Strona główna Aktualności Na świecie są takie cztery. Jeden w Dobroniu

Na świecie są takie cztery. Jeden w Dobroniu

2

Taki zabytek to powód do dumy, gdyż jest jednym z zaledwie czterech na świecie. W obwodzie drogowym w Dobroniu, podlegającym łódzkiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, znajduje się niemal stuletni, parowy walec drogowy. Maszynę czeka wkrótce remont.

Przekazanie jej do renowacji, która potrwa około pół roku, nastąpi w najbliższy czwartek obok węzła „Dobroń”. Za pomocą dźwigu urządzenie zostanie umieszczone na lawecie i odwiezione do firmy, która zajmie się remontem.

–  Prace obejmą kompletny demontaż maszyny, czyszczenie wszystkich elementów za pomocą piaskowania lub innych metod, uzupełnienie ubytków elementów metalowych i drewnianych, naprawę uszkodzonych części, skompletowanie brakujących detali, zabezpieczenie antykorozyjne i malowanie – wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA. – Dzięki tym zabiegom ten cenny zabytek drogownictwa zyska drugie życie i będą go mogły podziwiać kolejne pokolenia entuzjastów maszyn parowych.

Według dotychczasowych ustaleń walec z Dobronia został wyprodukowany przez francuską firmę Chataignier tuż przed lub zaraz po I wojnie światowej. Na świecie są jeszcze trzy tego typu maszyny – we Francji, w Anglii i w Belgii, gdzie jako jedyną przywrócono do stanu pełnej sprawności technicznej.

Po remoncie urządzenie trafi do miniskansenu na terenie siedziby GDDKiA przy ul. Irysowej 2 w Łodzi. Jedno podobne (również odrestaurowane) już tam jest.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Na świecie są takie cztery. Jeden w Dobroniu"

1600
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Jago chyba widziałem przy p[racy w latachchyba 60-tych na drodze Łask Wadlew.Piekielna maszyna dla dziesięciolatka.

No i dziś właśnie opuścił OUS Dobroń.