Pabianickie Centrum Medyczne dołączyło do grona placówek w województwie łódzkim, które oferują kompleksowe leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Lekarze z oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej szpitala przeprowadzili niedawno pierwsze operacje nowotworowe metodą małoinwazyjną. Zabiegi polegały na usunięciu fragmentu jelita grubego wraz z guzem nowotworowym przy użyciu laparoskopu, co eliminuje konieczność otwierania jamy brzusznej tradycyjnymi metodami chirurgicznymi.
Pierwsze sukcesy w onkologii
Pierwszy tego typu zabieg w PCM odbył się w grudniu 2024 roku. Pacjentem był mieszkaniec powiatu piotrkowskiego, a niedługo później operacji poddano mieszkankę Pabianic. Oboje pacjenci czują się dobrze, a szpital planuje już kolejne przyjęcia.
– Długo się do tego momentu przygotowywaliśmy, odbywaliśmy liczne szkolenia. Dziś możemy się pochwalić wykonaniem dwóch pierwszych zabiegów onkologicznych, które zakończyły się pełnym sukcesem – mówił na konferencji prasowej doktor Piotr Maciaszczyk, kierownik oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej. – Wierzymy, że nowoczesne zabiegi mogą być wykonywane nie tylko w największych miastach, ale także w takich placówkach jak nasza.
Inwestycje w sprzęt i kadrę
PCM dysponuje nowoczesną diagnostyką, która umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych na wczesnym etapie, jeszcze przed wystąpieniem objawów klinicznych. Na początku 2024 roku szpital zakupił nowoczesny laparoskop za kwotę 1,5 miliona złotych, a równolegle zainwestowano w szkolenia kadry medycznej.
– Pabianickie Centrum Medyczne stało się częścią Krajowej Sieci Onkologicznej. To ważny krok, który wyznacza nasze cele na 2025 rok i kolejne lata – podkreśla Witold Olszewski, prezes PCM. – Chociaż znajdujemy się na najniższym poziomie w strukturze onkologii, już teraz możemy leczyć pacjentów najnowocześniejszymi metodami. Istnieje ogromna potrzeba takich zabiegów, zwłaszcza w kontekście wzrastającej liczby przypadków raka jelita grubego.
Ambitne plany na przyszłość
PCM nie zamierza poprzestać na operacjach. Placówka planuje stworzenie niewielkiego oddziału chemioterapii, co pozwoli na zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej – od diagnostyki, przez zabiegi chirurgiczne, po leczenie pooperacyjne.
Statystyki pokazują, jak istotne jest rozszerzanie możliwości leczenia onkologicznego. Nowotwory, po chorobach układu krążenia, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, diagnozowanym rocznie u około 18 tysięcy osób.
poziom najnizszy czyli solo 1 oznacza jedynie ze aktualnie NFZ juz teraz zaakceptował w szpitalu leczenie operacyjne nowotworów na najwyższym poziomie .Po akceptacji przez NFZ dodatkowo chemioterapii w szpitalu szpital wejdzie stopień wyzej . Stopień wyzej czyli solo2 jest dosłownie kilka szpitali w woj łódzkim . Aktualnie jest tylko jeden szpital solo 3 w łódzkim i oczywiscie jest to szp. im Kopernika
Największy sukces jest taki że choćby jedna osoba wyjedzie z tego szpitala nie nogami do przodu uważam 🙂