Strona główna Styl życia O ile zdrożały mieszkania w Łodzi? Kiedy będzie taniej

O ile zdrożały mieszkania w Łodzi? Kiedy będzie taniej

0

Wysokie ceny mieszkań w Łodzi oraz słaba zdolność kredytowa Polaków to czynniki, które często uniemożliwiają zakup wymarzonego M. Czy jest szansa na to, że mieszkania w Łodzi będą tańsze w najbliższej przyszłości?

Dostępność mieszkań na sprzedaż w Łodzi

Chcąc znaleźć mieszkanie w Łodzi, wystarczy wyszukać w sieci frazę mieszkanie na sprzedaż Łódź i do woli przebierać w dostępnych ofertach. Aktualna sytuacja jest szczególna – coraz mniej osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania, a na rynku pierwotnym wciąż są obecne lokale z ostatnich i bieżących inwestycji. Mogłoby się wydawać, że to wspaniałe prognozy i wystarczy poczekać aż ceny spadną. Jest to jednak ryzykowne.

Firmy deweloperskie notują coraz gorsze wyniki sprzedaży nowych mieszkań. Na ten stan rzeczy wpływ ma wiele czynników, a w szczególności wysoka inflacja, coraz wyższe koszty kredytu i życia codziennego. Tylko w sierpniu tego roku firmy deweloperskie rozpoczęły więc o 63% mniej nowych inwestycji w całym kraju niż w analogicznym momencie poprzedniego roku. Jeśli ten trend się utrzyma, za kilka lat na rynku pierwotnym będzie bardzo mało ofert.

Mieszkania w Łodzi sporo kosztują, ale może być jeszcze drożej

Aktualnie, bez większych problemów, można znaleźć nieruchomość mieszkalną w Łodzi w cenie nawet poniżej 6 tysięcy złotych. Przeważnie jednak ceny metra kwadratowego mieszkań w tej lokalizacji wynoszą ponad 7 tysięcy złotych. Ostatecznie cena uzależniona jest jednak od lokalizacji mieszkania, jego metrażu, położenia, rozkładu, a także od ogólnego standardu inwestycji.

Ceny mieszkań w Łodzi utrzymują się więc na dość stabilnym poziomie. Statystyki wskazują na nieznaczne wahania cen, ale nie są to spektakularne różnice względem minionych miesięcy. Jeśli jednak na rynek będzie trafiało coraz mniej nowych mieszkań, a koszty ich wybudowania będą tak wysokie lub wyższe niż obecnie, może dojść do sytuacji, w której ceny znowu radykalnie zaczną rosnąć.

Czy ceny mieszkań w Łodzi spadną?

Trudno przewidzieć, jak będą zmieniały się trendy cenowe w wieloletniej perspektywie, ale żadnego scenariusza nie można wykluczyć. Być może część firm deweloperskich, by szybciej sprzedać wybudowane już obiekty, będzie skłonna do niewielkich ustępstw cenowych. Trudno jednak właśnie na tym opierać swoje indywidualne plany na przyszłość i kwestie związane z zakupem nieruchomości dla siebie lub w innych celach.

Mając obecnie dobrą zdolność kredytową lub oszczędności i planując zakup mieszkania w Łodzi, jest się w bardzo dobrej sytuacji. Dużo lepszej niż ogrom innych osób, które mają obecnie kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego i to pomimo dobrych zarobków. Będąc w takim położeniu można sobie pozwolić zarówno na lekkie negocjacje cenowe z firmami deweloperskimi, gdyż jest mniejsze ryzyko, że lokal, którym się interesujemy, zostanie szybko sprzedany komuś innemu. Jest to również sytuacja, w której można z zakupem odrobinę się wstrzymać, by zobaczyć, jak sytuacja rynkowa zmieni się na przełomie roku i w początkowych kwartałach 2023 roku.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments