Strona główna Sport Sport młodzieżowy Pabianicka gimnazjalistka przywiozła z mistrzostw świata brązowy medal

Pabianicka gimnazjalistka przywiozła z mistrzostw świata brązowy medal

1
Daria odebrała dzisiaj nagrodę od starosty Krzysztofa Habury. Na zdjęciu: z mamą, starostą i trenerką.

Dla niepełnosprawnej Darii Bujnickiej z Pabianic gra w badmintona stała się pasją półtora roku temu. Mimo tak krótkiego czasu czternastolatka właśnie osiągnęła ogromny sukces – wraz z koleżanką Oliwią Szmigiel (łodzianką) wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach świata w parabadmintonie.

Odbyły się one pod koniec listopada w Ulsan, w Korei Południowej. Wzięło w nich udział ponad 260 zawodników, którzy rywalizowali ze sobą w sześciu kategoriach. Dziewczęta wystartowały w kategorii SS6 czyli osób niskiego wzrostu.

– Grały w deblu i, co warto podkreślić, z dorosłymi kobietami, na pełnym korcie, z siatką zawieszoną na normalnej wysokości. Daria, mając 120 centymetrów, jest jedną z najniższych zawodniczek na świecie. W jej kategorii maksymalny wzrost to 137 –  mówiła na dzisiejszym spotkaniu w starostwie powiatowym Dorota Gawrońska – Popa, trenerka dziewcząt.

Daria Bujnicka uczy się w drugiej klasie gimnazjum. Czas wolny od nauki zajmują jej m.in. treningi, dwa razy w tygodniu. Należy do pabianickiego klubu „Badminton dla wszystkich”, jest również kadrowiczką Polskiego Związku Badmintona. Do uprawiania tej dyscypliny sportu zachęciła ją mama.

Wyjazd na mistrzostwa świata stanowił duże wyzwanie logistyczne i finansowe. Ale są efekty.

– Praktycznie cały dzień spędzaliśmy w hali. I trochę tych meczów rozegrałam… – wspomina Daria. – Koleżanki i koledzy byli zaskoczeni moim sukcesem i gratulowali mi go. Teraz moim marzeniem jest wyjazd na olimpiadę do Paryża w 2024 roku.

Już w przyszłym dziewczęta pojadą natomiast na mistrzostwa Europy.

– To jedyna taka sytuacja w Polsce, że mamy dwie zawodniczki tej samej klasy i możemy trenować je w deblu – dodaje Dorota Gawrońska – Popa.

1
Dodaj komentarz

1600
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
1 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Yanus

Dla Darii gratulacje !
Ale ten kucany lans K.H., po co ?