Strona główna Aktualności Z miasta Oszczędności na ulicach. Co z chodnikami?

Oszczędności na ulicach. Co z chodnikami?

5
Tak "prezentuje się" chodnik wzdłuż ul. Świętokrzyskiej.

Dzięki korzystnym wynikom przetargu pod koniec tego tygodnia (a najpóźniej na początku przyszłego) Zarząd Dróg Miejskich w Pabianicach podpisze z wykonawcami umowy na przebudowy dróg. Wiele wskazuje na to, że pierwsze prace rozpoczną się w kwietniu.

Z początkiem miesiąca ZDM przekaże firmom większość ulic, które od tej pory staną się oficjalnie placami budowy. Całe przedsięwzięcie podzielono na cztery etapy. Ile będą kosztowały poszczególne?

Część I: Świętokrzyska od Moniuszki do Orlej, Hermanowska, Świerkowa, Żniwna – 835 tys. 847 zł (Włodan z Porszewic)

Część II: Brzozowa – 147 tys. 481 zł (firma z Żaglin z gminie Sędziejowice)

Część III: Napierskiego, Wierzbowa i Żabia – 193 tys. 415 zł (Włodan z Porszewic)

Część IV: Osikowa, Podgórna – 650 tys. 398 zł (Zakład Remontowo – Drogowy z Łodzi)

Powody do zadowolenia ma szefostwo ZDM, gdyż w trzech z czterech zamówień oferty opiewały na niższe kwoty niż te, które widniały w kosztorysach. Tylko w jednym przypadku cena była wyższa od tej, jaką zamierzał przeznaczyć ZDM (o 4,4 tys. zł).

Po przebudowie najbardziej zmieni się wygląd ul. Świętokrzyskiej, której stan jest teraz bowiem wyjątkowo opłakany. Oprócz asfaltu drogowcy pobudują tam chodniki. Na pozostałych ulicach pojawią się tylko nowa nawierzchnia (z wyjątkiem ul. Napierskiego – ta będzie utwardzona kruszywem).

Jeszcze ponad tydzień (do 21 marca włącznie) ZDM czeka natomiast na oferty firm, które chciałyby remontować chodniki oraz budować miejsca postojowe. To drugi przetarg. Pierwszy unieważniono z powodu zbyt wysokich cen.

– W przypadku chodników przy ulicach Kościelnej i Moniuszki wpłynęła jedna oferta – na 306,5 tys. zł, podczas gdy my zarezerwowaliśmy 210 tys. zł. Jeśli chodzi o chodniki i miejsca parkingowe wzdłuż ulic Waltera Jankego, Smugowej i Wajsówny, lepsza z dwóch złożonych ofert opiewała na 349,5 tys. zł. Było to jednak o ponad 80 tys. zł więcej niż zakładaliśmy. – wyjaśnia Stanisław Wołosz, dyrektor ZDM.

5
Dodaj komentarz

1600
3 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi do komentarza
0 Obserwujący
 
Wzbudzający najwięcej reakcji
Najciekawszy wątek
4 Autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga

A czy redakcja jest w stanie uzyskać z ZDM informację ile z kwoty przewidzianej na remont ulic Osikowowej i Podgórnej wnieśli ich mieszkańcy, jaką kwota na pojedyncze domostwa oraz ile wniesie miasto i jak to się ma do całościowego kosztu budowy ulict. Ja pomimo najlepszych chęci takich informacji nie mogę uzyskać z ZDM.

Aga

Rozumiem ze Redakcja nie jest zainteresowana wyjaśnieniem tematu, co utwierdza mnie w przekonaniu że któryś z nowych domów na ulicy Osikowej został nabyte przez osobę powiązana z Urzędem Miasta?

kierowca

Uprzejmie donoszę, iż ulica Próżna, która nie tak dawno była robiona przez Zakład Remontowo – Drogowy z Łodzi się zapada. Dokładniej rzecz ujmując zapada się asfalt przy przejściu dla pieszych przy Jana Pawła II przy krawężniku po stronie apteki Karolewskiej. Trzeba reagować póki ulica jest na gwarancji.

Zły

Bardziej interesuje mnie kto mieszka na ul. Świętokrzyskie, że robiona będzie kompleksowo. Nie ujmując ale są ulice w dużo gorszym stanie.

asik

A mnie kto mieszka przy Napierskiego ?