Strona główna Aktualności Biznes Otwarcie za otwarciem, czyli żegnamy rok wielu inwestycji

Otwarcie za otwarciem, czyli żegnamy rok wielu inwestycji

11
fot. Tkalnia
Na 2019 rok przypadła kumulacja otwarć nowych inwestycji na lokalnym terenie. To było niespotykane dotąd 12 miesięcy. 
Handel kwitnie

Jedną z największych inwestycji, a także dostępną dla wszystkich mieszkańców, jest Galeria Handlowo-Rozrywkowa Tkalnia wraz kinem Helios. Budowa obiektu przy ul. Grobelnej pochłonęła około 50 mln złotych. Inwestorem otwartego pod koniec czerwca centrum jest pochodząca z Łodzi rodzina Majsterków.

– Udało nam się skomercjalizować 98,5% powierzchni handlowych, co świadczy o tym, że duże marki uwierzyły w to miasto – mówi Adrian Majsterek, współwłaściciel Tkalni. – Jest wiele pozytywnych opinii o nas, które można poczytać na Google. Tkalnia zaczyna żyć, ale my jesteśmy ambitni i w przyszłym roku zaskoczymy kolejnymi nowościami. Otwieramy m.in. lokale gastronomiczne i place zabaw.

O tym, że Tkalnia jest popularna wśród mieszkańców, świadczyć może nieustannie zajęty parking, szczególnie w godzinach popołudniowych.
Co ważne, to miejsce daje pracę ponad 200 osobom z miasta i okolic.

fot. Tkalnia

W skład kompleksu Tkalni wchodzi również otwarta we wrześniu Castorama. Olbrzymi market budowlany zmienił oblicze starych budynków Pamotexu przy ul. Grota Roweckiego. W markecie należącym do brytyjskiej spółki znalazło zatrudnienie kolejnych kilkadziesiąt osób. O jego otwarciu jako pierwsi poinformowaliśmy 8 października 2018 roku (ZOBACZ ARTYKUŁ).

W potencjał zakupowy mieszkańców Pabianic uwierzyli nie tylko Brytyjczycy. W Centrum Handlowym ECHO otwarty został niespożywczy market holenderskiej sieci Action. W sklepie o powierzchni 1000 m² dostępnych jest około 6000 produktów w 14 różnych kategoriach. Zatrudnienie w pabianickim Action znalazło 15 osób. Również pierwsi informowaliśmy o otwarciu sklepu (ZOBACZ ARTYKUŁ).

Kilka dni temu swój sklep otworzyła kolejna duża, światowa marka – Aldi. Niemiecki dyskont ulokował się w budynku przy ul. Grota Roweckiego 24, gdzie do końca maja działał supermarket Mila. Aldi jest jednak sporo większy.

–  Pabianice zmieniają się krok po kroku. Uzupełnieniem naszych działań są prywatne inwestycje, które służą mieszkańcom, a to najlepsza rekomendacja. Potwierdza, że inwestorzy widzą duży potencjał naszego miasta i trafnie ulokowali swoje pieniądze – mówi Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.

Nie tylko w Pabianicach otwierają się markety. Sklep polskiej sieci Dino działa od grudnia w Bychlewie.

Miasto postawiło na rekreację, powiat na rewitalizację  

Największą w mijającym roku inwestycją publiczną był plac wodny na Lewitynie. Teren o powierzchni 300 m² wraz z tarasem (1000 m²) został otwarty w wakacje. Budowa placu trwała kilka miesięcy i kosztowała 3,1 mln złotych. Obiekt stanął w miejsce wyburzonej wcześniej restauracji Turkus.
To nie jedyna atrakcja otwarta w tym roku na Lewitynie. Pod koniec czerwca uruchomiony został pumptrack, czyli tor do wyczynowej jazdy na rowerze. Miejsce to cieszyło się w wakacje (podobnie jak plac wodny) dużą popularnością. Budowa toru kosztowała 412 tys. złotych.

Swoją największą inwestycją chwaliły się również władze powiatu pabianickiego. 9 maja starosta Krzysztof Habura przeciął wstęgę w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły budowlanej przy ul. Partyzanckiej. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku i trwały do końca października. Łączny koszt inwestycji wyniósł 3 mln 720 tys. zł, z czego 1 mln 353 tys. to budżet pozyskany ze źródeł zewnętrznych.
W wyremontowanym budynku pracują teraz urzędnicy Starostwa Powiatowego z Wydziału Architektury i Budownictwa oraz Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Siedzibę ma tam również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Światowi giganci wybrali powiat pabianicki

Portal EPAinfo jako pierwszy informował, że w naszym powiecie, a konkretnie w Pawlikowicach swój magazyn będzie budował Amazon – amerykański gigant sprzedaży wysyłkowej należący do najbogatsze człowieka na świecie (ZOBACZ PIERWSZY ARTYKUŁ O TEJ INWESTYCJI).
Po kilku miesiącach budowy magazyn zaczął pracę w etapie testowym. Oficjalne otwarcie nastąpiło 7 listopada (ZOBACZ RELACJĘ). Magazyn w Pawlikowicach ma 45 tys. m², a cały teren centrum to aż 186 tys. m². Przed wejściem znajduje się olbrzymi parking i dworzec autobusowy. W Pawlikowicach docelowo ma być magazynowanych 3,5 mln produktów (głównie chemicznych i kosmetyków), które wysyłane będą do klientów z całej Europy. Amazon chce docelowo zatrudnić w Pawlikowicach aż 1000 osób.

Ulokowanie się wielkiego biznesu na tym terenie daje wymierne korzyści w postaci podatku od nieruchomości. Za samą halę firma musi zapłacić do kasy Gminy Pabianice  blisko milion złotych podatku rocznie. Kolejne około 200 tys. trafi za podatek od gruntów.

Oficjalne otwarcie Amazona w Pawlikowicach
fot. P. Jach/EPAinfo

Choć nie było oficjalnego otwarcia, ruszyła linia produkcyjna w jednej z największych fabryk na naszym terenie, czyli Miele. To niemiecka firma produkująca wysokiej klasy sprzęt AGD. Wiosną rozpoczął się montaż urządzeń technologicznych, a jesienią miała ruszyć praca na pierwszej zmianie. W pierwszym kwartale 2020 roku do sklepów ma trafić pierwsza pralka wyprodukowana w Ksawerowie.

 

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2002 roku Castorama należy do brytyjskiej spółki Kingfisher.

Niech władze podzielą się ile padło małych sklepów przez markety

To, po co chodzisz do marketu …

Konkretniej poprosimy. Spozywcze zakupy robisz gdzie, budowlane gdzie w jakich sklepach, chemie gdzie, elektronikę gdzie itd.

A kiedy otwarcie siłowni po dawnym Piotrze i Pawle…just gym…wiecie coś o tym?

O jakich sukcesach Wy piszecie? Marketach kolejnych siedzibach urzednikow to sa te A moze powinnismy wspomniec o utopionej kasie za szpital i teren na ulicy szpitalnej. To udalo sie sprzedac ale Ile Miasto na tym stracilo? A moze powinnismy wspomniec takze o kolejnych pokojach/siedzibach wydzialu geodezji?

A ty znów po pisiemu pisdloczysz. Przeczytaj artykuł. Mowa o 2019, a ty znów Wisłę kijem zawracasz…
Pokoje geodezji ci się nie podobają… to tam nie chodź…

Czy w tym mieście Władza się zmieniła w przeciągu kilku kadencji? Nie.
Cały czas te same osoby nie ma znaczenie czy to Blok, PO i PiS. Piszę o tym w co miasto pieniądze inwestuje razem z powiatem. Czy dwóch Panów nie obiecało czasem nowego basenu w Pabianicach parę lat temu? Za to Starostwo zainwestowało w starą budowlankę dla siebie.
CO do Pis to także masz wielki inwestycje w geotermikę. Czy nie?
Co do sukcesów to Masz rzeczywiście Lewityn i to na tyle. Tramwaju przez grzeczność nie skomentuje.

No jasny gwint ! Do kogo masz te pretensje ? Wybrali, to są a dlaczego PiS odpadł od koryta kolejną kadencję mimo zaj.. obietnic przedwyborczych również dwóch panów naszym mieście. Basen ? Nie dostali dotacji rządowych pis, nie ma basenu !
Mogli, to zainwestowali w budowlankę. Masz z tym problem ? Gdzieś mam twoją grzeczność i Lewityn, choć wielu innym się podoba. A zamiast tramwaju wybuduj sobie metro…

Urzędnik? Bo poziomy wypowiedzi podobny.