Strona główna Styl życia Oświetlenie LED do akwarium

Oświetlenie LED do akwarium

1

Oświetlenie typu LED jest jednym z częściej wybieranych, jeśli chodzi o domowe akwaria. Jest to spowodowane kilkoma jego zaletami, które omówimy w tym artykule. Dlaczego LED-y mogą być tak dobrą inwestycją?

Oświetlenie akwarium

Zbiornik potrzebuje do funkcjonowania sztucznego oświetlenia, które będzie jak najlepiej imitować to naturalne. Doskonale przecież wiemy, że żadne organizmy, które można hodować w akwarium, nie będą dobrze się rozwijały bez odpowiedniego czasu naświetlania. Rośliny potrzebują światła do przeprowadzania procesu fotosyntezy, a tym samym do wegetacji. Jego natężenie czy długość fal widma będą bezpośrednio przekładać się na ich rozwój i kondycję.

Oświetlenie LED dla akwarium słodkowodnego i roślinnego CHIHIROS. Źródło: akwarystyczny24.pl

Oczywiście zwierzęta również wiele korzystają na stałym dostępie do światła. Aby obsada miała się jak najlepiej powinniśmy zapewnić stworzeniom warunki zbliżone do tych naturalnych – w tym odwzorować rytm dobowy zwierząt. Sztuczne oświetlenie umożliwia nam równomierne oświetlanie akwarium w przeciągu całego dnia, a także roku, gdy dni w zimie bywają krótkie. Dzięki temu hodowla zbiorników tropikalnych jest możliwa w domowych warunkach.

Zalety oświetlenia LED-owego

LED-y, choć cenowo wypadają drożej, niż na przykład świetlówki T5, mają też wiele atutów. Jednym z nich jest chociażby fakt, że są one energooszczędne. Docenia się ten fakt, gdy weźmiemy pod uwagę, że akwarium musi być naświetlanie codziennie przez kilkanaście godzin. To generuje koszta w postaci wyższych rachunków za energię elektryczną. Wybór bardziej energooszczędnej opcji ma zatem dużo sensu, nawet jeśli na starcie zapłacimy za LED-y więcej.

Ważne są również kwestie bezpieczeństwa, szczególnie to, że oświetlenie LED-owe się nie nagrzewa. Jest to z korzyścią dla rybek, gdyż podpływając bliżej powierzchni, nie występuje ryzyko szoku termicznego. Temperatura wody jest stała i nie podlega wahaniom powodowanym przez nagrzewającą się lampę.

Drugim aspektem dotyczącym bezpieczeństwa jest gaśniecie lamp. Z reguły, gdy dana świetlówka przestaje działać, gaśnie nagle i pozostawia nas w kłopotliwej sytuacji, w której musimy natychmiast zakupić i wymienić światło. LED-y również wygrywają na tym polu, gdyż nie gasną nagle, ale powoli tracą na intensywoności, co daje akwaryście wystarczająco wiele czasu na ich bezpieczną wymianę.

Oświetlenie nocne

Nasze akwarium możemy także oświetlić na noc. Pomocne w tym celu okażą się LED-y nocne, które świecą na wiele różnych kolorów, w tym na czerwono, zielono czy fioletowe. Takie oświetlenie nie zaburza naturalnego rytmu dobowego zwierząt i roślin, pozwalając im na nocny wypoczynek. Jednocześnie oświetlenie nocne stanowi ciekawą dekorację do akwarium i umożliwia nam obserwacje nocnych zachowań zwierząt w zupełnie innym świetle. Oświetlenie tego typu znajdziemy w każdym dobrym sklepie akwarystycznym.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecam lampy naftowe