Strona główna Aktualności Z miasta Odeszła Elżbieta Królikowska. Pani Profesor z II LO

Odeszła Elżbieta Królikowska. Pani Profesor z II LO

0

W wieku 90 lat zmarła wieloletnia nauczycielka chemii. Pasjonatka tej dziedziny nauki i przyjaciółka młodzieży. Uroczystości pogrzebowe odprawione zostaną 15 lipca w Ksawerowie.

Wspomnienia o babci Eli i Pani Profesor, do redakcji portalu EPAinfo, przesłała wnuczka Marta Armat.

10 lipca, w wieku 90 lat, zmarła moja babcia Elżbieta Królikowska. Niektórzy będą ją pamiętać z czasów kiedy w II LO w Pabianicach uczyła chemii. Pracowała tam od września 1962 roku do grudnia 1981. Ona sama ciepło wspominała ten okres, opowiadając nam często różne historie i anegdoty. Wcześniej, przez kilka lat, uczyła także w Liceum Ogólnokształcącym w Koninie, gdyż tam dostała nakaz pracy.

Półki w babcinym pokoju, od kiedy pamiętam, wypełniały prawdziwe bestsellery, opowiadające o związkach… oczywiście chemicznych, z których jedną z moich ulubionych była „Chemia w rondlu”. Moje wspomnienia mają jednak mało do czynienia z tablicą Mendelejewa, mimo że babcia regularnie mnie z chemii przepytywała.

Babcia robiła najlepszą zupę pomidorową, a jej drożdżowiec zebrałby najwyższe oceny nawet u największego smakosza. Gdy byłam mała zrobiła dla mnie i dla mojej przyjaciółki „bazę” na strychu, gdzie mogłyśmy bawić się lalkami. Biegała też za mną, gdy uczyłam się jeździć na rowerze. Babcia zawsze chętnie pomagała, zarówno mi, jak i mojej siostrze, w lekcjach i nawet uratowała przed poprawką z chemii jednego z naszych znajomych. Była nie do ogrania w tysiąca i nigdy nie widziałam jej ubranej w spodnie. Uwielbiała rozwiązywać krzyżówki i czytać książki. Była dumna, kiedy moja przyjaciółka powiedziała, że będzie studiowała chemię, dyskutowały o tym w nieskończoność.

Gdy wyprowadziłam się z Polski, babcia regularnie pisała do mnie listy, opowiadając o tym co dzieje się w ogrodzie: o kwiatach, które zakwitły czy ptakach, które zrobiły gniazdo na czereśni. W jednym z ostatnich napisała, że „nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale musimy jakoś się z tym pogodzić”.

Babci Eli nigdy nie udało się zarazić zarówno mnie, jak i mojej siostry miłością ani do chemii, ani do „Nad Niemnem”. Udało jej się za to być taką babcią o jakiej każdy marzy.

Uroczystości pogrzebowe odprawione zostaną 15 lipca o godzinie 12.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, po których nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny. Może któryś z dawnych uczniów babci Elżbiety chciałby towarzyszyć jej w tej ostatniej drodze.

REKLAMA