Strona główna Aktualności Z miasta Nie żyje profesor Jan Berner – były prezydent Pabianic

Nie żyje profesor Jan Berner – były prezydent Pabianic

8
Dziś rano w wieku 88 lat zmarł profesor Jan Berner, były prezydent Pabianic w latach 2002-2006. 

Jan Berner był profesorem nauk medycznych i uznanym chirurgiem. W 2002 roku pabianiczanie wybrali go na prezydenta miasta.

Jan Berner urodził się w Pabianicach a lata jego młodości przypadły na okres II wojny światowej. Od 1944 był łącznikiem Armii Krajowej i następnie organizacji Wolność i Niezawisłość, nosił pseudonimy Zuch oraz Huzar.

Jan Berner w 2017

Po wojnie uczęszczał do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Pabianicach, gdzie w 1950 zdał egzamin maturalny. Po ukończeniu akademii medycznej pracował w miejskim szpitalu w Pabianicach.

Z żoną Lidią (archiwum prywatne)
Jan Berner z żoną Lidią w 2014 roku

W 1985 otrzymał tytuł naukowy profesora. W swoich badaniach naukowych był pionierem w Polsce operacji oszczędzającej w leczeniu chorych na raka piersi i badaniach nad czerniakiem.

Zmarł 31 marca 2020 po ciężkiej chorobie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Major WP, żołnierz Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, wybitny lekarz, profesor, prezydent miasta. Na pogrzebie będzie 5 osób…

Pamięć nie minie, a ludzkość stoi nad przepaścią, napewno Pan Profesor by to zrozumiał

Nie twierdzę inaczej. Po prostu przykre to. Mam nadzieję, że jak skończy się epidemia to Pan profesor zostanie w sposób odpowiedni upamiętnieniony.

Brutalne, ale życiowe – zwłoki można skremować, urnę z prochami przetrzymać w odpowiednim miejscu, a jak minie to całe szaleństwo – pochować z najwyższymi honorami.

Opcja późniejszego pogrzebu też wchodzi w grę, jeśli rodzina się na to zdecyduje, to myślę, że nie będzie problemu. Ja bym osobiście za tym rozwiązaniem optował, jest wiele osób, środowisk, które chcą uczestniczyć w ostatniej drodze Doktora…

Świeć Panie nad Jego duszą… [*]

Wybitny, wspaniały człowiek. Miałem zaszczyt pracować z Panem Profesorem. Cześć Jego Pamięci!

Św. pamięci Pan profesor Jan Berner był osobą wyjątkową i jedną z najznamienitszych postaci w historii naszego miasta. Cześć Jego pamięci.