała…” , który zawiera wybrane utwory napisane w latach 1985-2010. Jest także autorem takich pozycji literackich jak: „Miłość i tożsamość” (2013), „Bezdroża uczuć” (2014), „Collected Poems” (2014), „Irrwege des Herzens” (2015).

Jego sylwetka znalazła się w tłumaczonej na kilka języków Antologii Poezji Emigracyjnej „Piękni Ludzie”, a także w antologii „Polscy Poeci XXI Wieku – najlepsi z najlepszych”.

W 2013 roku został odznaczony nagrodą „Złote Pióro” w Brukseli przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Artystów Autorów i Dziennikarzy Virtualia ART. Przyznano mu ją za całokształt jego ciężkiej pracy twórczej oraz nieocenioną działalność na rzecz promocji literatury poza granicami Polski.

Poeta nie zapomina o swoim rodzinnym mieście. Zawsze przypomina, ze w Pabianicach się urodził i wychował. W lipcu 2014 obyło się nawet w naszym mieście spotkanie autorskie z tym twórcą.

Foto: zbiory prywatne

REKLAMA