Oferty dla przedszkolaków. Komfort dla rodziców

  0
  Nowe miejsca i zajęcia w żłobkach i przedszkolach, nowe połączenia kolejowe i zdecydowane przyśpieszenie na trasie ŁKA między Łodzią a Sieradzem – to tylko kilka udogodnień, na jakie mogą liczyć wkrótce mieszkańcy Łódzkiego po podjętych w ubiegłym tygodniu decyzjach Zarządu Województwa.

  Łódzkie gra w szachy

  Partyjka szachów na lekcji? Czemu nie! Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zachęca do nauki gry w szachy od najmłodszych lat i uczestnictwa w programie „Łódzkie gra w szachy”. Fachowcy przekonują, że warto zaczynać nawet od przedszkola.

  Urząd Marszałkowski zaprasza wychowawców przedszkoli i podstawówek na kurs, podczas którego instruktorzy będą szkolić, jak uczyć maluchy grać w szachy. Założenie jest takie, żeby w pierwszej edycji przeszkolić 100 nauczycieli, którzy nie poniosą żadnych kosztów, a dodatkowo otrzymają niezbędne narzędzia m.in. szachy, zegary, tablice poglądowe, a placówki szachy ogrodowe. Kurs będzie się odbywał on-line przez siedem tygodni, a zakończy go… turniej szachowy między uczestnikami.

  Dodatkowe miejsca w żłobkach i przedszkolach

  Jeszcze niedawno mówili o marzeniu: – Zależałoby nam na żłobku w Lututowie – dzieliła się dyrektor przedszkola w tym miasteczku po tym, jak z dofinansowaniem unijnym odremontowane tam zostały sale dla dzieci. Dziś mogą powiedzieć, że marzenia się spełniają, bo Lututów znalazł się wśród gmin, którym Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na stworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.

  Oprócz Lututowa na wsparcie mogą liczyć w Galewicach, Drużbicach, Strzelcach, Lipcach Reymontowskich, Zelowie, Łęczycy i Szadku. W sumie w rozstrzygniętym ostatnio konkursie na projekty umożliwiające „powrót do pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3” Zarząd Województwa rozdzielił przeszło 5 mln zł.

  Bardziej atrakcyjne będą też zajęcia w przedszkolach w regionie. Pięć placówek: z Dmosina, Białaczowa, Wierzchlasu, Koluszek i Sędziejowic otrzyma po blisko pół miliona zł na zaproponowane zadania mające na celu m.in. zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, a także na tworzenie nowych miejsc przedszkolnych.

  Już zapowiadane są kolejne konkursy.

  Inwestycje w wod-kan

  Prawie setka gmin w regionie zgłosiła się po dofinansowanie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową małej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii. To cieszy, bo oznacza, że świadomość ekologiczna jest duża. Nie wszyscy mogli sięgnąć po wsparcie, bo pieniędzy wystarczyło dla 37 najlepszych projektów, ale Zarząd Województwa Łódzkiego robi wszystko, żeby zwiększyć pulę pieniędzy unijnych na to zadanie i wspomóc kolejnych.

  – Wsparcie dla inwestycji związanych z jakością wody oraz z budową sieci kanalizacyjnych to jeden z naszych priorytetów – mówi członek zarządu Andrzej Górczyński.

  Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich jest niemałe, bo sięga 2 mln zł.

  Szybsze połączenia i nowe przystanki na trasie ŁKA

  Czy wiecie, że od niedzieli z Łodzi do Sieradza dojedziemy w nieco ponad pół godziny? Dokładnie w 38 minut. Jest to możliwe dzięki wyremontowanym torom kolejowym i nowej ofercie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

  – Bardzo się cieszę, że będziemy mogli podarować mieszkańcom Sieradza ten dodatkowy czas w ich życiu – mówił na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, ogłaszając tę dobrą nowinę.

  Ale to nie wszystko. Podróżni, na wszystkich stacjach i przystankach między Łodzią a Zduńską Wolą, skorzystają też z nowych peronów, a na stacjach Pabianice, Łask i Zduńska Wola również z bezpiecznych przejść podziemnych.

  Konferencja z udziałem marszałka i prezesa ŁKA Janusza Malinowskiego odbyła się na stacji Łódź Radogoszcz Wschód, bo jest to jeden z nowych przystanków na trasie Łódź Widzew – Zgierz. Razem z nim do użytku oddana zostanie stacja Łódź Andrzejów Szosa. Trwają też odbiory techniczne dwóch innych: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska.

  Od 14 marca zwiększa się też liczba pociągów obsługujących poszczególne trasy: między Widzewem a Zgierzem – z 25 do 32, a kiedy zakończy się modernizacja stacji Zgierz, ich liczba jeszcze wzrośnie. Ponadto na trasie Łódź – Łowicz będzie kursować o 4 pociągi więcej, a o dwa więcej między Tomaszowem a Drzewicą.

  Jak bardzo są potrzebne połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej świadczy fakt, że prawdopodobnie jeszcze w marcu, do pociągu ŁKA wsiądzie 25-milionowy pasażer.

   

  REKLAMA
  Poprzedni artykułWięcej sprzętu i łóżek covidowych na trzecią falę pandemii
  Następny artykułManchester City dopełni formalności?