Strona główna Aktualności Z miasta Nowe pomysły na drogi rowerowe w mieście

Nowe pomysły na drogi rowerowe w mieście

8
Urzędnicy zbierają uwagi mieszkańców dotyczące wytyczania nowych dróg rowerowych w mieście. Tym razem można wyrazić swoje zdanie ws. drogi rowerowej planowanej od ul. Grota Roweckiego do ul. Rydzyńskiej. Opinie można wysyłać do ratusza do 15 marca.

Wcześniej zbierane były uwagi projektowanych dróg:  etap D – ulica Skośna i ulica Wiejska od Skrajnej do Miodowej, etap G – ulice Bugaj i Kopernika od ul. „Grota” Roweckiego do ul. Skargi, etap I – ulica Partyzancka od ul. Sikorskiego do Widzewskiej. Opinie zostały przekazane wykonawcy projektu.

Tym razem trwają konsultacje dotyczące etapu H – ul. 20 Stycznia (od Stefana „Grota” Roweckiego do Rydzyńskiej). Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana jest w ciągu ulicy 20 stycznia od ulicy gen. Stefana „Grota” Roweckiego 26 do ulicy 20 stycznia 135. Szczegółowy opis koncepcji można znaleźć na stronie UM.

– Po zebraniu uwag do wszystkich etapów koncepcji zostaną opracowane bardziej szczegółowe projekty – budowlany i wykonawczy. Budowa dróg dla rowerów jest częścią projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” współfinansowanego ze środków unijnych i budżetu państwa – informuje Aneta Klimek, rzecznik prasowy UM Pabianice.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Jestem za, ale według mnie w miejscach gdzie już owe ścieżki się znajdują powinien być zakaz poruszania się rowerami po ulicach.

Tyle, że zakaz wynika z samych zasad ruchu drogowego, ale dotyczy on wyłącznie strony po której znajduje się droga rowerowa – przykładowo jadąc obecnie ulicą Grota Roweckiego od basenu do Ul. Bugaj możemy jechać albo droga rowerową biegnącą po północnej stronie albo ulicą wraz z samochodami. Natomiast jadąc od ul. Bugaj w stronę basenu rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi rowerowej, która znajduje się po tej samej stronie drogi z ruchem innych pojazdów. To w teorii dotyczy w teorii wszystkich rowerzystów, jednak w praktyce nie wszyscy będą się do tego stosować, gdyż nie każdy jeździ rowerem w celach transportowych lub… Czytaj więcej »

Który to przepis mówi, że jeżeli dwukierunkowa droga dla rowerów znajduje się po lewej stronie to rowerzysta nie musi z niej korzystać ?

Dokładnie jest tak jak pisze Charly. Droga rowerowa nie jest dobra dla roweru szosowego i często jazda nią takim rowerem w ogóle nie poprawia bezpieczeństwa rowerzysty. W Polsce jest ruch prawostronny co zawarte jest w konwencji wiedeńska którą Polska ratyfikowała już 1968 roku więc każdy mający prawo jazdy ją powinien znać bo celem jej powstania było ujednolicenie przepisów ruchu drogowego w wielu krajach. Zgodnie z przepisami to rowerzysta ma obowiązek jechać gdy droga jest zgodna z kierunkiem ruchu a: Rodział I Artykuł 1 : t) określenia „kierunek ruchu” oraz „odpowiadający kierunkowi ruchu” oznaczają prawą stronę, jeżeli zgodnie z ustawodawstwem krajowym… Czytaj więcej »

Nic z tych przepisów nie wynika i nie wykluczają się one z ustawą prawo o ruchu drogowym. Potwierdzają one jedynie, że na dwukierunkowej drodze dla rowerów należy jechać po jej prawej stronie (bez względu na to, że znajduje się ona po lewej stronie pasa drogowego), a znak informujący o drodze dla rowerów zwykle powinien być umieszczony po prawej stronie drogi dla rowerów. Oczywiście, że pewne środowiska rowerowe nie chcą się zgodzić z tą zasadą, na dowód wskazując pojedyncze wyroki sądów, które i tak nie potwierdzają tej wątłej teorii.

Last edited 3 lat temu by Mario

Co to za niby kolarz, który niby trenuje w środku miasta, gdzie co 300 metrów są światła, przejścia dla pieszych i skrzyżowania ?

Wszędzie gdzie jest DDR obowiązuje zakaz poruszania się jezdnią na mocy PoRD.
Tj. nakaz poruszania się ścieżką, ale na jedno wychodzi

Kiedy Pabianiczanie się doczekają drogi rowerowej która połączy ul. Pułkownika Henryka Świetlickiego z drogą 15 Pułku piechoty „wilków” to będzie prawdziwa droga rowerowa z dala od spali i hałasu pozostaje jeszcze droga rowerowa przy tak zwanym Miejskim Lasku.