Strona główna Aktualności Z miasta Nasi policjanci odebrali medale za poświęcenie i odwagę

Nasi policjanci odebrali medale za poświęcenie i odwagę

0
Wczoraj (28 lipca) 67 policjantów z całego kraju odebrało medale im. podkomisarza Andrzeja Struja. Wśród wyróżnionych znalazło się dwoje pabianickich funkcjonariuszy ogniwa patrolowo – interwencyjnego mł. asp. Agnieszka Chodzicka i sierż. Damian Majda.

Medale wręczali szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji generał Jarosław Szymczyk.

Za co otrzymali je nasi policjanci? Chodzi o interwencję z 10 października ubiegłego roku. Około godziny 14:00, będąc razem na patrolu, zauważyli, że z kamienicy przy ul. Pięknej, z dachu wydobywa się dym. Poinformowali dyżurnego o sytuacji, a sami ruszyli z pomocą. Aby dostać się do budynku musieli najpierw wyważyć drzwi wejściowe. Wewnątrz odnaleźli trzy osoby – mężczyznę i dwie kobiety, które wymagały natychmiastowej ewakuacji.

– Niestety policjanci szukając ludzi w zadymionej kamienicy ulegli zatruciu i musieli zostać hospitalizowani – mówi sierż. sztab Agnieszka Jachimek z pabianickiej komendy. – Po kilku dniach szpitalnej obserwacji okazało się, że ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nasi policjanci uratowali życie tym trzem osobom. Prawdopodobnie dzięki zdecydowanemu działaniu mundurowych i ich wielkiej odwadze udało się uniknąć tragedii.

Odznaka im. podkomisarza Andrzeja Struja została ustanowiona 10 lutego 2021 r. zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uczczono w ten sposób policjanta, który zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 roku, będąc na urlopie, podjął interwencję wobec pijanego mężczyzny, który rzucił koszem na śmieci w przejeżdżający tramwaj wybijają w nim szybę. Chuliganowi przyszedł z pomocą drugi mężczyzna. Jeden z nich przytrzymał Struja, a drugi zadał mu kilka ciosów nożem. Policjant zmarł w szpitalu dwie godziny później.

Policjant służył w policji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo – patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza. Przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz pośmiertnie otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony Policjant”.

Medal, podkomisarza Policji Andrzeja Struja, mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

W uroczystości nie mogła wziąć udziału młodszy aspirant Agnieszka Chodzicka, która swoje odznaczenie odbierze w innym terminie.

REKLAMA
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments