Strona główna Styl życia Oświetlenie w salonie jako istotny element aranżacji wnętrza

Oświetlenie w salonie jako istotny element aranżacji wnętrza

0

W aranżacji salonu kluczową rolę odgrywają detale, do których zalicza się oświetlenie. Z jego pomocą można wyczarować atmosferę rodzinnego ciepła i przytulności, ale też wyrafinowanego stylu i luksusu. Bogata gama lamp oferowanych przez producentów umożliwia dopasowanie designu do wnętrza i indywidualnego gustu. Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do salonu?

Jakie lampy najczęściej wykorzystuje się w salonie?

W salonie odpoczywamy i przyjmujemy gości. Z jednej strony powinien emanować relaksującym klimatem, ale z drugiej warto, aby charakteryzowała go pewna doza elegancji. Każdy domownik i gość powinien czuć się w nim komfortowo. Ważna jest nie tylko oryginalna aranżacja salonu, ale również jej praktyczny aspekt. Najlepsze rozwiązanie stanowi wykorzystanie kilku źródeł światła. Punktowe oświetlenie i listwy ledowe zapewniają efekt półmroku, a jednocześnie zapewniają odpowiednią jasność w wybranych, newralgicznych miejscach. Mile widziane są również kinkiety. Nowoczesny salon powinien być wyposażony w światła punktowe, ale również w oświetlenie centralne. Obecnie lampy są dostępne w wielu fantastycznych i często nowatorskich kształtach, ale dla amatorów klasyki również nie brakuje propozycji. Staromodne żyrandole do salonu dzisiaj zyskują odświeżony wygląd i są propozycją, która kusi. Zamiast tradycyjnego żyrandola można kupić dekoracyjny plafon. Sięgając po żyrandole, należy zadbać, aby wnętrze miało naprawdę elegancki charakter i mieć świadomość, że nadmiar ozdobnych elementów będzie przytłaczał.

Urządzanie salonu pod kątem oświetlenia

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić salon pamiętaj przede wszystkim, aby już na etapie planowania zdecydować, w których miejscach potrzebujesz oświetlenia. Nic nie tworzy bardziej przyjaznej atmosfery niż odpowiednie światło. Salon składa się zwykle z kilku stref. Miejsce do oglądania telewizji, czytania, stół albo stolik kawowy powinny zostać wyodrębnione przy pomocy światła – tak, żeby nie było konieczne włączanie głównej lampy, aby uzyskać odpowiednie oświetlenie w danej strefie. Projektując oświetlenie salonu, trzeba uwzględnić rozmieszczenie wszystkich świateł, a równocześnie ilość niezbędnych gniazdek elektrycznych i przełączników.

Jak wybierać lampy do danej strefy salonu?

Wybór lampy powinien być podyktowany nie tylko kwestią estetyki i gustu, ale również miejscem, gdzie ma zostać zamontowana. W miejscu, gdzie chętnie wypoczywamy, a może to być na przykład fotel ustawiony w kącie przy półce z książkami, najlepiej ustawić wysoką lampę, która umożliwi czytanie bez męczenia oczu. Przy kanapie usytuowanej pod ścianą najlepiej zamontować kinkiety, które przydadzą się, gdy będziemy chcieli oglądać telewizję lub posiedzieć ze znajomymi w bardziej przytulnej atmosferze. Ciekawe podpowiedzi rozwiązań są dostępne na stronie http://mo.design/category/salon/, która należy do marki Mo działającej wcześniej pod nazwą Cermag.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments