Strona główna Styl życia Opinia o pracowniku – jak powinna wyglądać?

Opinia o pracowniku – jak powinna wyglądać?

0

Doświadczenie zawodowe to obok kwalifikacji kwestia kluczowa przy podjęciu pracy. Pracodawcy pozwala na wybór osoby przygotowanej na stanowisko. List referencyjny i opinia o pracowniku to dokumenty wartościowe przy aplikowaniu na daną posadę.

Ocena przebytego zatrudnienia

Jednym z pomocnych pism przy poszukiwaniu nowego stanowiska jest opinia byłego już pracodawcy. Dokument ten jest przygotowywany na wniosek pracownika pod sam koniec lub po zakończeniu zatrudnienia. Jest to pismo wartościowe wyłącznie dla pracobiorcy. Ocenie może też podlegać inna forma pracy jak wolontariat, staż, praktyka czy działalność charytatywna. Pracodawca nie może opiniować podwładnego jako osoby. Ocenie podlegają tylko wykonywane obowiązki i zaangażowanie na stanowisku. Warto też zaznaczyć, że opinia o pracowniku nie jest obowiązkowa, więc przełożony może odmówić jej wystawienia.

Forma opinii o pracowniku

Dokument powinien być napisany odręcznie i spełniać określone wymogi jak każde pismo formalne. Musi więc zawierać:

– datę i miejsce wystawienia,

– dane pracodawcy i nazwę firmy,

– personalia pracownika, stanowisko i okres zatrudnienia,

– zakres obowiązków i kompetencje,

– obiektywna opinia przełożonego,

– polecenie pracownika lub jego brak,

– podpis i pieczątka,

Od pracodawcy zależy czy dokument będzie napisany w pozytywnym lub negatywnym tonie, należy pamiętać jednak, że oceniania jest wyłącznie praca. Opinia o pracowniku może też być wykorzystywana w niektórych przypadkach przed sądem – dodaje Mariusz Michalski z serwisu https://magazynprzedsiebiorcy.pl

List polecający pracownika

Rynek pracy jest wymagający, więc obok listu motywującego czy CV warto się postarać o list referencyjny. Jest to również opinia na temat pracownika, jednak ma głównie rolę polecającą. Gdy pracownik rozstaje się z firmą w dobrych relacjach, wtedy opłaca się postarać o taki dokument. Dzięki temu przyszłe aplikacje o pracę wyróżnią się na tle innych i zwiększą wiarygodność pracobiorcy. Były pracodawca potwierdzi w takim piśmie sumienność czy dokładność w wykonywanych obowiązkach, a także punktualność i zaangażowanie. Jako, że list referencyjny ma mieć wydźwięk pozytywny, w sytuacji, gdy przełożony ma zastrzeżenia co do wykonywanych obowiązków. lepiej nie wystawiać takiego dokumentu.

Informacje w liście referencyjnym

Forma takiego pisma ma być zwięzła i konkretna oraz nie przekraczać długości strony A4. Przyszły rekruter będzie miał ograniczony czas na zapoznanie się z aplikacjami. Treści jakie powinny być zawarte w liście:

– informacja kto wystawia dokument (firma lub osoba prywatna),

– tytuł jak np. „Opinia współpracy” lub „Opinia o pracowniku”,

– obowiązki pracownika,

– konkretniejsze spojrzenie na pracę danej osoby, tzn. czym zatrudniony zajmował się więcej, a czym mniej,

– okres współpracy,

– zalety pracownika,

– opinia przełożonego,

List musi być poprawnie napisany i wyglądać profesjonalnie. Pieczątka firmowa zwiększy jego wartość. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przyszły rekruter nie ma prawa kontaktować się z byłym przełożonym, by uzyskać więcej informacji, jak np. powód odejścia. Podobnie jak w przypadku opinii o pracowniku, to pracodawca decyduje czy taki dokument wystawić. Jednak, gdy rozstanie z firmą przebiega w dobrych relacjach, warto o niego poprosić

List referencyjny dla firmy

Jako przedsiębiorstwo również można uzupełnić swoje portfolio o list polecający. Jest to bardziej wiarygodne niż opinie wystawiane w internecie. Po zakończonym zleceniu czy współpracy, opłaca się poprosić o taki dokument. Potwierdzi to dobry przebieg zatrudnienia. Przyszli kontrahenci będą mogli szybko i skutecznie potwierdzić kompetencje i płynność współpracy. Dobrym pomysłem jest utworzenie listy referencyjnej na swojej stronie internetowej, która potwierdzi poprawnie wykonane zlecenia.

Zarówno opinia o pracowniku jak list referencyjny to dokumenty bardzo pomocne przy poszukiwaniu pracy. Jest jednak między nimi znacząca różnica. List polecający to pismo zawierające pozytywy na temat pracownika, co podnosi jego wartość na rynku pracy. Z kolei opinia nie zawsze musi być korzystna.  W obu przypadkach trzeba pamiętać, aby zawsze starać się kończyć współpracę w dobrych relacjach, co zaowocuje w poszukiwaniu przyszłej posady.

Zobacz też: https://ebudowa.pl/deskowanie-dachu

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments