Strona główna Aktualności Z miasta Pabianiczanin na muralu. Bo warto wiedzieć, kim był

Pabianiczanin na muralu. Bo warto wiedzieć, kim był

8
Ze ściany jednego z budynków przy ul. 20 Stycznia spogląda na pieszych i kierowców pabianiczanin Edward Fokczyński, mechanik i konstruktor urządzeń szyfrujących. Jego wizerunek to nowe dzieło Dominika Jacha.

Zaczęło powstawać pod koniec września, a prace nad muralem właśnie dobiegły końca. Wybór miejsca nie był przypadkowy.

– Mój bohater wychowywał się w tym budynku, po sąsiedzku z obecną Szkołą Podstawową nr 16, a do tej pory mieszka tam jego krewny – wyjaśnia artysta.

Skąd pomysł, aby uwiecznić właśnie tę postać? Pojawił się w głowie autora pracy po przeczytaniu książki o znanych pabianiczanach.

– Pomyślałem, że warto przybliżać historie i ludzi, którzy wielu innym nie są pewnie znani – dodaje.

Edward Fokczyński, jak czytamy w Wikipedii, brał udział w tworzeniu na zlecenie Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kopii niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. I właśnie w oparciu o zamieszczone tam zdjęcie Dominik Jach namalował mural. Został on utrzymany w tonacji biało – szaro – czarnej.

– Jakość zdjęcia jest niezbyt dobra i jeśli porównamy je z muralem, różnice są widoczne. Wydaje mi się, że nadałem tej postaci bardziej wyrazistych i ludzkich cech – tłumaczy artysta. – Zamieściłem też napis „Enigma”, a w tle znajdują się litery rozkodowanych szyfrów.
REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Doceniam starania autora, ale Fokczyński wygląda na tym muralu tak jakby go wyłowili z Dobrzynki po tygodniu.

Pewnie potrafisz lepiej.

Taka postać i nie doczekała się upamiętnienia, no tak lepiej nazwać rondo im. UE ptfu… Wstyd włodarze…

To przykre, że człowiek który opracował maszynę do dekryptarzu hitlerowskich tajnych wiadomości , pabianiczanin, dopiero teraz został ujawniony przed mieszkańcami miasta. Enigma to najsłynniejsza maszynka do szyfrowania treści wiadomości ale spowodowanie odczytu tych treści było jeszcze słynniejsze i właściwie nie wykonalne a Jemu i kolegom się to udało.

dobra robota BRAVO wiecej takich murali 🙂

Super. W realu robi dużo lepsze wrażenie.

BRAWO.
Warto uwieczniać takich ludzi. Nie miałem pojęcia, że Pabianiczanin przyczynił się do złamania kodu ENIGMY.

Bardzo milo , posluchac jak opisujecie o moim dziadku , pozdrawiam Was wszystkich, Krzysztof ,syn Pani Teresy od pani Fokczynskiej (babci )